Skocz do zawartości

Alternator i rozrusznik w jednym byli domku.


motyl

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie pytanie so speców może ktoś to już testował itp.

 

Czysto teoretycznie napędzając silnik BL można z niego zrobić alternator i odpowiednio potraktować wytworzoną SEM i mamy ładowanie AKU.

 

 

Z drugiej strony czysto teoretycznie taki silnik BL powinien przy zastosowaniu stosownego przełożenia zadziałać jako Rozrusznik silnika.

 

To teraz do sedna, zmieniam silnik od glajta i sprzedawca zaproponował mi ZBUJECKĄ cene za zestaw elektrostartera i ładowania. Kombinuje jak prostym sposobem zrobić w/w z silnika BL?

 

Więc aby uniknąć stosowania sprzęgła jednokierunkowego ( tz. bendix) rozmyślam aby silnik był sprzęgnięty na stałem z wałem silnika spalinowego i w trakcie normalnej pracy (loty ) ładował akumulator.

 

Ktoś testował jakie napięcie generuje rozpędzony do około 15k RPM silnik BL ?? I chyba raczej jakiś większy był by potrzebny co by zakręcił silnikiem 300ccm/30KM

 

Czy sobie darować i wydać 700€ :]

 

Albo drugie pytanie czy rozrusznik od skuterka ma na tyle mocy że zakręci tym silnikiem czy ta tania chińszczyzna nie ma więcej niż 200W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rozrusznik ze skuterka nie da sobie rady-niestety "odkurzacze" mają bardzo niski stopień sprężania i potężne przełożenie przy rozruszniku(zębatka atakująca na rozruszniku ma może z 8mm a odbiorcza ze 100mm).Silnik jest wielkości modelarskiej 600etki.Tak bynajmniej było w skuterach które miałem okazje naprawiać(włoskie skutery głownie Piaggio).Silniki z chińskich marketowych odkurzaczy bywają mocniejsze ale najpewniejszym rozwiązaniem będzie rozruszik motocyklowy z normalnym bendixem na elektromagnesie(np.z jakiejś 125-ki SM).W silnik Bl bym sie nie bawił bo i jak to sterować?Na rozruch musi mieć normalny trójfazowy regler a na ładowanie co?Wydaje mi się że przydałby się szybki uC do sterowania tym by w krótkim czasie po zaskoczeniu silnika przełączyć z rozruchu na ładowanie,obawiam się że napisanie programu nie będzie zbyt proste bo trzeba kilka czynnkików wziąść pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.