Jump to content

Alternator i rozrusznik w jednym byli domku.


motyl

Recommended Posts

No właśnie pytanie so speców może ktoś to już testował itp.

 

Czysto teoretycznie napędzając silnik BL można z niego zrobić alternator i odpowiednio potraktować wytworzoną SEM i mamy ładowanie AKU.

 

 

Z drugiej strony czysto teoretycznie taki silnik BL powinien przy zastosowaniu stosownego przełożenia zadziałać jako Rozrusznik silnika.

 

To teraz do sedna, zmieniam silnik od glajta i sprzedawca zaproponował mi ZBUJECKĄ cene za zestaw elektrostartera i ładowania. Kombinuje jak prostym sposobem zrobić w/w z silnika BL?

 

Więc aby uniknąć stosowania sprzęgła jednokierunkowego ( tz. bendix) rozmyślam aby silnik był sprzęgnięty na stałem z wałem silnika spalinowego i w trakcie normalnej pracy (loty ) ładował akumulator.

 

Ktoś testował jakie napięcie generuje rozpędzony do około 15k RPM silnik BL ?? I chyba raczej jakiś większy był by potrzebny co by zakręcił silnikiem 300ccm/30KM

 

Czy sobie darować i wydać 700€ :]

 

Albo drugie pytanie czy rozrusznik od skuterka ma na tyle mocy że zakręci tym silnikiem czy ta tania chińszczyzna nie ma więcej niż 200W ?

Link to comment
Share on other sites

Rozrusznik ze skuterka nie da sobie rady-niestety "odkurzacze" mają bardzo niski stopień sprężania i potężne przełożenie przy rozruszniku(zębatka atakująca na rozruszniku ma może z 8mm a odbiorcza ze 100mm).Silnik jest wielkości modelarskiej 600etki.Tak bynajmniej było w skuterach które miałem okazje naprawiać(włoskie skutery głownie Piaggio).Silniki z chińskich marketowych odkurzaczy bywają mocniejsze ale najpewniejszym rozwiązaniem będzie rozruszik motocyklowy z normalnym bendixem na elektromagnesie(np.z jakiejś 125-ki SM).W silnik Bl bym sie nie bawił bo i jak to sterować?Na rozruch musi mieć normalny trójfazowy regler a na ładowanie co?Wydaje mi się że przydałby się szybki uC do sterowania tym by w krótkim czasie po zaskoczeniu silnika przełączyć z rozruchu na ładowanie,obawiam się że napisanie programu nie będzie zbyt proste bo trzeba kilka czynnkików wziąść pod uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że są,ale jak wyżej napisałem nie będą w stanie przekręcić niczego powyżej 50ccm-jednym słowem padaka :lol: .Jak rozpracujesz projekt na BL to z miłą chęcia zrobiłbym sobie cos takiego do silnika 180ccm 4T B&S :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.