Skocz do zawartości

U-BEC


Beier

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zrobienia w sposób w pełni profesjonalny projektu U-BEC i następnie sprzedawać go w miarę przystępnej cenie. Urządzenia byłyby w paru wersjach: od najprostszej gdzie uzyskiwane byłyby napięcia 5V lub 6V do bardziej skomplikowanych gdzie układ dodatkowo dysponowałby zasilaniem świecy żarowej silnika spalinowego włączanej wolnym kanałem w aparaturze. Oczywiście układ będzie sygnalizował zbliżenie się do dolnego napięcia krytycznego pakietu Li-Pol. Mogę także dołożyć brzęczek lub diodę która będzie sygnalizować o rychłym odcięciu pakietu. Czy byłoby zainteresowanie z waszej strony takim urządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy U-BEC, czyli taki co podaje jedno napięcie (5V lub 6V do wyboru) powinien kosztować mniej więcej 20 zł - za dużo na tym nie zarobię ale bardziej chodzi mi o zajęcie nudnawych wieczorów w pracy, w której jestem non stop pół miesiąca. Proponowano mi także wykonanie U-BEC dla heli gdzie serwa tarczy będą miały osobne zasilanie od serwa ogonowego - czy na takie coś chętni również się znajdą czy raczej skupić się na wersji samolotowej tylko? Interesuje mnie także jakie macie wymagania dla takich urządzeń - maksymalny prąd, czy jakieś dodatkowe napięcia wyjściowe poza 1,5V(2V), 5V i 6V, zakres napięć wejściowych - chociaż to najmniejszy problem gdyż popularne i przy tym tanie układy scalone step-down mają dopuszczalne napięcie do około 40V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takiego uzywam

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3735

kosztowal mnie ponizej 20zl

czasem tez uzywam regulatora do czterysetki z obsluga lipola jako u-bec

na ebayu zaplacilem cos kolo 4 dolarow

czyli ciezko bedzie przekonac modelarzy do samorobki nie wiele tanszej

chyba ze cena bedzie 5 zeta a to niestety niemozliwe :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy tyle ze jedynie problem z zakłóceniami . Podeślij dokumentacje może coś podpowiem i coś zasugeruje :) ( daleki jestem od krytyki czy podważania twojej wiedzy jako elektronika ) Ale jakieś 5 A prądu by było dobrze i koniecznie wyłącznik zasilania . Układu żarzenia nie ma sensu robic bo to ja juz przecwiczyłem i dosc ciekawe wnioski mam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznik elektroniczny, który stale będzie Wł , wyprowadzenie 2 pinow na wyłącznik mechaniczny który po zwarciu tych pinów będzie wyłączał napięcie . Wtedy z dowolnego badziewnego wyłącznika masz zrobione on/off . I możliwość podpięcia LED zewnętrznej - sygnalizującej . Temat ciekawy sam się bede pisal na takie 2 szt. A odciecie nie bo stracisz model raczej jakąś sygnalizacja przy 3.6 V . Modele zle sie pilotuja jak serwa nie dzilaja :) :rotfl: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik tego typu jest bardzo prosty - wystarczy jeden MOSFET i rezystor w odpowiedniej konfiguracji. Alarm niskiego napięcia to z kolei komparator z napięciem odniesienia odpalający NE555 w trybie astabilnym jako źródło sygnału dla brzęczka. Wszystkie te elementy są bardzo tanie. Pytam tak o zainteresowanie takim układem gdyż poważny wpływ na cenę będzie miała ilość zamówionych płytek do wykonania wedle mojego projektu przez firmę robiącą profesjonalne płytki drukowane. Wiadomo, że im więcej tym taki interes jest bardziej opłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze to proste :D taki układ mam zastosowany wszędzie . Jeszcze mozliwość zasilania z 2 zródeł tzn. akumulator główny i pomocniczy :D dlatego sugerowałem zebys podesłał schemat moze cos razem zaprojektujemy a ty bedziesz lepił . :rotfl: Jak tak dalej pojdzie to zrobimy duzy POWERBOX :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewien problem - układy regulacji napięcia typu step down dla napięcia 5V są relatywnie tanie, natomiast te z możliwością regulacji napięcia wyjściowego i do tego o dużym dopuszczalnym prądzie jawią się mniej atrakcyjnie pod względem ceny. Wiadomo, że serwa na 6V są szybsze i mocniejsze więc czy tylko 5V wam wystarczy czy też walczyć o 6V również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele osob cierpi na brak pozadnych torow pradowych w swoich odbiornikach. Mysle ze fajnym pomyslem byloby udostepnienie na plytce takich wyprowadzen. wiem ze to banalnie proste, ale np taka plytka w moim wykonaniu niestety nie zdala egzaminu. od drgan pekla jedna noga golg pina przy plytce i kret. mysle ze profesjonalnie wykonana plytka bylaby gites.

chodzi mi o cos w rodzaju:

http://www.modelmotor.pl/assan-cronus-dual-power-reactor-13a.html

 

tylko ze tu cena mi nie odpowiada :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol2: no mowiłem mały power box z separatorem sygnału na 3 wyjsca na serwo i moze jeszcze z programowaniem srodka i wychylem serw :rotfl: . Jest to kwestia dostepnosci elementów . Są uklady ktore maja mozliwość zmiany napiecia . W zeszłym roku ten temat cwiczyłem ale brak czasu . Ja latam tylko na 6V i to zalecam.

tylko ze tu cena mi nie odpowiada

 

adekwatna to jakości :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obciążeniach powyżej 3A potrzeba kontrolera z zewnętrznymi kluczami - nie dość że odpowiednie układy nie są dostępne w kraju to dodatkowe tranzystory MOSFET pracujące przy takich częstotliwościach to również dodatkowy koszt. Najprościej byłoby wrzucić 4 popularne układy LM2576 - każdy ma po 3A dopuszczalnego prądu - i postarać się je zaekranować aby wzajemnie się nie zakłócały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze te układy są sprawdzone, a tanie bo nie są najnowsze i nie mają jakichś ekstremalnych parametrów. Podam bardzo prosty przykład z aplikacji audio bo w tym się specjalizuję - wzmacniacz operacyjny NE5532 nadal jest nie do wyjęcia, pomimo że jak na układy scalone jest to dziadek. Parametry ma rewelacyjne a cena nie przekraczająca 2zł - oczywiście są lepsze OPAMP'y jednakże cena jest nie porównywalnie większa a różnicy i tak się nie usłyszy. LM7805 to stabilizator liniowy czyli wytraca nadwyżkę napięcia w postaci ciepła - my mówimy tutaj o przetwornicach DC/DC których sprawność przekracza 80% a nawet więcej więc ilość wydzielanego ciepła jest drastycznie mniejsza no i energia z baterii nie idzie w ciepło tylko w to na czym nam zależy. Po drugie LM2576 pracuje przy 52kHz co czyni go mało podatnym na wzbudzenia. Uważam, że nie ważne co jest w środku tylko czy urządzenie spełnia oczekiwania, trzyma parametry i nie jest podatne na awarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka Ty chcesz zrobic wydajnosc prądową? Chodzi tutaj o to ze ubec stosuje sie do troche wiekszych modeli, nikt nie zaryzykuje przetestowania go na swojej maszynie. Zrobisz porzadnego powerboxa - masz szanse na powodzenie. Cos mniejszego raczej nie znajdzie odbiorcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nie czytasz uważnie lub nie bardzo to rozumiesz. W urządzeniu jakie pokazał kolega Janosik72 występują 2 jednotorowe układy lub 1 układ o dwóch torach - widać to po kondensatorach elektrolitycznych filtrujących napięcie wyjściowe - cena jest jaka jest bo układ ze zintegrowanym MOSFET'em lub nawet takowy który steruje zewnętrznym tranzystorem i można wycisnąć z tego do 8A i w przypadku drugiego 5A nie jest dostępny w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym tylko trzeba to zamawiać u producenta albo mieszkać w USA. Zrobienie tego na 4 układach LM2576-ADJ da wydajność prądową 3A na każde serwo - jedyna wada to taka, że całe urządzenie będzie w porywach o parędziesiąt gramów cięższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obciążeniach powyżej 3A potrzeba kontrolera z zewnętrznymi kluczami - nie dość że odpowiednie układy nie są dostępne w kraju to dodatkowe tranzystory MOSFET pracujące przy takich częstotliwościach to również dodatkowy koszt. Najprościej byłoby wrzucić 4 popularne układy LM2576 - każdy ma po 3A dopuszczalnego prądu - i postarać się je zaekranować aby wzajemnie się nie zakłócały.

Podlaczenie rownoległe raczej jest bez sensu . A kiedys szukalem cos z sensem i po prostu jest niedostepne . Mozliwe ze chiniole juz sobie zaprojektowaly kosc i nie ma jej w ofercie. A 7805 hmmm to jakaś pomyłka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek nie chodzi mi o połączenie równolegle tylko o 5-6 niezależnych układów na jednej płytce. 4-5 szt. LM2576 po jednym dla każdego z serw oraz jakiś jeden słabszy pod względem wydajności prądowej układ dla odbiornika. Układy i elementy w technologii SMD umożliwiają całkiem sporą miniaturyzację. Podstawowym problemem będzie jednak kwestia wzajemnych zakłóceń i wzbudzeń - to niestety można sprawdzić tylko doświadczalnie, chociaż przy 52kHz nie powinno być takich problemów jak np. przy 500kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.