Skocz do zawartości

Kilka pytań o wnętrzności aparatury


ppompka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Przy rozkręcaniu aparatury aby sprawdzić cz da się radę zmienić mode w aparaturze E-lfy 100b znalazłem gniazdo na 2 piny oznaczone symbolem RT5 przy czym gniazda potencjometrów od drążków mają od RT1 do RT4 Dam zdjęcia tego co znalazłem:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Chodzi mi o to gniazdo które ma 2 piny i jest obok wyjść na potencjometry drążków. Tak to wygląda od spodu (pokazuję wykałaczką):

Dołączona grafika

Przy czym tak wyglądają gniazda potencjometrów od drążków:

Dołączona grafika

W tym gnieździe jest napięcie takie jak do potencjometrów czyli ok 5V. I teraz moje 1 pytanie. Czy dałoby sie podłączyć tam jeszcze jakiś przełącznik i zrobić 5 kanał ? Przełączników od rewersów też jest 5 kanałów więc może można byłoby wstawić tam jakiś przełącznik i uruchomić 5 kanał.

 

Tera moje 2 pytanie o czego mogą służyć te niebieskie pokrętła w prawym górnym rogu płytki i te takie szare kostki z czymś na górze co można dokręcać i wykręcać jest to opisane symbolami TX1..5 oto zdjęcie tego:

Dołączona grafika

Może ktoś mógłby mi odpowiedzieć na te moje pytania bo jestem ciekaw moich "znalezisk".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te gnazda w których siedzą potencjometry gdy spawdzam miernikiem też mają napięcie. A tymi pokrętłami już ruszałem bo ktoś mi powiedział ze to ograniczenie wychylenia serwa. Potem poustawiałem tak jak było najpierw i zadnych zmian nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te gnazda w których siedzą potencjometry gdy spawdzam miernikiem też mają napięcie. A tymi pokrętłami już ruszałem bo ktoś mi powiedział ze to ograniczenie wychylenia serwa. Potem poustawiałem tak jak było najpierw i zadnych zmian nie zauważyłem.

Tylko jeżeli latasz w grupie, uprzedź kolegów modelarzy o tym drobiazgu. Sądzę że wszyscy będą woleli wylądować zanim włączysz radio.

 

To że Ty nic nie zauważyłeś nie oznacza że radio nadaje z pełną mocą i nie sieje po bokach. Ruszyłeś strojenie filtrów i bez regulacji na analizatorze widma lub choćby oscyloskopie aparatury proponuję nie używać.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/ te pokrętła służą do strojenia radia - jak tylko tym poruszasz to masz polatane bo możez rozstrić radio.

A można czy to jest gwarantowane??

Narazie i tak nie latam wiec na zime mi aparatura nie potrzebna. A jak nadejdzie wiosna to może kupie sobie sam nadajnik e-sky a ten zrobię na sumulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A macie może jakieś materiały do zbudowania takiej sondy W.cz chodzi mi głownie o płytke do wydrukownia bo nie umiem ze schematów tworzyć płytek. Lub o pomoc w zrobieniu takiej. Znalazłem jeszcze w sieci takie http://www.elportal.pl/pdf/k04/03_01a.pdf schematy sondy nada się to do czegoś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.