Skocz do zawartości

Uczeń-trener (Mc-16 i Mx-12)


mazmac

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób połączyć ze sobą Mc-16 i Mx-12. W sumie nie ma znaczenie, która aparatura będzie uczniem, a która trenerem.

 

Wyprowadzenie sygnału PPM z Mc-16 nie jest problemem, opisane jest to dla MC-14 i MC-15 na stronie http://www.rc-network.de/magazin/artikel_03/art_03-0069/art_03-0069-04.html z i w MC-16 na pewno negatywny sygnał PPM wyprowadza się tak samo.

 

Natomiast w Mx-12 standardowo znajduje się złącze trener/uczeń, ale na stronie http://www.pitlab.pl/interfejs_fms_pl.html Piotr napisał iż "...ten typ aparatury ma ujemny sygnał PPM (nie mylić z negatywnym!)".

 

Bez uwagi Piotra podłączył bym obie aparatury (sygnał PPM negatywny z MC-16 do złącza trener/uczeń w MX12) i sprawdził jak to działa, ale przez to zdanie nie wiem czy coś się nie spali.

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii i może mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na MC 16 się nie znam, ale MX 12 badałem oscyloskopem.

"Ujemny nie mylić z negatywnym" oznacza tyle że, na masie MX 12 (zresztą wszystkich MX'ów) jest plus zasilania. To trochę komlikuje, jeśli w MC16 jest inaczej.

Innymi słowy, jeśli połączysz masę MC 16 z masą MX 12, to sygnał PPM będzie miał ujemne napięcie względem masy.

 

Można to ominąć w ten sposób, że masę MX traktować jako dodatni sygnał PPM względem sygnałowego pinu w złączu. Wtedy problem jest w ekranowaniu takiego kabla, ale u mnie tak zadziałało.

 

I jeszcze jedno: poziom sygnału PPM w MX 12 jest poniżej 1V, więc raczej nie uniknie się wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, iż wzmacniacz jest potrzebny kiedy to MX12 będzie uczniem. Jak wygląda taki wzmacniacz?

 

Jeżeli zaś MC-16 będzie uczniem to czy poziom sygnału nie będzie za duży i nie uszkodzi MX-12?

 

W elektronice jestem zielony - czy da się bez oscyloskopu zmierzyć poziom sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda taki wzmacniacz?

na przykład tak:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=1490

Używałem tego do połączenia jakiegoś MX'a do Mutiplexa

Ale to jeszcze zależy, czy trzeba będzie odwracać polaryzację impulsów (czy impulsy są w górę czy w dół) - tego jeszcze nie wiemy, bo nie przebadałeś MC16

czy da się bez oscyloskopu zmierzyć poziom sygnału?

Można porównać na słuch - podłączając np słuchawki.

Można też bez pomiaru wstawić diodę zenera, która ogranicza napięcie jeśli jest za duże.

 

W elektronice jestem zielony

To zastanów się 2x czy opłaca Ci się w tym grzebać. Narobisz się, a efekty mogą być mizerne. Poza tym ja nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu. To, co piszę o jedynie wskazówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.