Skocz do zawartości

Elektronika do łodzi od A do Z


nazimek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forum’owiczów.

Jestem nowym członkiem waszego forum i nie ukrywam iż jestem laikiem który stawia pierwsze kroki w modelarstwie. Po kilku miesiącach poszukiwań, przemyśleń, projektów oraz lekturze bardzo obszernych forum związanych z tym ciekawym hobby, zabrałem się do budowy mojego pierwszego modelu łodzi. Mieszkam nieopodal jednego z największych akwenów zaporowych w Polsce ( mianowicie Zalewu Sulejowskiego) i grzechem byłoby nie skorzystać z tego zbiornika. W swoim pierwszym projekcie postanowiłem pogodzić go z moim drugim „konikiem” jakim jest wędkarstwo. Postanowiłem wykonać pierwszy model łodzi w celu nabrania wprawy w budowie, który będzie ŁODZIĄ ZANĘTOWĄ. Pozwoli mi to na nabranie niezbędnego doświadczenia w projektowaniu i wykonaniu takich modeli a zarazem taki model nie wymaga tak olbrzymiej dokładności w wykonaniu. Myślę że to trafiona decyzja. Chciałbym Was koledzy prosić o pomoc i radę w tym nieznanym dla mnie temacie.

Chciałbym zagłębić się w temat elektroniki montowanej w modelach ( ze szczególnym uwzględnieniem modelarstwa szkutniczego). Zakupiłem już kilka rzeczy które dobrałem do mojego modelu łodzi. Oto zestaw jaki zakupiłem:

 

Silnik:

 

Łożyskowany silnik szczotkowy Graupner klasy 720 o dedykowanym napięciu 12V.

Charakterystyka :

• Nominalne napięcie : 12 V

• Zakres pracy (bez przekładni) : 6 - 13 V

• Obroty bez obciążenia : 4,100 obr./min.

• Pobór prądu bez obciążenia : 0,75 A

• Pobór prądu przy max. wydajności : 3 A

• Szczytowy pobór prądu : 13,5 A

• Max. wydajność (bez przekładni) : 75 %

• Średnica wału : 5 mm

• Wymiary [średnica, długość korpusu, długość całkowita] : 42 / 72 / 91 mm

• Długość wału : 6,5 mm

• Waga : 380 g

 

Wał:

Wał M4 250 mm

 

Sprzęgła:

Typu Jumbo

 

Regulator:

Robbe Truck 35A

http://www.preissuchmaschine.de/preisvergleich/popup.asp?pid=271649905&pnr=1&foto=1

 

Zasilanie:

2szt akumulatorów żelowych 6V 12Ah

 

Przewody:

Bardzo wysokiej klasy kabel silikonowy renomowanej firmy GS Racing.

Czerwony kabel 3,0 mm2 (12AWG) w bardzo miękkim silikonie.

Przewód 3,0 mm2 stosuje się przy prądach powyżej 40A.

 

Ster, antenę, konektory typu banan i kilka innych drobiazgów których tu nie będę opisywał.

W najbliższym czasie będę chciał zakupić aparaturę, ale na razie jeszcze nie mam sprecyzowanych planów co do modelu. Chciałby zakupić aparaturę 4 kanałową ( kanał ciągu, ster, I komora zanętowa, II komora zanętowa). Tyle że zależy mi na zasięgu około 500m na wodzie. I ostatnio zdecydowałem że bardzo pomocna w moim modelu będzie informacja w jakiej odległości od nadajnika znajduje się model. Nie wiem jaka aparatura będzie miała możliwość pokazania tej odległości. Może ktoś z was to wie? Jaką aparature wybrać w moim przypadku?

Chciałbym aby ktoś podpowiedział mi w jaki sposób połączyć moją aparaturę. Jak już pisałem jestem laikiem w tym temacie i dlatego nie chciałbym aby ktoś mnie krytykował z tego powodu. Poruszam ten temat na forum, które uważam stworzone jest właśnie dla takich ludzi jak ja. Może ktoś uczynny znajdzie się właśnie tutaj i pomoże mi w moim projekcie.

Może zacznę od tego co wiem ( a dokładniej przypuszczam )

Chciałbym to połączyć wg tego schematu:

 

Dołączona grafika

 

Mam jednak kilka wątpliwości:

Na silniku nie mam w ogóle na nóżkach oznaczeń + i –

Nie wiem czy ma to większe znaczenie, czy np. przy odwrotnym podłączeniu będzie po prostu kręcił się w przeciwnym kierunku? I nic nie ulegnie zniszczeniu czy spaleniu.

Więcej niewiadomych mam z regulatorem, oto jego zdjęcie

 

Dołączona grafika

 

A oto załączona specyfikacja

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Oto moje pytania:

Wraz z regulatorem otrzymałem 3szt „oporników” czy czegoś w tym rodzaju. Czy są one konieczne w mojej instalacji czy nie? A jeśli tak to w jaki sposób mam je zamontować? Zdjęcia tych elementów oraz załączony do nich schemat przedstawia zdjęcie poniżej

 

Dołączona grafika

 

Jeśli chodzi o konektor do podłączenia zasilania to są dwa przewody (czerwony i czarny), a więc zgodnie z ogólną wiedzą czerwony to + a czarny to – Czy jestem w błędzie czy może jest tak jak pisze? A z kolei wyjście z regulatora do silnika składa się z dwóch przewodów w kolorze niebieskim i białym. Który z nich to plus a który minus?

 

Kolejna sprawa to wyjście BEC z regulatora. Na instrukcji są jakieś informacje na temat wyciągnięcia z wtyczki kabla S. Nie rozumiem w jakim celu i czy mam go wyciągnąć. Czy w sytuacji kiedy podłączę regulator do Odbiornika za pomocą BEC’a to wówczas za pomocą tego połączenia odbiornik będzie zasilany czy musze dodatkowo wyposażyć odbiornik w pakiet zasilający? A BEC wg specyfikacji z instrukcji ma voltarz 5V ( z zastrzeżeniem dla 2-3 serw). Czy trzeba jakoś specjalnie do bierac do tego regulatora biorąc pod uwagę voltarz nadajnik? Czy może wszystkie nadajniki standardowo będą współpracowały na tym zasilaniu z regulatora? Jeśli chodzi o serwa to wystarczą mi 3szt. Jedno to ster, a dwa pozostałe do otwierania komór zanętowych, Tyle że serwa otwierające komory będą stosunkowo silne, więc czy wystarczy takie zasilanie czy nie?

 

Zgodnie z instrukcją trzeba „chyba” jakoś ustawić ten regulator jak się już podepnie aparature. Jak mam to zrobić? Może z doświadczenia macie panowie jakieś rady?

 

Czy w instalacji zamontować jakiś bezpiecznik (np. samochodowy)? Jeśli tak to o jakiej mocy? W którym miejscu go najlepiej zamontować w instalacji?

 

W jaki sposób zrobić włącznik i wyłącznik nadajnika? Z tego co mi się wydaje to są takie wyłączniki na BEC które podpina się do odbiornika w jedno z wolnych gniazd? To tłumaczyłoby fakt ze w zestawać aparatur np. 4 kanałowy nadajnik jest w zestawie z 5 kanałowym odbiornikiem, włąśnie po to aby w ten jeden wolny kanał wpiąć ten wyłącznik? Czy mam rację czy może się mylę?

 

Z tego co mi przychodzi w tym momencie do głowy to chyba wszystko. Jeśli cos mi wpadnie jeszcze do łowy to będę pisał.

 

Proszę Was forumowicze o pomoc i pozdrawiam

 

Nazimek

Opublikowano

bardzo pomocna w moim modelu będzie informacja w jakiej odległości od nadajnika znajduje się model

Dalmierz laserowy :wink:

Firmowo to mają rozbudowane (i drogie) aparatury z telemetrią. Może chłopaki od Rc-cam mają coś "wolnostojącego".

Kup 6 kanałową aparaturę HobbyKing na 2.4GHz albo upoluj coś na 40MHz - to jest pasmo "lądowo-nawodne". Do łódki 35MHZ jest zabronione, a 27MHz zaśmiecone (chociaż w ostateczności ujdzie).

 

czy np. przy odwrotnym podłączeniu będzie po prostu kręcił się w przeciwnym kierunku?

Tak.

 

Wraz z regulatorem otrzymałem 3szt „oporników”

Kondensatory przeciwzakłóceniowe. Komutator iskrzy, trzeba montować. Na rysunku masz, jak je podłączyć.

 

wyjście z regulatora do silnika składa się z dwóch przewodów w kolorze niebieskim i białym. Który z nich to plus a który minus?

Bez znaczenia - patrz wyżej (kierunek obrotów). Trzeba połączyć tak, żeby "do przodu" w nadajniku działało jako "do przodu" w modelu.

 

Kolejna sprawa to wyjście BEC z regulatora. Na instrukcji są jakieś informacje na temat wyciągnięcia z wtyczki kabla S. Nie rozumiem w jakim celu i czy mam go wyciągnąć.

Poszukaj, co to (i po co) jest BEC w regulatorze. W skrócie - masz jeden pakiet zasilający w modelu, to nic nie wyciągasz.

 

Zasilania na 3 serwa powinno wystarczyć, co do bezpiecznika to niech się szkutnicy wypowiedzą (jeśli tu zajrzą :))

Wyłącznika nie będzie. Połączenie między pakietem a regulatorem (to chyba złącze Tamiya) pełni rolę wyłącznika całej elektroniki.

 

W 5 kanał nie wpina się żadnych wyłączników, tylko serwo 5 kanału, jeśli mamy stosowny nadajnik. Chwilowo nie będę się rozwodził nad tym, co tam jeszcze można wpiąć, żeby nie narobić Ci mętliku.

Szukaj, czytaj, ucz się. Informacji w necie jest mnóstwo.

Opublikowano

Dzięki za zainteresowanie moim tematem.

 

Poczytaałem troche o aparaturze jaką proponujesz i zdania są podzielone. Jedni chwalą ją za prostote i cenę a inni piszą o sporych problemach z konfiguracją i wogóle z połączeniem komputer/aparatura.

Znalazłem coś alternatywnego, a mianowicie Spektrum DX5:

 

http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=105

 

Cena trochę wyższa ale w moim zasięgu. Co o niej myślisz?

 

Bo nie wiem czy ustawienie HobbyKinga nie przerosło by moich umiejętności.

Opublikowano

Odbiorniki do HK kosztują 15$, a do Spektrum 50$. To jest argument trudny do przebicia :D

Jeżeli Cię stać na lepszą aparaturę - czemu nie. Ale tak na marginesie, co Ty będziesz konfigurował w łodzi do zanęty ? To nie helikopter ani nawet 3D-funfly...

Opublikowano

Ale tak na marginesie, co Ty będziesz konfigurował w łodzi do zanęty ? To nie helikopter ani nawet 3D-funfly...

A więc do moich potrzeb nie będę musiał konfigurować aparatury?

Szczerze mówiąc to miałem taką nadzieję, że po zakupie apki poprostu ją podepnę i będę mógł swoją "prymitywną" łódką śmigać bez żadnych konfiguracji.

Opublikowano

A więc do moich potrzeb nie będę musiał konfigurować aparatury?

Raczej nie. Nawet rewersy na serwach można zrobić mechanicznie (prawy/lewy orczyk), a w silniku zmienić biegunowość, żeby kierunki się zgadzały.

 

Podejrzewam, że nie będziesz programował miksera kanałów, żeby Ci się lewa burta z zanętą otwierała sama przy prędkości większej niż 40% i sterze w prawo na 60% ? :lol:

Opublikowano

A więc panowie mam do wyboru takie aparatury:

 

HobbyKing 2.4GHz 6ch (BEZ SERW) cena 210PLN

 

Spektrum DX5e 2.4GHz 5ch (BEZ SERW) cena 349PLN

 

HITEC LASER 4 (+ 3 serwa HS 322 HD) cena 430PLN

 

HITEC LASER 6 ( +4 serwa HS 322 HD) cena 530PLN

 

Chyba że na allegro trafi się jakaś okazja.

 

Co byście Panowie proponowali. Jeśli chodzi o te Hitec'ki to są one stosunkowo drogie, ale jeśli będą one dla mnie odpowiednie i warte tej ceny to mogę się na nie skusić.

 

A co Panowie powiecie na temat samego regulatora? Czy dobrałem odpowiedni? I czy też muszę go jakoś konfigurować, programować?

Opublikowano

Podejrzewam, że nie będziesz programował miksera kanałów, żeby Ci się lewa burta z zanętą otwierała sama przy prędkości większej niż 40% i sterze w prawo na 60% ?

Pewnie że nie będę :D Komory z zanętą będą na osobnych kanałach więc nie widze takiej konieczności :)

Opublikowano

Moim zdaniem kup HobbyKinga. Do łódki spokojnie wystarczy, tani jest, 2.4GHz czyli problem zakłóceń niewielki. Jak byś się uparł, to i samolot nim wysterujesz :)

 

PS. I edytuj posty, zamiast pisać jeden pod drugim.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.