Skocz do zawartości

[u]Akrobat by Zbig471


Patryk Urban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zrobiłem już opis. Nie zrobiłem dokumentacji z zdjęciami krok po kroku ponieważ drugi egzemplarz wykonałem troszeczkę inną metodą.

Plany są do pobrania tu:

http://www.modelarski.net/images/stories/pu/akrobat/akrobat_by_zbig.zip

Niestety nie moge aktualnie dodać opisu na stronie modelarski.net ponieważ coś się tam popsuło (nie pamiętam dokładnie co)

 

Model został zaprojektowany przez Zbigniewa Zielonkę który zeskanował mi swój plan z wymiarami a ja narysowałem w programie AutoCAD. Do tej pory zbudowałem dwa takie modele troche innymi metodami, ja opiszę tą z depronu. Planuje budowę kolejnego akrobata także inną metodą – z balsy. Model mogę nawet polecić jako drugi model dla początkujących którzy sobie już wyrobili odruchy na poprzednim modelu ale po zwiększeniu wychyleń staje się rasowym akrobatem chociaż z wagą 550g lata całkiem wolno. Pierwszy mój model miał wagę około 800g i wcale nie był taki szybki.

 

 

Kadłub

Kadłub zrobiony jest z depronu 3mm. Na początku wycinamy dwa identyczne boki kadłuba. Od środka najepiej sobie zaznaczyć gdzie mają być wręgi. Potem wzmacniamy środek kolejną warstwą depronu 3mm ściętą pod kontem za drugą wręgą (tą koło krawędzi spływu). Sklejamy razem boki kadłuba za pomocą wręg oraz dolnej części. Później wklejamy górną część która zaczyna się od wręgi za spływem i kończy się w ogonie. Potem szifujemy górę kadłuba i sklejamy te dwa kawałki ze sobą. Wycinamy otwory na skrzydło pomiędzy dwoma wręgami. Robimy „łoże” z balsy 3mm w dole od środka tam gdzie ma być skrzydło. Dodatkowe wzmocnienie przedniej części kadłuba (!ważne!) po wklejeniu łoża silnika dajemy deskę z balsy 3mm w miejscu pakietu.

akrobat14.jpg

Widać to na tym zdjęciu. Ta półka powinna być przyklejona do wręgi silnika oraz do boków kadłuba, na takiej wysokości by się mieścił pakiet. Górną część „maski” można wykonać według upodobania.

 

Skrzydło

Ja je zrobiłem ze styropianu bo jest mocniejsze oraz według mnie szybciej się je robi jeśli ma się wycinarkę. Jedyna wada to taka że jest cięższe. W pierwszym egzemplażu wykonanym przez zbysza było ono zrobione konstrukcyjnie czyli żeberka depron 6mm pokrycie depron 3mm rowkowany (rowkami do środka wzdłuż płata). Myślę że depron bez rowków będzie ok. Lotki najlepiej zrobić z balsy bo są sztywniejsze. Ja zrobiłem z balsy 5mm zeszlifowanej przy spływie. W skrzydle ze styro najlepiej zalaminować łączenie. Ja wkleiłem na klej pouliteranowy. Można na żywicę ale pouliteran ma to do siebie że wypełnia wszystkie dziury i niedociągnięcia. Po wyschnięciu twardnieje.

 

Stateczniki

Są one zrobione z depronu 3mm. W środku mają dzwigar z balsy 6x20mm co tworzy profil symetryczny

akrobat8.jpg

Wycinamy dwa takie same kawałki kleimy je z dźwigarem na środku. Odcinamy ster po wyschnięciu kleju. Robimy odpowiednie otwory w kadłubie i wklejamy (ponownie polecam pouliteran)

 

 

Najlejepiej było by zastosować pakiet lipol 3s z silnikiem ponad 600g ciągu. Serwa myśle że wystarczą rozmiaru hs-55 lub konrady. Ale hs81 nie zaszkodzą. Jeśli planuje się jedno serwo na lotki to najlepsze było by jednak hs81. Ja dałem dwa TP 9g.

Podwozie w pierwszym akrobacie wykonałem z drutu ze szprychy wklejonego pomiędzy dwa kawałki sklejki 1-1.5mm i ten kawałek zostaje wklejony do wręgi przed natarciem.

 

akrobat20.jpg

 

akrobat25.jpg

 

I filmy Akrobata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.