Jump to content

Uwaga na serwa cyfrowe E-SKY EK2-0508 - są podróbki


mieczotronix

Recommended Posts

Kupiłem kiedyś sobie 2 takie serwa na próbę w perfecthobby.

Okazało się, że są to dość fajne serwa. Rzeczywiście bardzo szybkie (niestety przez to też pewnie prądożerne - potrafią się grzać przy pracy ciągłej) i rzeczywiście cyfrowe. Mam taki testerek serw - samoróbkę, za pomocą którego mogę testować serwa zapodając im impulsy o dowolnej długości i częstotliwości powtarzania ramki. Po tym widać, że serwa te są cyfrowe, bo niezależnie czy dam okres powtarzania ramki 20 ms, mniejszy, czy większy to serwo 'bzyczy' z tą samą częstotliwością (dużo większą niż 50 Hz - nie mierzyłem jaką).

 

Zachęcony dobrymi wynikami zamówiłem na ebayu paczkę tych serw. Z przesyłką z HK do PL wyszły w cenie jakichś 10 - 12 zł/szt. Przyszły po prawie miesiącu. Potem trochę odleżały i w końcu zamontowałem je w skrzydle samolotu.

 

Okazało się, że te, mimo takiego samego opisu, są zupełnie inne. Pracują, jak normalne serwa z niską częstotliwością (impuls 20 ms) i co gorsza mają jedną dość poważną wadę: przy ruchu z dwóch stron do neutrum zatrzymują się w innym położeniu. Przez to nie nadają się do lotek, ani sterów, bo przy powracaniu do neutrum z wychylenia powiedzmy lotki w górę zatrzymują się w zupełnie innym miejscu, niż przy powrocie z wychylenia lotki w dół. Nadadzą się co najwyżej do klap i jakichś mało precyzyjnych mechanizmów (otwieranie drzwiczek, wciskanie spustu migawki itp.).

 

Wyglądają prawie identycznie, jak te dobre. Teraz jestem na wczasach, więc nie mogę wstawić zdjęć. Mają tylko trochę inny napis. Te dobre mają napis e-sky i numer modelu cieńszy, a te złe bardziej rozlany (jakby bold).

 

Prosty test, czy serwo jest ok, czy felerne wykonuje się tak. Podpina się serwo do działającego odbiornika z drążkiem kanału serwa ustawionym po środku. Palcem popycha się orczyk serwa, powinien zacząć się on "siłować" z palcem i ostatecznie pozostać na tym samym miejcu. W złych serwach orczyk przy popychaniu palcem raz z jednej, raz z drugiej strony będzie zatrzymywał się w różnych położeniach. Zależnie od egzemplarza rozrzut może być dość duży. W efekcie położenie lotek czy sterów może różnić się o kilka stopni, co powinno dość skutecznie utrudnić sterowanie modelem, albo spowodować jego szybką śmierć. Zupełna masakra będzie w helikach.

 

Opakowanie i zestaw akcesoriów, kolory kabelka są identyczne. Na pewno na ebayu od chińczyka już ich nie kupię (w tak atrakcyjnych cenach). Wiadomo, że od sprzedawcy trudno się będzie dowiedzieć, bo serwa są zapakowane. No i wymać to będzie pewnego wysiłku ze strony sprzedawcy.

Link to comment
Share on other sites

Ten dzial ma na celu sygnalizowanie problemow z jakims sklepem/produktem, a nie dyskusjom kto co gdzie i po co kupil.

W ten sposob inni nie beda nic pisac jak wpadna na bubla, bo znowu ktos wyskoczy z jakimis madrosciami zyciowymi.

I prosze to przyjac do wiadomosci i sie zastosowac.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.