Skocz do zawartości

RWD-5 - zjadając Pelikana


fitter

Rekomendowane odpowiedzi

Pomimo istnienia wielu wątków dotyczących "RWD-5 by Skazoo" postanowiłem założyć kolejny. Dlaczego? Może dlatego, iz czytanie wielu z nich nie przyniosło zadowalających mnie informacji a może żeby zaistnieć ;) A tak na poważniej - aby pomóc ludkom takim jak ja. Pora więc zacząć od początku.

Przez kilka tygodni śledziłem to forum , czytałem wszystko, lub prawie, co dla laika w modelarstwie rc jest ważne. Starałem się wyciągać wnioski i dokonałem zakupu - może trochę przedwcześnie, bo zima to prawie martwy sezon - kupiłem ASW-28. Wiem, pewnie niektórzy z Kolegów powiedzą, że model ten może być jako drugi a nie jako pierwszy. Ale było to działanie w pewnym stopniu zamierzone - mam cały kompletny model, dobrze latający i ładnie się prezentujący. A przy okazji mam nadajnik, odbiornik i dwa pakiety (drugi zakupiony dodatkowo). W perspektywie zakup sprzętu 2,4GHz - ale to dopiero jak się człowiek pewniej poczuje.

I tu pojawia się RWD-5 - ten pierwszy model. Za niecałe 20 PLN zakupiłem depron (Komfort w Puławach na Lubelskiej - sprzedają na sztuki!) i już powycinałem części. Listewki już miałem - modelarstwo niezależnie od formy ma niezmienne elementy, które są wymagane na warsztacie ;) Jeszcze tylko klej i można montować.

Oczywiście czeka mnie zakup kółek, serw, silnika i regulatora - reszta jak widać z ASW-28. I tu pojawia się pytanie o potwierdzenie mojego wyboru:

Planuję serwa Tower Pro SG-90 sztuk 4 - koszt max 80zł

W związku z posiadaniem pakietów 7,4V/1100mAh zastanawiam się jaki silnik i regulator. Projektant zastosował silnik 400 6V, przekładnię 4:1 i śmigło 10x6. Ja myślałem o takim zestawienu:

- silnik Towerpro 2408-21T-3 Black lub BM 2410-12D

- regulator Towerpro 20A Mag 8

Powyższe wraz z odbiornikiem z ASW lub tego E-sky powinno (chyba?) zadziałać. No jeszcze ewentualnie kwarce - Pelikan (z tego co się doczytałem) w ASW-28 stosuje 35 MHz z pojedynczą przemianą - więc ewentualnie dokupione Jeti powinny pasować i do odbiornika z ASW i do E-sky?

Uff - ale się napisałem, ale może coś z tego wyjdzie ;)

ps. ten kanibalizm ma na celu zminimalizowanie kosztów przy jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu tego co się ma na początku, no chyba, że któryś z Kolegów zaproponuje inne w miarę tanie kompletne rozwiązanie napędzenia RWD-5:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo ciekawa koncepcja, i bardzo rozsądna.

Silnik proponuje zakupić troche solidniejsze, dzwonki to takie troche jednorazowki, ale moze to w zasadzie i lepiej do nauki latania bedą ok. pod wzgledem doboru typoszeregu silnika - prawidłowo.

Odbiornik jest ok, latalem na takim, tyle ze nie jest wart tych pieniedzy, ja sie skusiłem, bo placilem za niego 20 zł (nowego), były takie czasy. Odbiornik kup od razu Corone ale model bez kwarca. mazna przy dobrej okazji za 100 zł kupic. To jest przyszłość. Chyba ze faktycznie chcesz lepszy sprzet kupic w niedlugim czasie, ale w takim przypadku popytaj na forum moze ktos z kolegow bedzie mial cos do uplynnienia niedrogo.

 

zycze powodzenia.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Budowa rozpoczęta. Jak na razie idzie powolutku - wszak to mój pierwszy model RC budowany w zasadzie od zera.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, po lekkich zmianach, do wnętrza idą:

- 4 szt. serw TowerPro SG-90

- silnik 2406-32T

- regulator 20A Mag 8

Nad odbiornikiem jeszcze się zastanawiam - najprawdopodobniej wykorzystam ten z ASW a tam dołożę coś kupionego razem z konkretną aparaturą.

Model wychodzi tanio, gdyż nie licząc depronu, bowdenów, kółek i elektroniki reszta jest "zdobyczna". Np. sklejkę uzyskałem z pobliskiego marketu - skrzynka po cytrusach, druty na podwozie to nic innego jak szczątki z parasolki. Listewki i kleje walały się już na warsztacie.

Trochę zmieniłem sposób montowania podwozia - od wewnątrz dałem sklejkę na odcinku "podwoziowym" i za pomocą wkrętów i uchwytów do mocowania przewodów przykręciłem druty. Wcześniej, ze względu na różnicę średnic, nawlokłem na drut odcinki wypisanych wkładów. Oklejony jak większość kolorową taśmą pakową. Rozpocząłem też budowę skrzydeł - tu jednakże będę musiał dokupić przedłużacze do już zamontowanych serw. I to na razie tyle.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ładnie się prezentuje :) Radzę jednak pomyśleć nad innym (czyt. solidniejszym) mocowaniem serw do modelu. Śrubki "wkręcone" w depron to proszenie się o kreta już przy pierwszym locie ;) Zastosowałbym wklejone gniazda ze sklejki i dopiero w nie montował serwa. Mocowania podwozia nie widać od wewnątrz, ale także musi być wykonane bardzo solidnie. Lądowanie to proces, w którym podwozie przenosi dość znaczne obciążenia w stosunku do wagi samego modelu. A podczas nauki lądowania siły te rosną funkcją wykładniczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie podwozia powinno wytrzymać. Pomiędzy sklejką a "podłogą" jest jeszcze jedna warstwa depronu, która ma stanowić amortyzator - sposób mocowania za pomocą uchwytów do kabli przedstawia poniższy rysunek (na żółto listwy usztywniające burty).

Co do serw to może faktycznie zamiast półki depronowej zrobię sklejkową. Natomiast w skrzydłach dodatkowo oprócz wsunięcia na wcisk są wklejone - na przyszłość trzeba zapamiętać aby to żeberko należy zrobić sklejkowe.

No i kadłubek został ochrzczony, co widać na poniższym zdjęciu (napis na obu burtach).

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie. Otóż postanowiłem zbudować sobie tego RWD-5, przeszukałem szafe i znalazłem silnik Speed 400 7,2V Graupnera oraz taki oto: regulator (sam nie wiem skąd go mam). Jaki pakiet nada się do tego oraz jakie śmigło do tego dobrać, czy może odpuścić sobie ten silnik i regulator i zakupić jakąś bezszczotke (jak na razie robiłem modele tylko z silnikami bezszczotkowymi)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Otóż postanowiłem zbudować sobie tego RWD-5, przeszukałem szafe i znalazłem silnik Speed 400 7,2V Graupnera oraz taki oto: regulator (sam nie wiem skąd go mam). Jaki pakiet nada się do tego oraz jakie śmigło do tego dobrać, czy może odpuścić sobie ten silnik i regulator i zakupić jakąś bezszczotke (jak na razie robiłem modele tylko z silnikami bezszczotkowymi)??

Kolego jak otwierasz forum to na gorze jest napis "szukaj"

kliknij wpisz rwd 5 i

czytaj ,czytaj, czytaj a jak Ci sie juz znudzi to czytaj dalej na forum Alexa, na temat Rwd juz chyba wszystko zostalo napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca powoli ale idzie do przodu. Wymieniłem półeczkę pod serwa w kadłubie - zrobiona ze sklejki i doklejona na distal, serwa dokręcone. W płatach jak padną to się będę martwił jak się do nich dobrać - na razie jestem dobrej myśli ;) Jak widać skrzydełka też się robią - od góry z zachowaniem wzorku ze steru wysokości a od spodu krateczka. Ster kierunku uzbroiłem w kółko ogonowe - zobaczymy jak się spisze.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Co do zespołu "silnikowego" to mam do Kolegów pytanie - po zestawieniu na sucho pakietu (RAY 25C, 2S/7,4V 1100mAh), regulatora (Tower Pro 20A Mag 8 ) oraz silnika (2406-32T) a następnie podłączeniu odbiornika z ASW-28 (oczywiście nadajnik pierwszy:) nie udaje mi się zaprogramować regulatora. Zgodnie z instrukcją (po "hamerykańsku") regulator powinien wydać z siebie melodyjkę i dwa razy piknąć informując o ilości cel - i to się zgadza. Ale nijak nie mogę wejść w programowanie i uruchomić silnika :/ Przy którejś z rzędu próbie usłyszałem serię szybkich piknięć (wg instrukcji "rapid") co niby informuje o niskim stanie napięcia, ale miernik mi tego nie wykazał... W każdym bądź razie silnik jak stał tak stoi bez ruchu. Czy ktoś bawił się już z tym regulatorem i możne pomóc? Ewentualnie czy ktoś ma instrukcję po naszemu, bo może coś źle zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli seria jest na okrągłej nalepce to mam H - serdeczne dzięki Rob - zaraz zacznę próby - o efektach zamelduję jutro :)

 

edit 21.10

No i wszystko chodzi jak w zegarku - może nie w szwajcarskim, ale silnik ruszył! Serdecznie dziękuję za linki - jak po polskiemu to zaraz lepiej poszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak po polskiemu to zaraz lepiej poszło ;)

Nie zawsze jest tak z górki :roll: . Niekiedy polska jenzyka to trudna jenzyka :wink: :mrgreen: .

 

Szkoda tylko, że ogólnie mało jest dostępnych polskich instrukcji do kupowanego sprzętu, dobrze znów, że z czasem ich powoli przybywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.