Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w obliczeniu optymalnego śmigła


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam prośbe do ludzi, którzy ogarniają Motocalca lub inny tego typu program o pomoc w doborze śmigła, bo mi zawsze jakieś "cuda" wychodzą...

 

A teraz konkrety:

- model: dwupłat o rozp. 1,44m i szacunkowej wadze do lotu ca. 2,8-3kg

- zasilanie: 4S2P LiFe czyli 13,2V (14,4V po naładowaniu "pod korek")

- silnik Turnigy 4260 - 500 Kv

- regler (o ile ma to jakieś znaczenie) - Turnigy Plush 80A (wiem przesada, ale tylko ten jest bezrobotny)

 

Zależy mi dwóch sprawach:

1. aby było to dwułopatowe śmigło drewniane ok. 16-18 cali

2. ciąg statyczny ok. 2 kg lub ciut więcej

 

Z racji cen śmigiełek w tych rozmiarach wolę zawęzić obszar poszukiwań do 2-3 modeli.

Z góry serdecznie dziekuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne przymiarki podpowiadają, że przy Twoich założeniach uzyskasz bez kłopotu ciąg ok 3kg, a więc średnicą śmigła nie należy się aż tak przejmować. 16 czy 18 cali to nie będzie duża różnica.

Ze względu na stosunkowo niskie obroty (5000/min) trzeba dać spory skok.

Największy klopot mam ze znalezieniem danych śmigieł drewnianych, a podejrzewam, że wyliczenia będą się bardzo różnić w stosunku do np APC.

 

Do konkretów: 18x10 albo 16x12 dobrane dla prądów rzędu 50-60A. Na jednym uzyskasz ciąg powyżej 3 kg, a na drugim prędkość wiatru powyżej 70km/h

(traktuj to jako ustalenie uwagi do dyskusji, bo jak napisałem, mam kłopot z dokładnym policzeniem drewnianych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie 4s a123 to chyba za mało żeby osiągnąć taki ciąg. a jak się uda to nie obejdzie się bez dużych prądów i co za tym idzie dużych strat i do tego będziesz się poruszał poza zakresem największej sprawności pracy silnika.

Ogniwo 2300 a123 obciążone prądem 50A daje ok 2,5V więc twój pakiet będzie miał 10V - spadki na kablach a nie 13,2 czy 14,4V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.