Jump to content

ladowanie li-ionow


Jacqubes

Recommended Posts

Witam!

Zakupilem laptopowe ogniwa li-ion. Chce je zbalansować przed polutowaniem w pakiety (2s1p). nie mam balancera i sie zastanawiam, czy muszę ładować każdą cele osobno, czy moge je połączyć równolegle i naładować wszystkie na raz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

jak podlaczysz rownolegle to napiecia sie po jakims czasie zrownaja bo ta co jest naladowana wiecej troche sie rozladuje podlawujac ta slabsza

 

Dzięki za wyjaśnienie :-)

 

Jeszcze mam pewne spostrzeżenie.. i pytanie do was:

 

Zdarzało mi się lutować cele szeregowo np. 2S i zanim je pierwszy raz naładowałem po złożeniu pakietu podłączałem najpierw do balansera w celu wyrównania napięć... czyli po połączeniu a nie przed. Pogorszenia osiągów i jakości nie zauważyłem. Pakiety jakie robię mają wtyczkę do balansera i balansuje je w trakcie każdego ładowania (szczerze mówiąc balanser nie ma za dużo roboty.. świeci 2 minuty na początki i tyle..)

 

Z tego co wiem nie można ładować aku przed lutowaniem, bo podwyższona temperatura zwiększa szybkość reakcji wewnątrz celi i w pełni naładowane (przynajmniej ni-cd i ni-mh) mogą ulec uszkodzeniu (zagotować się lub napuchnąć). Lutuje się pakiety nowe (niesformatowane) lub jeśli były używane to rozładowane do powiedzmy 1,1V (dotyczy to aku ni-xx), wiec sądziłem że i z li-ion może być podobnie. Dlatego nie ładowałem ani nie rozładowywałem nowych aku i "łączyłem tak jak stały" (miały pewnie koło 40% pojemności i małe różnice napięć rzędu >0.1V).

 

Co myślicie o takim sposobie łączenia pakietów i ich użytkowania?

Link to comment
Share on other sites

Powinno sie specjalnie zgrzewac a nie lutowac wlasnie ze wzgledu na temperature no ale w domowych warunkach to tylko lutowanie zostaje.

 

Skoro masz zlacze balancera to balansujesz sobie kiedy chcesz.

 

Wyrownywanie ogniw przed spakietowaniem ma sens jakbys sobie np pakiet do nadajnika robil gdzie masz 8 ogniw zamknietych w rurce termokurczliwej i nie masz dostepu do kazdej celki z osobna zeby wyrownac.

Link to comment
Share on other sites

Z tego, co wiem, modelarskich pakietów wysokoprądowych nikt nie zgrzewa, ze względu na to, że zgrzewy są punktowe i dają małą powierzchnię styku. Nie widziałem nigdy tak robionych pakietów wysokoprądowych. Zgrzewy są dobre dla ogniw konsumenckich.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.