Skocz do zawartości

Pomoc przy przeróbce planów


fredzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Siedzę sobie od jakiegoś czasu nad planami Katany x-lite przeskalowanymi przez Sławka. Chciałbym jedną rzecz zmienić, ale jest tak uciążliwa, że nie mam pojęcia jak to zrobić w CADzie.

W czym rzecz?

Na planach wszystkie żeberka mają obcięty dzióbek celem przyklejenia krawędzi natarcia z litej balsy. Chciałbym ten dzióbek im przywrócić, ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić w CADzie tak, żeby zachować geometrię skrzydła.

Czy któryś z kolegów obeznanych z tematem będzie w stanie mi coś podpowiedzieć?

Wolałbym zrobić to sam celem nauki. Chwilowo dysponuję jedynie qCADem, bo to jedyny jakiego znalazłem pod linuxa.

Wszelkie wskazówki mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wykreślić profil (czy przynajmniej jego przód) od nowa, można ręcznie można jakimiś pregramikami co generują z pliku współrzędnych dxf.

Jeśli bardzo nie zależy na wierności, mozna dorysować samodzielnie jakąś polilinią albo splinem, ale tylko połówkę od osi profilu a potem zrobić mirror (żeby było symetrycznie) do żeberka bazowego, a dla pozostałych wiadomo co- skalować zgodnie z proporcjami cięciwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalowanie jest bardzo proste i precyzyjne, przy sporządzaniu dokumentacji modelarskiej to podstawowa sprawa.

Składnia komend cad jest zawsze taka sama:

wybieramy obiekty do przeskalowania, prawomysz albo enter

 

w linii komend pojawia się pytanie o punkt bazowy, to jest punkt względem którego będzie pomniejszany czy powięszany obiekt

 

wskazujemy go

 

w linii komend pojawia się pytanie o skalę (np. 1.00256 jeśli taka wynikła z przeliczenia) albo o podanie odcinka referencyjnego - wtedy trzeba wpisać z klawika, i wskazać odcinek dwoma punktami, a potem - począwszy od pierwszego wskazanego punkta odcinka, trzaba odłożyć odcinek docelowy. Może to zawile brzmi, ale jak spróbujesz zobaczysz że to bardzo ładnie działa. Takie wskazywanie odległości referencyjnych pozwala unikać przeliczenia skali, tylko trzeba te odcinki bazowy i docelowy nałożyć na siebie jednym końcem, żeby dało się to wykorzystać.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym linuxem to MiQ27 trafił w 10 - przez pewien sklep komputerowy dysponuję obecnie jedynie starym laptopem z Debianem, więc tego się trzymam.

Z tym całym skalowaniem sobie poradzę, a nawet znalazłem na planach kawałek żebra z interesującą mnie końcówką, więc muszę sobie trochę policzyć i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.