Skocz do zawartości

Spalinowy Mini Akrobat


ryukishin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Czytelników,

 

 

Przedstawiam relację z budowy małego akrobata pod silnik 2,5 ccm. Model nie jest robiony z planów, w sumie jest to kopia modelu z drobnymi poprawkami, który nabyłem jakiś czas temu. Budowa trwa, ale niestety wolnego czasu jest bardzo mało, więc wszystko to "idzie" bardzo powoli...

 

 

 

Trochę o modelu:

 

Jednostka napędowa to MVVS o wcześniej wspomnianej pojemności z czarnym tłumikiem, zbiornik 110ml.

 

Planowane gabaryty modelu:

 

Długość - 750mm (bez uwzględnienia silnika)

Rozpiętość - 1050mm (jeszcze do przemyślenia)

Profil płata - NACA 0016

Masa - ?

 

 

 

KADŁUB:

 

Przednia część kadłuba to balsa lekka 2mm i sklejka 0,8mm, tył zrobiony jako kratownica z listew balsowych 5x5mm z naklejonymi nakładkami (boki, spód). wręgi to sklejka 2mm.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Pokrycie górnej części to balsa 1,5mm, w tylnej części wklejone jeszcze wręgi-trójkąty. Wklejone podłużnice w części mocowania płata, półka pod serwa, półka pod gniazda śrub (mocowanie płata), bowdeny (prowadnice plastikowe, rdzenie to pręt węglowy 2mm), wzmocniłem jeszcze część zaskrzydłową (to ta ukośna listewka). Wygląda to tak:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te końcówki powierzchni sterowy w twoim przypadku nia spełnią swojej roli ( odciążenia serwa w czasie wychyłów) a w wyszej trawie będą przeszkadzać.

Faktycznie, przy większych wychyleniach będą wadzić trochę. Odciążenia o małej powierzchni, za małej. Błąd, że zbyt bardzo sugerowałem się "wzorem".

 

A ja obawiam sie o zaistnienie zjawiska działania karbu w miejscu gdzie kończy sie kadłub balsowo- sklejkowy a zaczyna kratownica .

Działanie karbu zostało zniwelowane w jakiś sposób przez tą właśnie ukośną listewkę, przez co rozkład naprężeń wzdłużnych odbywa się na większej "powierzchni". Podobnie część ogonowa, tam też dałem wzmocnienie. Można było prościej heh, ale teraz to już za późno. Ponadto poszycie boków, góry i dołu kadłuba zaczyna się w różnych punktach choć to ma akurat mniejsze znaczenie...

 

Prościej chyba by było zrobić boki z twardzszej balsy 2 mm, a przód przelaminować :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czy Ty go kupiles ? Fajnie latal ale jak na mnie troche drewniano zmienil bym :

- wiekosc steru kerunku

- ciezar

A tak fajnie mi latał ;D

Tak, to ja:) Oczywiście jest cały w chwili obecnej.

Co do steru kierunku, to jeśli się przyjrzeć, trochę powiększyłem bo rzeczywiście mały-niewiele, ale narazie tak zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.