Skocz do zawartości

Skrzydło - Kolibri


TKC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zainspirowany relacją kolegi Coonts dotyczącą budowy modelu Kolibri, pomyślałem że ja też taki chcę. :D

Po sklejeniu połówek płata okazało się, że mam przesunięcie około 1mm na krawędzi natarcia i spływu, tzn. sklejony dzwigar jest prosty natomiast jedna polówka płata"opóźnia" się w względem drugiej. :cry: Gdzieś musiała wejść niedokładność.

Żeberka były szlifowane w bloku,sloty na żeberka w krawędzi spływu wycinane za pomocą szablonu pozwalającego uzyskać jednkaową głębokość nacięć. Konstrukcja połówek płata klejona CA. Natomiast same połówki z sobą klejone żywicą 10min. Klejenie odbywało się na desce na wydrukowanym planie.

Chyba błędem w tym przypadku było klejenie konstrukcji połówek oddzienie - należało by konstrukcję płata przygotować w całości a potem przeciąć ją na pół i zrobić wznios, a same plany przerysować na papier milimetrowy - może by wyszło prosto.

 

Pytanie jak Wy kleicie takie konstrukcje - połówki oddzielnie, czy w całości i potem cięcie. Jak ładnie przygotować nacięcia pod wznios ( oczywiście najlepiej szlifować od szablonu ale może są inne techniki). Podzielcie się swoim know-how :D

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję że nie opłacalne jest robić w jednym segmencie i potem rozcinać

"Po sklejeniu połówek płata okazało się, że mam przesunięcie około 1mm na krawędzi natarcia i spływu, tzn. sklejony dzwigar jest prosty natomiast jedna polówka płata"opóźnia" się w względem drugiej. :cry: Gdzieś musiała wejść niedokładność.

Żeberka były szlifowane w bloku,sloty na żeberka w krawędzi spływu wycinane za pomocą szablonu pozwalającego uzyskać"

Może czasami są jakieś odstępstwa, ale no cóż błędy się zdarzają.przy dużych modelach nie ma za dużej możliwości składać jako jeden element np. 3m "Mucha std" lub 2 m szybowce.

Co do kąta to zawsze ja i mój instruktor szlifowaliśmy na "ramce"

Dołączona grafika- Jak coś to stara fotka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.