Skocz do zawartości

EGP nad Koczargami


Pitlab

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomosc dostalem na priva, odpowiedziec nie moglem, bo:

Nie możesz wysłać prywatnej wiadomości do tego użytkownika. Użytkownik wyłączył prywatne wiadomości.

:D

 

Proponuje przeniesc dyskusje na GG: 4660681

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pitlab,

 

może warto jednak pomyślec o cienkowarstwowych PT 1000 lub PT 500.

 

Aktualnie są one relatywnie tanie a jednak jak na PT przystalo dokladne i powtarzalne, dodatkowo w wykonaniu cienkowarstwowym mają małą bezwładność cieplną.

 

Są one dzięki tym swoim cechom coraz częściej stosowane tak w elektronice motoryzacyjnej jak i nawet sprzęcie AGD.

 

Spokojne moższ na nich zrealizowac wymagany zakres temperatur.

 

pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może warto jednak pomyślec o cienkowarstwowych PT 1000 lub PT 500.

Aktualnie są one relatywnie tanie a jednak jak na PT przystalo dokladne i powtarzalne, dodatkowo w wykonaniu cienkowarstwowym mają małą bezwładność cieplną.

Patrzę się na dane przykładowego czujnika: w TME i tam podają czas reakcji przy ruchu powietrza 2m/s wynoszący 12s (0,3s w wodzie). Trochę szybszy jest ten czujnik (11s w powietrzu i 0,2s w wodzie). Trochę mnie to przeraża, ale OK, wezmę jeden do testów. Przy okazji będę miał wzorzec temperatury :-)

Stałe czasowe termopary w zależności od grubości drutu zaczynają się już od 0,1s patrz tutaj. Mam kilka termopar z drutu o grubości 0,35mm. Według powyższego wykresu dla drutu 0,014" stała wynosi ok. 0,47s. Różnica względem powyższych Pt100 wynosi ponad 20 razy. :shock:

Dzisiaj robiłem zakupy i wziąłem też kilka małych termistorów. Spróbuję za jakiś czas zrobić porównanie całokształtu obsługi tych kilku czujników.

 

Ha! Właśnie zauważyłem że w przypadku wykresu dla termopar mówimy o stałej czasowej, czyli 63% odpowiedzi a w przypadku Pt100 jest to czas reakcji 90% odpowiedzi. Mimo wszystko dysproporcja jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Jak tam prace nad nowymi czujnikami?

Witaj

Z czujnikami jeszcze nie ruszyłem, bo teraz jeszcze walczę dosyć podstawowymi problemami, ale sezon na prace rozwojowe już się zaczął, więc to kwestia najbliższych tygodni. Na razie mamy już przetestowaną łączność radiową między komputerem pokładowym a PC na dystansie 3,2k, jest wizualizacja 3D lotów zrobiona przez kolegę, np taka:

twinstar.gif

 

To jest obrazek statyczny, ale to można obracać we wszystkie strony, powiększać. Kąt nachylenia tasiemki pokazuje przechył poprzeczny modelu, kolor - jego prędkość pneumatyczną.

Teraz śledzę jakiś błąd zerowania wysokości, który okazuje się być problemem sprzętowym.

Spraw do rozwiązania jest cała tona i po kolei trafiają na warsztat.

Termistorów do tej pory nie próbowałem, co coś nie działają mnie termopary, więc nie ma tego z czym porównać. Wkrótce przyjdzie kolej na pomiary temperatury i nie omieszkam się tutaj pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.