Jump to content

Test zasięgu Futaby T10 2,4Ghz i kilka pytań


Guest pitplane

Recommended Posts

Guest pitplane

Witam

 

Przyglądałem się antenom które wychodzą z kadłuba kewlarowo-węglowego szybowca i jedna troche mi nie dawała spokoju. Po roku gięcia jej przy każdym lądowaniu w krzaczorach w czasie lata i -8st C, wydaje mi się że jest nieco nadwyrężona w jednym miejscu.

 

Zdecydowałem się na dość karkołomny test.

 

Przykleiłem anteny równolegle do kadłuba, właczyłem F/S na RUDDER . Kadłub pozostał w domu a ja na zewnątrz.

Kadłub cały czas "celował" we mnie, leżał przy ścianie na 2 piętrze.

Dzieliły mnie bezustannie 2 ściany działowe i jedna nośna.

 

Moc w nadajniku zmniejszyłem na "testową"

 

Po przejściu ok 50m, będąc bokiem do celującego we mnie modelu włączył się F/S,

Gdy kadłub został obrócony o 90st, aby anteny ( w zasadzie jedna i tą tą niby nadwyrężoną, druga była po drugiej stronie kadłuba zasłonięta weglem i kevlarem) odbiornika i nadajnika patrzyły na siebie równolegle zasięg zwiększył się do 80m.

 

Gdy ustwiłem na pełną moc i zasłanialem sobą nadajnik, łączność była do momentu gdy wszedłem za domy jednorodzinne i one dodatkowo zasłoniły model. Model w tym czasie również celował we mnie i anteny były położone wzdłuż kadłuba. Odległość na ten moment to 170m

Nie przyszło mi wtedy do głowy aby obrócić kadłub o 90st aby anteny były równolegle, ale padał w tym czasie śnieg i zrobiło za oknem wyjątkowo paskudnie :)

 

 

Wniosek dla mnie taki, że wprowadzając wyjątkowo skrajne i niekorzystne warunki test 100stóp jest drobnostką. Jednak nie myślę być tu mądrzejszy od producentów i bede stosował ich zalecenia. Tak samo jak nie przewiduję latania za budynkami , szczególnie dwoma :)

 

Co mnie skłoniło do biegania z radiem w zamieć? Test domowy , w którym model celował na łazienkie , a nadajnik leżał w bębnie (aluminiowym) pralki automatycznej :)

 

Pomimo ze test okazał się nadwyraz pozytywny, antena w odbiorniku nie daje mi spokoju i chciałbym ją wymienić.

Czy muszę wymieniać dwie?

Czy muszą być tej samej długość (w części koncentrycznej)?

Czy są to specjalne kable do 2,4?

Czy mogę je przedłużyć o 10cm bez szkody? (oczywiscie cały czas myślę o cz. koncentrycznej)

 

Pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

A nie łatwiej, w miejscu "nadwyrężenia", wzmocnić kabelek koszulką termokurczliwą? Staje się wtedy sztywniejszy w tym miejscu, nie ulega zginaniu tak, i dzieli go większa warstwa izolacji od sprzętu co może go uszkodzić. :wink:

 

[tylko ot, taka sugestia ;) ]

Link to comment
Share on other sites

Guest pitplane

oczywiscie, ale tak zrobię na przyszłość, jesli kabel jest pęknięty (np kilka drucików) to usztywniając jego ,nie zlutuje tych pęknietych :)

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jaki masz odbiornik ale moja 10tka z odbiornikiem z zestawu R6008HS ma 700m zasiegu w leśie.Testowalismy ten nadajnik w różnych warunkach i trzeba było się niezle napocic żeby stracic zasieg.Dopiero kiedy nadajnik był w dolinie za domami a kolega z odbiornikiem w lesie pojawiły sie problemy i czerwona dioda migała, a serwa przestawały reagować

Link to comment
Share on other sites

Pełnozakresowe odbiorniki FASST używają kabli koncentrycznych jako anten. Nie da się tego zastąpić kawałkiem zwykłego kabla. Odsłonięty kawałek rdzenia, czyli sama faktyczna antena powinna mieć zachowaną długość, lub zmodyfikowaną stosonie do długości fali, ale będzie to sporawa różnica. Ponadto lutowanie tak małego koncentryka będzie trudne, bo trzeba przylutować i rdzeń i ekran.

Link to comment
Share on other sites

Ta koncowka w Futabie to UFL. Starczy kupic kabel zakonczony tą koncówką, uciąć, zdjąć ekran do identycznej dlugosci anteny (~3cm) i voila. Oczywiscie zawsze lepiej kupic oryginalna, cena nie jest porazajaca a kable z koncowka ufl i tak nie sa tanie - przewaznie wystepuja jako przejsciowka - uzywa sie ich w modulach radiowych, miedzy innymi rowniez w laptopowych wifi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.