Skocz do zawartości

Przeróbka przełącznika FAZ LOTU w nadajniku JR 9XII


Arek Morawski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może ktoś skorzysta.

Chciałbym Wam pokazać jak przerobiłem długi trójpozycyjny przełącznik od faz lotu w moim nadajniku JR 9X2.

 

Na czym polegał problem:

Obecnie w szybowcach F3B i F3J podczas startu, stosuje się dwa położenia klap i lotek – najłatwiej wykorzystać do tego 2 fazy lotu: LAUNCH, a drugą - u mnie nigdy nie używaną - LAND.

Do tej pory na długim przełączniku było tak: LAUNCH – pusty – LAND

Z tym nadajnikiem, nie można startować w ten sposób, ponieważ należałoby najpierw mieć przełącznik do siebie (LAUNCH), później przełączyć go na 3 pozycję! (LAND), a do rozpędzania i „hopki” znowu powrócić na środek, aby „strzelić się” na gładkim skrzydle, oczywiście cały czas obserwując model a nie nadajnik :-) – BEZ SENSU!

Po przeróbce będzie: LAUNCH – LAND – pusty.

 

Wszyscy użytkownicy JR X2 wiedzą, że „przejście” z długiego przełącznika na drugi – krótki przełącznik (na którym są kolejne 3 fazy lotu) - następuje tylko w przypadku, kiedy długi jest w pozycji ŚRODKOWEJ – ale tylko do dzisiaj!

 

Żeby to przerobić nie potrzebujemy znać się na elektronice, sprawę załatwia nam przełącznik DPDT ON/ON/ON, który we wszystkich 3 pozycjach jest zawsze włączony.

Ciężko go kupić i jest dosyć drogi (w porównaniu do standardowego), ale można go nabyć w sklepach i serwisach ze sprzętem elektronicznym i muzycznym.

Od razu można mu połączyć dwie środkowe nóżki.

Dołączona grafika

 

Tu jest zdjęcie z oryginalnym przełącznikiem JR (ma tylko 3 piny).

W fazie LAUNCH – brązowy przewód łączy się z niebieskim, na środku jest rozłączony, a w fazie LAND – brązowy łączy się z czarnym.

Dołączona grafika

 

Oto zdjęcie nowego przełącznika DPDT ON/ON/ON.

Posiada on 6 pinów, dwie środkowe nóżki należy połączyć, a pozostałe przewody przylutować w ten sposób.

Dołączona grafika

 

Tak przepływa prąd w fazie LAUNCH – przełącznik do siebie.

Dołączona grafika

 

Tak przepływa prąd w fazie LAND – przełącznik w środkowej pozycji.

Dołączona grafika

 

Przełącznik od siebie – nic nie jest zwarte – rozpędzanie i „hopa”

Dołączona grafika

 

Przełącznik posiada krótką dźwignię, więc w celu przedłużenia wykorzystałem kawałek chromowanej rurki ze starej anteny.

Zaślepiłem ją „grzybkiem” - również z tej samej starej anteny, który został sfazowany do średnicy wew. rurki i osadzony na wcisk, a później od wewnątrz na kleju.

Dołączona grafika

 

 

Rurkę osadziłem na dźwigni za pomocą balsowego wypełnienia i żywicy 5 minutowej.

Przy klejeniu nadajnik zabezpieczyłem kawałkiem folii.

Dołączona grafika

 

Gotowe! Działa!

Przełącznik do siebie - LAUNCH

Dołączona grafika

 

Przełącznik w pozycji środkowej - LAND

Dołączona grafika

 

Przełącznik od siebie - przejście na fazę lotu ustawioną na drugim przełączniku - w moim przypadku ODLEGŁOŚĆ

Dołączona grafika

 

PS. Proszę nie sugerować się podpisem pod przerabianym przełącznikiem - jest oznaczenie GEAR. Zaraz po zakupie nadajnika dwupozycyjny długi przełącznik GEAR zamienił się miejscami z długim trójpozycyjnym - latam na MODE2, więc łatwiej mi go obsługiwać prawą ręką.

 

Pamiętaj wszystkie przeróbki robisz na własną odpowiedzialność.

Nie przerabiaj nadajnika jeśli jest na gwarancji – bo ją utracisz.

Przed instalacją upewnij się, że kupiłeś właściwy przełącznik – sprawdź miernikiem, które piny się łączą!

 

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.