Jump to content

Corona RP8D1- zakłócenia pochodzące od magnesu


sudik

Recommended Posts

Witam

Czy odbiornik Corony RP8D1 może łapać zakłócenia jeśli jest umieszczony w odległości ok. 5cm od paru magnesów, konkretnie magnesy pochodzą od dysku twardego?

Dokłądniej, to może się rozstroić co może objawiać się jako 'łapać zakłócenia'.

W środku są cewki, co prawda w ekranie magnetycznym, ale silne pole, a bardziej bliska obecność żelastwa może wpłynąć na indukcyjności, a co za tym idzie - może się odstroić - czyli sygnał jaki dotrze do dalszej części odbiornika może być słabszy,

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisałem, możliwości są dwie:

1. oczywista - magnes to kawał żelastwa w pobliżu o to jak najbardziej zmienia indukcyjność (nie było powiedziane jak blisko :P, ale sądząc z pytania, to chyba bardzo, bo inaczej by się nie pojawiło)

2. mniej oczywista - jeżeli cewka jest z rdzeniem, to przyłożenie silnego pola magnetycznego może nasycić rdzeń, co doprowadzi do powstania zniekształceń sygnału odbieranego

3. akademicka (ale też może wystąpić) - jeżeli są wibracje i magnes się odrobinę porusza względem odbiornika, to nam się indukują zakłócenia (wprost na sygnał wyjściowy lub zmieniające punkty pracy elementów w odbiorniku prowadzące do zakłóceń)

 

W sumie 3. jest praktycznie tożsame z prowadzeniem kabli prądowych (np. do silnika) tuż obok odbiornika, a ten przykład chyba każdy modelarz zna lub o tym słyszał.

Link to comment
Share on other sites

usuń magnesy i zaklej taśmą -najprostsza metoda i chyba najszybsza.

 

Nie do końca tak z tym ekranowaniem cewek ... małe cewki czy filtry te które spotykamy w radioodbiornikach (5x5 7x7) mają kubek metalowy by ograniczyć wzajemny wpływ cewek na siebie a nie izolować cewkę od świata zewnętrznego . Z tego tez powodu do strojenia obwodów w.cz używa się stroików wykonanych z nie magnetyków

Link to comment
Share on other sites

Majek - odkrywasz nowe prawa - wal dalej, moze cos ciekawego sie dowiem.

1. cewki, jak sam napisale, sa osloniete - zelaztwo w poblizu nie zadziala.

2. rdzenie sa ferrytowe - sproboj to nasycic STALYM polem - powodzenia

3. wibracje 35MHz - tzn 35,000,000 wibracji na sekunde - szybko by wibrowacz wibrowac musial . . . .

I 3 nie jest tozsame z kablami obok odbiornika.

Jak, podejrzewam, wszyscy wiedza

Link to comment
Share on other sites

kurcze znowu zastosowałem skrót myślowy ..

 

Chodziło o to by do potrzeb testu czy na pewno to magnesy powodują zakłócenia je usunąć a nie by kleić wszystkie kabinki na taśmę...

 

 

a potem są różne interpretacje moich słów 8)

Link to comment
Share on other sites

Majek - odkrywasz nowe prawa - wal dalej, moze cos ciekawego sie dowiem.

Na naukę nigdy za późno...

 

1. cewki, jak sam napisale, sa osloniete - zelaztwo w poblizu nie zadziala.

Teoretycznie może, praktycznie prawie nie (patrz dalej)

 

2. rdzenie sa ferrytowe - sproboj to nasycic STALYM polem - powodzenia

Jak to mówią: obraz jest wart więcej niż tysiąc słów:

W filmie udział wzięli:

- odbiornik Dynam RP-6P z dorobionym wyjściem RSSI

- akumulatorki

- aparatura (poza kadrem)

- penseta

- mały neodymek 5x5x1

- miernik podłączony do wyjścia RSSI

 

Jak widać, dotykanie samą pensetą (żelastwo) praktycznie nic nie daje. To samo z magnesem neodymowym daje zauważalny spadek sygnału.

 

Jak inaczej wytłumaczysz to co widać niż nasyceniem rdzenia?

 

3. wibracje 35MHz - tzn 35,000,000 wibracji na sekunde - szybko by wibrowacz wibrowac musial . . . .

Wcale nie musi to być 35MHz, wystarczy dowolne zmienne pole magnetyczne, żeby mogło się coś wyindukować na którejkolwiek ścieżce odbiornika. W zależności czy wlezie to w ARW zmieniając wzmocnienie wzmacniacza, czy przesuwając punkt pracy któregoś tranzystora i zniekształcając przebieg skutki mogą być różne.

 

I 3 nie jest tozsame z kablami obok odbiornika.

Jak, podejrzewam, wszyscy wiedza

Kable prądowe do regla wytwarzają duże zmienne pole elektromagnetyczne (w końcu to dziesiątki amperów tamtędy pomykają) - efekt identyczny jak w punkcie 3. Chyba, że masz inne wytłumaczenie, to proszę oświeć mnie.
Link to comment
Share on other sites

Majek - z przykroscia musze powiedziec ze nie nauczylem sie niczego, Bo:

1/2. Filmik cacy ale - (domyslam sie ze miernik pokazuje napiecie ARW) - mowa byla o zmianie indukcyjnosci cewki - a filmik nic takiego nie udowadnia. Przyczyn takiego zachowania moze byc kilka: deformacja oslony cewki, deformacja kondensatora w LC, rozstrojenie ferroelektrycznego filtru p.cz a to wszystko kompensowane jest przez ARW bo po to ono tam jest. Jednym z powodow uzywania ferrytow jest to ze nie da sie tego nasycic.

3. Jezeli chcesz cokolwiek znaczacego zaindukowac w 2cm sciezki na druku - zycze powodzenia. Sprobuj to policzyc. Mozesz nawet wszystkie elementy blokujace pominac.

 

Kable wysokopradowe nie zaklocaja przez indukowanie czegos w sciezkach druku. Zaklucaja przez wejscie antenowe. Szybkie przelaczniki w reglerze generuja harmoniczne w calym pasmie i jezeli nie jest to filtrowane to malo ktory odbiornik bylby w stanie to zniesc.

Ale tu mowa o kablech regler - silnik a nie akumulator - regler bo te drugie musza byc dobrze blokowane bo sam regler nie bylby w stanie dzialac. To tez szpilki pradowe moga zaklocic.

Link to comment
Share on other sites

Panowie spokojnie chciałem tylko wiedzieć, czy to będzie bezpieczne, a dostałęm wykład z cewek, radioodbiorników i pewnie jeszcze z czegoś czego nie potrafie nazwać. problem rozwiązany, nie będzie żadnych magnesów.

Link to comment
Share on other sites

Majek - z przykroscia musze powiedziec ze nie nauczylem sie niczego

Trudno, ja sobie sporo przypomniałem.

 

1/2. Filmik cacy ale - (domyslam sie ze miernik pokazuje napiecie ARW)

Miernik pokazuje napięcie z wyjścia rssi. Wg. dokumentacj do tego układu sygnał na tym wyjściu jest proporcjonalny do napięcia wejściowego na wzmacniaczu p.cz., czyli siły sygnału, bo po drodze jest filtr wejściowy (do którego był magnes przykładany), mieszacz, filtr p.cz. - nic co zmienia swoje wzmocnienie.

 

- mowa byla o zmianie indukcyjnosci cewki - a filmik nic takiego nie udowadnia.

Udowadnia wpływ (negatywny). Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest właśnie zmiana indukcyjności i nie tylko ja tak sądzę: wątek na pl.misc.elektronika

 

Przyczyn takiego zachowania moze byc kilka: deformacja oslony cewki, deformacja kondensatora w LC

Czy jako wieloletni praktyk stosowałeś już kondensatory jako czujniki stałego pola magnetycznego? Chętnie bym zobaczył taki układ, bo piewszy raz o tym słyszę...

 

Deformacja osłony cewki? Przy pomocy jakich sił? Proszę o choćby prosty rysunek sił, które to niby miałyby spowodować. A później wyliczenie jaki to miało wpływ na indukcyjność.

Jeżeli to za trudne, to może być demonstracja ze ściskaniem obudowy np. kombinerkami.

 

rozstrojenie ferroelektrycznego filtru p.cz

Magnes też był przykładany do innych filtrów na płytce i kwarcu (poza filmem). Brak reakcji, chociaż teoretycznie możliwe (o ile rzeczywiście jest tam filtr ferroelektryczny), ale jak widać nie w tym wypadku. No ale cieszę się, że jednak potwierdzasz, że pole magnetyczne może mieć wpływ na odbiornik:-)

 

a to wszystko kompensowane jest przez ARW bo po to ono tam jest.

Producent się nie przyznaje :-)

I nic Ci z ARW jeżeli zasięg w się zmniejszy na skutek słabszego sygnału (wzmocnienie przecież jest ograniczone).

 

Jednym z powodow uzywania ferrytow jest to ze nie da sie tego nasycic.

W którymś kościele dzwoniło, ale...

Nasycić się nie da powietrza. Materiały ferrytowe jak najbadziej. A używa się ich, bo cewka z rdzeniem może być o wiele mniejsza i mamy większą kontrolę nad tym jak układa się strumień magnetyczny (a co za tym idzie mniejszy jest wpływ otoczenia na nią). A w tym konkretnym przypadku również można wygodnie stroić cewkę zmianiając jej indukcyjność.

 

3. Jezeli chcesz cokolwiek znaczacego zaindukowac w 2cm sciezki na druku - zycze powodzenia. Sprobuj to policzyc. Mozesz nawet wszystkie elementy blokujace pominac.

Zwykły transformator z ok. 1/4 zwoju o kiepskiej sprawności:-) Poza tym nie musi się to indukować na zasilaniu, żeby jakieś 'elementy blokujące' pomijać, ale to już pisałem wcześniej.

 

Co do reszty to nie chce teraz gdybać zanim nie sprawdzę...

 

Podsumowując:

Stałe pole magnetyczne MA wpływ na odbiornik jeżeli jest silne (w praktyce jeżeli źródło jest blisko), a o to w sumie się pytał założyciel wątku

O zmiennym też sporo napisano.

 

Dlaczego stałe to już wyjaśniałem wyżej, ale sprowadza się do tego, że cewka zmienia swoją indukcyjność (jednak). A dlatego, że przesuwamy punkt pracy rdzenia cewki, który jest elementem nieliniowym (w ekstremalnym wypadku doprowadzamy do jego nasycenia), a to rozstraja lub zmniejsza dobroć obwodu w którym się ona znajduje.

 

 

problem rozwiązany, nie będzie żadnych magnesów.

Bez przesady, jak widziałeś magnes musi być naprawdę blisko (milimetry). Przy tych 7cm jak planowałeś nie będzie żadnego problemu.
Link to comment
Share on other sites

Majek - zapomniales o dwu istotnych faktach - a wyglada ze wiedze na temat elektroniki posiadasz to i zapominac o tym nie powinienes.

1 - nasycony rdzen przestaje byc rdzeniem - bo jest nasycony - prosty eksperyment - wykrec rdzen z cewki - i co sie stanie? A rdzen albo jest nasycony albo nie jest - nic pomiedzy. Tak jak z punkten Curie magnesu.

2 - drut przewodzacy prad pole magnetyczne wytwarza. Ale wiecej niz jeden drut razem , gdzie suma pradow biegnacych w jedna i druga strone jest zerem - pola nie wytwarza - prawda?

To i jak moze sie cokolwiek zaindukowac?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.