Skocz do zawartości

jak wyliczyc wielkość i miejsce lotek w latającym skrzydle


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

"produkuje" latające skrzydło waga do lotu 1,6 - 1,8 kg , rozpiętość 2m na profilu Tzagi 12%

 

Dołączona grafika

 

tu sa wymiary i układ konstrukcji. na rdzeniu styrodurowym .

 

a tak wygląda w trakcie budowy.

 

Dołączona grafika

 

 

I teraz pytanie jakiej wielkości dać lotki. I gdzie .(lotki będą wyciete z profilu)

Może jakis program lub arkusz kalk. do przeliczenia ?

 

Podpowiedzcie dobrzy ludzie :wink:

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem gdzieś opinię ,że około 22 - 25 % cieciwy mozna dać i właśnie jesli na całej krawędzi skrzydła (lub w wiekszości ) to rozszerzające sie ku końcom skrzydeł. zreszta w Tzagim tak miałem i latał bardzo przewidywalnie .

 

myslałem ,że może na takim wielkim forum ktos ma (lub chociaz jakis link ) program , arkusz , do wstawienia danych skrzydła - co poda mi w jakim zakresie mam sie poruszać (mam taki co liczy wielkośc wingletów i SC i jeszcze pare spraw ale lotek tam nie ma- a szkoda bo byłoby wszystko co potrzeba. Lub podpowie jakies ogólne zasady wielkości , ale jak widze w tym temacie specjalistów tu nie ma. szkoda :cry:

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - wywołany zgłaszam się do tablicy. Popełniłem kilka skrzydełek i kształt ( profil ) lotek miał znikome znaczenie we właściwościach lotnych Tzagi'ch. Dużo ważniejsze w tym, jak lata skrzydełko ma stopień zwichrzenia skrzydła, procentowa grubość profilu, ŚC czy też powierzchnia wingletów. Różnicy pomiędzy lotkami wyciętymi z profilu a lotkami zrobionymi z deski balsowej zalaminowanej z obu stron nie zauważyłem. Bo i co miałem zauważać ?? Jak zaprogramujesz różnicowość to skrzydło "ładnie" będzie zakręcać. Szybkość wykonywania beczek zależy od prędkości postępowej skrzydła ( ale akrobata z tego nie zrobisz - no mnie się nie udało ). Kształt pętli ( i czy ją wykonasz ) zależy od mocy motorka co będzie ten układ pchał ( no ew. ciągnął bo nie wiem gdzie tenże będzie ) - ja zawsze w tyle i pomimo wieeeelu kretów żadnego motorka i śmigła nie uszkodziłem. A i do latania w termice nie mają ( wg. mnie ) też znaczenia ( znaczy się rodzaj lotek ).

 

Przy Twoich rozmiarach zrobiłbym lotki z deski balsowej 3 mm - szkło 50-70 g/m2 z obu stron. Wymiar 600 mm x 50 mm. serwo w poblizu środka lotki. Lotki oczywiście na końcach skrzydełek ( no może 10-15 mm schowane coby przy cyrklach ich nie uszkadzać ). Przy 12% to będzie majestatycznie pływające skrzydło.

 

W skrzydełku 1200 mm w zupełności wystarczały HXT900 do robienia WSZYSTKICH figur.

 

ps. powodzenia w wyważaniu - jedną w "wad" Tzagich jest duża czułość na położenie ŚC. Kilka ( kilkanaście ) mm w przód lub w tył i :ass: - nie chce latać.

 

ps2. Jakie zrobiłeś zwichrzenie ( ile % ) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - dzieki że postanowiłeś podać troche konkretnych rad. Napewno cos z nich zastosuje. Zwichrzenie zrobiłem chyba troche za małe (po przemyśleniu - bo uniosłem koniec spływu szablonu końcówki skrzydła w okolicach 7 mm ale tyle miał orginanlny tzagi z http://tzagi.altervista.org/ a ma mniejsza rozpietość wiec po przemyśleniu powinienem pewnie dac proporcjonalnie do zwiekszonej rozpietości.) ale przepadło musi być już tak jak jest. "Przy 12% to będzie majestatycznie pływające skrzydło." no i jeśli tak bedzie to pasuje mi bo bedzie woziło sprzęt FPV wiec nie o akrobacje chodzi :wink: . Natomiast lotki miały być wyciete z profilu aby zwiekszyc ich sztywnośc ( przy tej rozpietości to może byc troche problem ) . Jak poleci to dopiszę dla potomnych jak zrobiłem - może sie przyda.

Jeszcze raz Dzieki (na temat klasycznych konstrukcji jest duzo wszedzie - a latające skrzydło to jeszcze nie jest popularny temat )

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast lotki miały być wyciete z profilu aby zwiekszyc ich sztywnośc ( przy tej rozpietości to może byc troche problem ) .

Krzysiek

Dlatego sugerowałem umiejscowienie serwa w okolicach środka lotki coby polepszyć sztywność.

Jeżeli byś robił je z płytki to mocowanie lotek ja rozwiązałem w następujący sposób: spływ obciąłem na głębokość około 8-10 mm by mieć grubość spływu około 3 mm. Na styk przykleiłem listwę balsową 3 x 8 mm a polem zalaminowałem z obu stron paskiem rowingu ( bo miałem ale może być pasek szkła ). Do tak wzmocnionej listwy trzy lub cztery zawiasy i mamy bardzo ładnie i trwale zamocowane lotki do skrzydełka.

 

Przy lataniu FPV nie obawiaj się o sztywność lotek - jakbyś chciał porobić ostre akrobacje to co innego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.