Diakon Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 Witam . Chciałbym przedstawic Wam moje nowe dzieło, czyli szybowiec z balsowym kadłubem, skrzydło będzie ze styro na profilu SD7034. Szybowiec powstał na podstawie planów "Gryfusia" zamieszczonych onegdaj w Modelarzu, jednak z powodu braku wędki kadłub zrobiłem całobalsowy. Póki co wygląda on tak, jest on jeszcze niecałkowicie oklejony taśmą pakową (niebieską i przeźroczystą) potraktowaną żelazkiem (ładnie sie trzyma)... Nadal oczekuję na skrzydło... PS. Przepraszam za zbyt duże zdjęcie, ale nie chce mi się go drugi raz wgrywac (dużo czasu...) Edycja: A tło (te domki) wyglądają jak gdyby tonęły w blasku wybuchu jądrowego .
Piotrek_F3J Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 No No fajne kształty tez robie gryfusia 8) Gryfusie są fajniusie :rotfl: załoze nowy temat z moim gryfusiem
Wieczu Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 Jakie zastosowales podluznice kadluba?? Mozna by go bardziej przyokraglic Pozdrawiam
Diakon Opublikowano 26 Marca 2007 Autor Opublikowano 26 Marca 2007 Podłuznice? Jeśli Cię dobrze rozumiem: w części dziobowej z sosenki 2x5mm, a w ogonie z balsencji 2x2mm lub 2x3 (nie pamiętam). Zaokrąglic? Nie ma już za bardzo czego . Jest jak jest... i już :wink: .
malinn Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 Podłużnice to listwy biegnące przez cały kadłub wzdłuż. Robi je się z balsy lub lepiej z sosny -np.3x3mm Tu taj ich nie widze - Nie che prognozować ale źle to sie może skończyć. Widzę też dziwną balsę na dole kadłuba ?- do czego to ma służyć , bo jak na moje to tylko zwiększa opory. Nie wiem ile wazy kadłub ale jest spory , myśle żę przez to może strzelić bardzo szybko ogon. Szkoda ze przyżydziłeś i nie dałeś rurki z wędki. Gryfuś będzie dobrze latał pod warunkiem że wyjdzie lekki - taki jak w planach +- max 20g
Wieczu Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 jak na taki model to zbyt male podluznice (to nie jest model wagi 100gram np. rakietoplan lecz szybowczyk na termike, zbocza) twarde londowanie i po sprawie... zle to widze... 4x4 z balsy "minimum" a gdybys z sosny robil to 3x3. Jak z wywazeniem? musiales dolozyc olowiu??? jesli tak to proponuje przesunac pulke z serwami blizej wregi glownej (ta w ktorej jest "otwor" niebede mowil dziurka bo zaraz sie dowiem kto ma dziurke ). Pozdrawiam
Diakon Opublikowano 26 Marca 2007 Autor Opublikowano 26 Marca 2007 Z wyważeniem pełen luz - nawet dziób minimalnie do przodu idzie bym powiedział, ale po dołożeniu skrzydeł wszystko powinno byc OK. A te całe podłużnice dałem wg planów; ba - powiem więcej - na całej długości miały byc takie balsiane, a ja widzisz dałem nawet sosnę... Malinn - 20g... to by tzrebno było zastosowac jakąś kosmiczną technologię (wiem, zero Ci się nie dopisało...). Powiadasz, że kadłub jest spory? Wg mnie bardzo mały. Jak dotąd nie zrobiłem mniejszego. Waga - myślę, że ciężki nie wyszedł. A ta "dziwna balsa" to po prostu płoza, która m.in. chroni hak. Tak na marginesie - gdzie chciałbyś zauważyc owe podłużnice skoro są wewnątrz? A skrzydełko ma byc styro, więc pokrycie - taśma.
malinn Opublikowano 26 Marca 2007 Opublikowano 26 Marca 2007 Skoro kadłub nielekki jest , a masz płat z SAU to wogóle bym się niezastanawiał jakie skrzydło tam wstawić. Płat graffita ma 17dm2 - waga liczmy wyjdzie 300g to masz 17,6g/dm2 - zapowiada piękne loty. Jak ci obc. wyjdzie powyżej 20g/dm2 to troche to pesymistycznie widzę z racji lotności i wytrzymałości. Ja zrobiłem model na tym płącie koło 24g/dm2 i latał syfiaście. Teraz robie coś poniżej 20g/dm2 z tym płatem w wersji z lotkami. Miałem już wcześniej ten płąt w modelu 18g/dm2 -bez lotek i chodził pięknie ale po oklejeniu taśmą. Nowy też bedzie oklejony - to ten za 50zł Płat ktyry japonką czy papierem długo nie pożyje. Jeden krzak i po nim :twisted: EDIT: Racja 0 nie było ;-) Podłużnice są to git , płat też dobry wybór. Widze wyciągasz wnioski z poprzednich konstrukcji. Balsa -jako płoza ma wady - stawia zbędny opór (nikt tego nie stosuje), to zbędna masa. Jej zaleta to może że ciut wzmacnia. Ja bym ją wyciął jednak.
Diakon Opublikowano 26 Marca 2007 Autor Opublikowano 26 Marca 2007 Chodzi o to, że jak w jakiś dziwny sposób przyrżnę o ziemię, to hak się może wyrwac z balsą, a płoza ma temu zapobiec. Zastosowałbym płat SAU, ale: - ma nieco inne wymiary, a to się przekłada na trochę nieodpowiedni rozmiar usterzenia i położenie ś.c. - łoże pod skrzydło ma 16cm długości, a płąt z SAU ma w centropłacie cięciwę 18cm. Jest możliwośc, że czasem ów płat mógłby zniszczyc owe łoże. Pozostaje mi zatem trochę czekac... Ale przynajmniej mam (właśc. miałem) czym pojeździc - patrz Malinn temat o motórach w piwie .
Diakon Opublikowano 9 Lipca 2007 Autor Opublikowano 9 Lipca 2007 Dawno nic nie pisałem... Mała nowinka o płacie - skrzydła robię balsowe, konstrukcyjne. Będzie małe odstępstwo od tego wg planów (bardzo małe). Zastanawiam się, czym je pokryc żeby wyszło tanio i w miarę solidnie - myślę nad... taśmą pakową + żelazko . Na obecną chwilę mam znaczną częśc centropłata . W końcu dziś przyszła balsa.... :wink:
Kubad Opublikowano 9 Lipca 2007 Opublikowano 9 Lipca 2007 Jak chcesz coś robić solidnie, to rób solidnie i nie kombinuj z taśmą, tylko pokryj np. folią solarfilm :wink:
Diakon Opublikowano 12 Lipca 2007 Autor Opublikowano 12 Lipca 2007 Mam obecnie 3/4 skrzydła... Mam co nieco "funduszy" więc muszę pomyślec nad tą folią... Swoją drogą - który rodzaj i firmę byście polecali???
Piotrek_F3J Opublikowano 12 Lipca 2007 Opublikowano 12 Lipca 2007 lekka folia i dosyć tania (sądze ze rolka ci starczy) http://www.modelarski.com/index.php?page=main&cat_id=155 jeśli sie nie myle to lukaszp jej ostatnio uzywał to niech sie wypowie na temat
Gość Góra Opublikowano 12 Lipca 2007 Opublikowano 12 Lipca 2007 Także polecam tę folię Solarfilm do lekkich modeli. Uzywałem ją jakiś czas temu do skrzydeł 1,5m. Nieźle się przykleja, łatwo ją naciągnąć, tylko trzeba do tego niższą temperaturę niż przy foliach standartowych. Niestety nie miałem też styczności z wieloma innymi foliami - jak dla mnie co raz sprawdzone to zawsze dobre...albo złe Zauważyłem że kolory "przeźroczyste" są trochę mniej odporne na przebicie niż kolory zwykłe - nawet robiłem testy, spuszczając zastrugany ołówek z mierzonych wysokości 8)
M.Ż. Opublikowano 13 Lipca 2007 Opublikowano 13 Lipca 2007 Omijajcie ten sklep kilometrami a tym bardziej z niego folie. Miałem same nie miłe wspomnienia związane z tą folią- nie dało się z nią nic zrobić (folia zabezpieczająca była tak silnie sklejona z właściwą że nie dało się jej w żaden sposób odkleić po prostu chyba ktoś to kropelką skleił). Jeżeli już solarfilm to z innego sklepu, bo w tym zupełny brak profesjonalizmu właściwie to brak wszystkiego co dobre... Ja proponuje dać parę złotych więcej i kupić oracover z modelmaking - http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/2/10/ mam zaufanie do tego sklepu i tej folii.
Mariusz S.A.U. Opublikowano 13 Lipca 2007 Opublikowano 13 Lipca 2007 Witam bo w tym zupełny brak profesjonalizmu właściwie to brak wszystkiego co dobre... No proszę nawet Radka , starego modelarskiego "wyjadacza" posądzą o brak profesjonalizmu... Tego świata nie da się naprawić... :wall:
Diakon Opublikowano 13 Lipca 2007 Autor Opublikowano 13 Lipca 2007 Właśnie balsę zamawiałem z Ol-pen Model i nie narzekam . W takim razie muszę jeszcze pomyślec...
Diakon Opublikowano 16 Lipca 2007 Autor Opublikowano 16 Lipca 2007 I Gryfuś został ukończony. Zależało mi, aby stało się to jak najszybciej, więc skrzydło pokryłem taśmą . Efekt nie jest idealny, ale i tak lepszy niż przy mych deproszybowcach. Wszystkie wady, skazy i niedokładności wyjdą przy oblocie . Niestety, wszystko przez ten pospiech :wink: .
Wieczu Opublikowano 17 Lipca 2007 Opublikowano 17 Lipca 2007 Diakon wszystko fajnie ale gdzie sa fotki:P?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.