Skocz do zawartości

Test zasięgu Futaby T10 2,4Ghz i kilka pytań


Gość pitplane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przyglądałem się antenom które wychodzą z kadłuba kewlarowo-węglowego szybowca i jedna troche mi nie dawała spokoju. Po roku gięcia jej przy każdym lądowaniu w krzaczorach w czasie lata i -8st C, wydaje mi się że jest nieco nadwyrężona w jednym miejscu.

 

Zdecydowałem się na dość karkołomny test.

 

Przykleiłem anteny równolegle do kadłuba, właczyłem F/S na RUDDER . Kadłub pozostał w domu a ja na zewnątrz.

Kadłub cały czas "celował" we mnie, leżał przy ścianie na 2 piętrze.

Dzieliły mnie bezustannie 2 ściany działowe i jedna nośna.

 

Moc w nadajniku zmniejszyłem na "testową"

 

Po przejściu ok 50m, będąc bokiem do celującego we mnie modelu włączył się F/S,

Gdy kadłub został obrócony o 90st, aby anteny ( w zasadzie jedna i tą tą niby nadwyrężoną, druga była po drugiej stronie kadłuba zasłonięta weglem i kevlarem) odbiornika i nadajnika patrzyły na siebie równolegle zasięg zwiększył się do 80m.

 

Gdy ustwiłem na pełną moc i zasłanialem sobą nadajnik, łączność była do momentu gdy wszedłem za domy jednorodzinne i one dodatkowo zasłoniły model. Model w tym czasie również celował we mnie i anteny były położone wzdłuż kadłuba. Odległość na ten moment to 170m

Nie przyszło mi wtedy do głowy aby obrócić kadłub o 90st aby anteny były równolegle, ale padał w tym czasie śnieg i zrobiło za oknem wyjątkowo paskudnie :)

 

 

Wniosek dla mnie taki, że wprowadzając wyjątkowo skrajne i niekorzystne warunki test 100stóp jest drobnostką. Jednak nie myślę być tu mądrzejszy od producentów i bede stosował ich zalecenia. Tak samo jak nie przewiduję latania za budynkami , szczególnie dwoma :)

 

Co mnie skłoniło do biegania z radiem w zamieć? Test domowy , w którym model celował na łazienkie , a nadajnik leżał w bębnie (aluminiowym) pralki automatycznej :)

 

Pomimo ze test okazał się nadwyraz pozytywny, antena w odbiorniku nie daje mi spokoju i chciałbym ją wymienić.

Czy muszę wymieniać dwie?

Czy muszą być tej samej długość (w części koncentrycznej)?

Czy są to specjalne kable do 2,4?

Czy mogę je przedłużyć o 10cm bez szkody? (oczywiscie cały czas myślę o cz. koncentrycznej)

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz odbiornik ale moja 10tka z odbiornikiem z zestawu R6008HS ma 700m zasiegu w leśie.Testowalismy ten nadajnik w różnych warunkach i trzeba było się niezle napocic żeby stracic zasieg.Dopiero kiedy nadajnik był w dolinie za domami a kolega z odbiornikiem w lesie pojawiły sie problemy i czerwona dioda migała, a serwa przestawały reagować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełnozakresowe odbiorniki FASST używają kabli koncentrycznych jako anten. Nie da się tego zastąpić kawałkiem zwykłego kabla. Odsłonięty kawałek rdzenia, czyli sama faktyczna antena powinna mieć zachowaną długość, lub zmodyfikowaną stosonie do długości fali, ale będzie to sporawa różnica. Ponadto lutowanie tak małego koncentryka będzie trudne, bo trzeba przylutować i rdzeń i ekran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta koncowka w Futabie to UFL. Starczy kupic kabel zakonczony tą koncówką, uciąć, zdjąć ekran do identycznej dlugosci anteny (~3cm) i voila. Oczywiscie zawsze lepiej kupic oryginalna, cena nie jest porazajaca a kable z koncowka ufl i tak nie sa tanie - przewaznie wystepuja jako przejsciowka - uzywa sie ich w modulach radiowych, miedzy innymi rowniez w laptopowych wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.