Skocz do zawartości

Katalonia a sprawa polska


Pitlab

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie byłem mocny z geografii i sprawa istnienia narodu katalońskiego jakoś mi umknęła, ale jako że człowiek uczy się całe życie, przyszło mi nadrobić znajomości przy okazji robienia interesów z Katalończykami. Okazuje się że między naszymi narodami jest całkiem dużo podobieństw. Przez swoich "większych braci" Hiszpanów są nazywani Polakami, dlatego że ich mowa przypomina Hiszpanom język polski (ciekawe skąd znają polski?)

Katalończycy podjęli temat i zrobili dwa programy satyryczne, które obecnie są bardzo popularne w tamtejszej telewizji. Nazywają się "Pol?nia" i "Crack?via". Polecam obejrzenie odcinków prezentowanych na stronach. Pierwszy nawiązuje do trudnych i zarazem śmiesznych relacji katalońsko -hiszpańskich, drugi nawiązuje do tematyki sportowej, gdzie jedna z barcelońskich drużyn piłki nożnej nosi nazwę "Cracks".

Trochę irytujące może być przedstawienie Polski jako "czerwonego" kraju piszącego cyrylicą, ale trzeba wziąć pod uwagę że jest to program komediowy i przerysowanie pewnych zjawisk jest czymś normalnym. Szkoda że nie rozumiem fabuły. Nie mniej gratuluję Katalończykom poczucia humoru i niezłego programu TV, czego nie mogę powiedzieć o krajowej produkcji, która moim zdaniem dawno zeszła na psy dopasowując się poziomem do widzów preferujących śpiewy i potańcówki niż cięte słowo mówione.

 

Kolega Octavi, który kiedyś był na praktyce w Polsce uświadomił mnie też że polska wersja hymnu Solidarności "Mury" jest tłumaczeniem katalońskiej "L'Estaca" autorstwa Lluís Llach

Tutaj są obie wersje:

http://www.youtube.com/watch?v=N067EOB7GA8&feature=related - L'Estaca

http://www.youtube.com/watch?v=K0ss_xtRpXw&feature=related - Mury

 

ps. Wszysto wzieło się od tego że Google translator zaskakująco dobrze radzi sobie z przełożeniem katalońskiego na polski. Spróbujcie przetłumaczyć coś niemieckiego, francuskiego, nie mówiąc już o węgierskim itd.

 

ps2. Ciekawy jestem czy tylko ja jestem taki do tyłu ze znajomością sprawy katalońskiej. Kto z Was wiedział wcześniej o istnieniu tego narodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.