Skocz do zawartości

Uwaga na serwa cyfrowe E-SKY EK2-0508 - są podróbki


mieczotronix

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem kiedyś sobie 2 takie serwa na próbę w perfecthobby.

Okazało się, że są to dość fajne serwa. Rzeczywiście bardzo szybkie (niestety przez to też pewnie prądożerne - potrafią się grzać przy pracy ciągłej) i rzeczywiście cyfrowe. Mam taki testerek serw - samoróbkę, za pomocą którego mogę testować serwa zapodając im impulsy o dowolnej długości i częstotliwości powtarzania ramki. Po tym widać, że serwa te są cyfrowe, bo niezależnie czy dam okres powtarzania ramki 20 ms, mniejszy, czy większy to serwo 'bzyczy' z tą samą częstotliwością (dużo większą niż 50 Hz - nie mierzyłem jaką).

 

Zachęcony dobrymi wynikami zamówiłem na ebayu paczkę tych serw. Z przesyłką z HK do PL wyszły w cenie jakichś 10 - 12 zł/szt. Przyszły po prawie miesiącu. Potem trochę odleżały i w końcu zamontowałem je w skrzydle samolotu.

 

Okazało się, że te, mimo takiego samego opisu, są zupełnie inne. Pracują, jak normalne serwa z niską częstotliwością (impuls 20 ms) i co gorsza mają jedną dość poważną wadę: przy ruchu z dwóch stron do neutrum zatrzymują się w innym położeniu. Przez to nie nadają się do lotek, ani sterów, bo przy powracaniu do neutrum z wychylenia powiedzmy lotki w górę zatrzymują się w zupełnie innym miejscu, niż przy powrocie z wychylenia lotki w dół. Nadadzą się co najwyżej do klap i jakichś mało precyzyjnych mechanizmów (otwieranie drzwiczek, wciskanie spustu migawki itp.).

 

Wyglądają prawie identycznie, jak te dobre. Teraz jestem na wczasach, więc nie mogę wstawić zdjęć. Mają tylko trochę inny napis. Te dobre mają napis e-sky i numer modelu cieńszy, a te złe bardziej rozlany (jakby bold).

 

Prosty test, czy serwo jest ok, czy felerne wykonuje się tak. Podpina się serwo do działającego odbiornika z drążkiem kanału serwa ustawionym po środku. Palcem popycha się orczyk serwa, powinien zacząć się on "siłować" z palcem i ostatecznie pozostać na tym samym miejcu. W złych serwach orczyk przy popychaniu palcem raz z jednej, raz z drugiej strony będzie zatrzymywał się w różnych położeniach. Zależnie od egzemplarza rozrzut może być dość duży. W efekcie położenie lotek czy sterów może różnić się o kilka stopni, co powinno dość skutecznie utrudnić sterowanie modelem, albo spowodować jego szybką śmierć. Zupełna masakra będzie w helikach.

 

Opakowanie i zestaw akcesoriów, kolory kabelka są identyczne. Na pewno na ebayu od chińczyka już ich nie kupię (w tak atrakcyjnych cenach). Wiadomo, że od sprzedawcy trudno się będzie dowiedzieć, bo serwa są zapakowane. No i wymać to będzie pewnego wysiłku ze strony sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.