Jump to content

RWD-1


Recommended Posts

Robiąc poświąteczne porządki w zeszłorocznych fotografiach znalazłem zdjęcia modelu RWD-1 (skala 1/4) którego autorem jest Pan Jerzy Zwoliński. Zdjęcia są z Września 2009 , więc trochę odgrzewany kotlet, ale warte pokazania. Zostały zrobione na "aerodromie" :) w Wilanowie.

Modelem tym Pan Jurek brał udział w latach 70-tych w zawodach w Niemczech (w NRDFeNie jak mawiał Józef Balcerek , hodowca gołębia pocztowego w Altrnatywy 4). Niemcy w konkursie makiet pomierzyli nawet wysokość statecznika pionowego - czy odpowiada oryginałowi. Jerzy Zwoliński jest (chyba najstarszym) dyplomowanym instruktorem modelarstwa na Mazowszu.

Bardzo żałuję ale nie mam zdjęć szczegółów - z wrażenia chyba. Makieta silnika 'ABC Scorpion' miała kiedyś wydech podłączony do wydechu silnika napędzającego model. Musiało to sprawiać niesamowite wrażenie. Obecnie jest tam zamontowany 15cm SuperTigre.

Widziałem montaż tego modelu oparty całkowicie na sworzniach i zawleczkach . Wg autora montaż i mocowanie płata jest zbliżone do oryginału.

 

Pan Jurek przywozi model na lotnisko samochodem który musiał trochę "zmodyfikować" z powodu rozmiarów modelu. W zabytkowym (jak dla mnie) Volvo poprawił tylną kanapę usuwając jej kawałek :).

 

Na zdjęciu 5 i 6 jest autor tego dzieła.

 

1. Dołączona grafika 2. Dołączona grafika 3. Dołączona grafika

4. Dołączona grafika 5. Dołączona grafika 6. Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Piękny model. Prawdziwa ostoja modelarska wśród dzisiejszej "prostoty montażu" , plastiku , "apek"...itp. itd. ... Mam nadzieję że wielu takich prawdziwych modelarzy przetrwa i będziemy mogli cieszyć się widokiem ich wspaniałych modeli. Mam nadzieję także, że i ja wezmę przykład z tego człowieka i zacznę swoje modele budować nie tylko do latania ale i podziwiania ich :oops: Pełny szacunek dla tego człowieka :)

 

P.S. A może dałoby się zrobić jakiś filmik z lotu? Fajnie by było zobaczyć coś tak oryginalnego w locie :jupi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.