Jump to content

Lama V4 + Cockpit SX

komar54

Recommended Posts

Próbował ktoś już sterować Lamą przy użyciu Cockpita SX? Starałem sie ustawić nadajnik ale jakoś nic z tego nie wychodzi. Problem wynika z tego(tak mi się wydaje), że przy ustawieniu mode 2 w Cockpicie sygnał z przepustnicy wysyłany jest na 4 kanał odbiornika a z oryginalnego nadajnika (E-sky) na 3. Jest jakiś sposób żeby to rozwiązać?

Masz możliwości zmiany kolejności kanałów w nadajniku? OIDP, w Lamie jest standard Futaby, czyli lotki, wysokość, silnik i kierunek (przełożenie 1 i 2 kanału to nie problem, są wtyczki do serw).

Jeśli nie, to pozostaje jedynie rozmontować i przerobić 4in1. Tam jest płytka z odbiornikiem i płytka "3in1" tzn. mikser kanałów 3 i 4, żyro i regulatory. Trzeba by zamienić wejścia.

To jest właśnie problem:

SX niestety ma kanały przypisane na stałe.

Zamiana serw też nic nie da. Sterując lamą z cockpita mam odwrotnie funkcje na lewym drążku. Czyli lewo-prawo obroty silnika, góra-dół obrót wokół osi wirnika. Jedyna możliwość jaka pozostaje to chyba przerobić 4in1. Ma ktoś w tym jakieś doświadczenie i mógłby się nimi podzielić?

Między płytką odbiornika a płytką 3in1 są 2 złącza szpilkowe, tak jak do serw, tzn. sygnał, zasilanie i masa.

Musisz zlokalizować ścieżki "sygnałowe" do tych złącz - albo w odbiorniku, albo w 3in1. Przeciąć, połączyć "na krzyż" przewodami, sprawdzić, złożyć, gotowe.

Między płytką odbiornika a płytką 3in1 są 2 złącza szpilkowe, tak jak do serw, tzn. sygnał, zasilanie i masa.

Musisz zlokalizować ścieżki "sygnałowe" do tych złącz - albo w odbiorniku, albo w 3in1. Przeciąć, połączyć "na krzyż" przewodami, sprawdzić, złożyć, gotowe.

Niestety nie tak prosto.

Chińczycy zrobili soft "4in1" na skróty, w związku z czym impulsy od położenia kierunku i gazu muszą wystąpić nie tylko na właściwych wejściach, ale i we właściwej kolejności (najpierw przepustnica, później kierunek). Samo przekrosowanie spowoduje że mikser zgłupieje. Jedynym czystym rozwiązaniem jest dodatkowy procesor, który opóźni sygnał kierunku (po "przepustnicy"). Zainteresowanym mogę podesłać układ i soft na ATTiny który dostałem od Jana Reuckera.

Pozdr.,

Michał

A może dało by się domiksować do kanału 3 kanał 4, tak żeby kanału 3 było 0%, a kanału 4 100%.

Wybaczcie ale nie zadałem sobie trudu, żeby przeczytać instrukcję od Cocpita, więc nie wiem czy tak się da.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.