Skocz do zawartości

rozładowanie sie jednej celi


Drako_27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie posiadam pakiet 2800 3s 30C i zauważyłem ostatnio że wytrzymuje bardzo mało czasu tak sobie pomyślałem rozładuje go ładowarką i naładuje ale zauważyłem że jedna cela spada do krytycznego punktu i ładowarka automatycznie kończy rozładowywanie czyżby pakiet do wymiany ? ładowałem go programem balancer około 20 razy tylko tyle wytrzymał? . Podam jeszcze że mam silnik RAY 35../08 -1300KG ciągu , regulator Tower Pro 30A czy możecie coś poradzić co zrobić żeby ten pakiet jeszcze uratowac i czy wogóle gra warta świeczki pakiet firmy TWIN FORCE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

skoro temat tyczy się rozładowania jednej celi to może i ja opowiem co mi się przydarzyło dziś...

 

Po podłączeniu pakietu do balansera, w ładowarce pojawił się komunikat o zbyt niskich napięciach na celach, które wynosiły mniej więcej 1.7v, 0v (szok!!!), 1.7v. Oczywiście ładowarka nawet nie rozpoczęła ładowania i głośno krzyczała, że napięcia są zbyt niskie.

Po ok. 2h "leżakowania" pakietu na stole, w czasie kiedy my sobie lataliśmy, i ponownym podłączeniu go do balansera, napięcia na poszczególnych celach były już trochę wyższe: 2.2v, 1.8v, 2.2v. (jak się to stało że wzrosły?)

To jednak i tak jest dużo mniej niż zalecane minimum 3v.

Prawdopodobną przyczyną takiego stanu baterii było chyba pozostawienie jej w modelu bez odłączenia regulatora (niedoświadczony modelarz). Jendak wciąż jest to dla mnie nieco niezrozumiałe bo regulator był wyłączony poprzez zamontowany do niego na stałe wyłącznik.

Mam regulator RAY 40A i pakiet 2200 tego samego producenta.

 

Co mogło stanowić obciążenie dla pakietu i takie jego rozładowanie?

Czy sam regulator był wciąż zasilany, a wyłącznik odłącza jedynie zasilanie na silnik?

 

EDIT:

właśnie znalazłem odpowiedź tu:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=17212

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde źródło energii podlega samorozładowaniu

druga sprawa może kiedyś zbyt głęboko było rozładowane albo zbyt wielkim prądem i padło najsłabsze ogniwo?

na pewno nie było wcześniej rozładowane - pakiet miał może ze 4 loty za sobą

błędem było nieodpięcie go od regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys walczylem z jednym pakietem - bardzo podobnie bylo - w momencie jak juz chcialem wszystko komisyjnie przez okno wywalic - sprawdzilem polaczenie - jeden kabelek od pakietu byl trachniety ;)

Wiec zalecam sprawdzenie polaczenia wtyczki i gniazda - moze cos luzno lata ? Bo napiecie 0V i podniesienie do 1.8V to niemozliwe jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys walczylem z jednym pakietem - bardzo podobnie bylo - w momencie jak juz chcialem wszystko komisyjnie przez okno wywalic - sprawdzilem polaczenie - jeden kabelek od pakietu byl trachniety ;)

Wiec zalecam sprawdzenie polaczenia wtyczki i gniazda - moze cos luzno lata ? Bo napiecie 0V i podniesienie do 1.8V to niemozliwe jest ;)

 

pakiet podłączany był na różnych ładowarkach, na każdej było tak samo - jest faktem że napięcie na jednej celi tak się podniosło.

nie znam się na procesach zachodzących wewnątrz baterii, ale to w sumie chemia i jakieś reakcje przecież mogą się tam pojawiać.

ale tak czy inaczej napięcie na wszystkich celach było niższe niż 3v co nie jest przecież zalecane.

nie sprawdzałem pakietu dziś, ale mam pewne obawy co do możliwości jego "reinkarnacji".

czy ma ktoś doświadczenia z głęboko rozładowanymi ogniwami LiPo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś doświadczenia z głęboko rozładowanymi ogniwami LiPo?

2 doświadczenia, oba takie same:

Zmniejszały swoją wydajność i puchły po kilkunastu lotach od momentu ich zbytniego rozładowania. W jednym z tych 2 pakietów (właściwie w jednej z cel), po kilkunastu lotach zrobiło się wewnętrzne zwarcie i znienacka pakiet rozgrzał się do znacznej temperatury.

W każdym razie zalecam zwiększyć nadzór nad tymi pakietami, szczególnie jeśli to duża pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.