Skocz do zawartości

Sygnalizacja położenia bocznych potencjometrów w Opticu 6


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro będzie to rzadko przestawiane, to może zarówno przyciski jak i diodki umieścić na płytce (jak w kontrolerze podwozia - wątek obok) i całość schować "pod maską" ? Na zewnątrz wyciągniesz tylko 2 (max. 4 bo planuję 4 wejścia ) LEDy sygnalizujące stan wykrycia stref na poszczególnych potencjometrach. Czy to byłoby OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem coś, co chyba się nada. Działa fajnie, ma 4 wejścia, można niezależnie ustawiać położenie i szerokość każdej strefy i długość bipka, który zapiskuje krótko po wykryciu wejścia do strefy. Jak zwykle mam też pytania, które wyszły w praniu:

 

1. Czy jakoś sygnalizować wyjście ze strefy ? Patrząc w górę zapominamy gdzie który potencjometr stoi. Rozumiem, że położenie klap widać po zachowaniu modelu ale jeśli to nie będą klapy ? Gdyby zamiast samobipczącego cosia wstawić tej samej wielkości piezogłośniczek, to mógłbym piszczeć inaczej (wyżej albo niżej) przy wejściu i przy opuszczaniu strefy.

 

2. Co robić przy szybkim ruchu potencjometrem tzn. czy i jak sygnalizować przejście przez strefę i natychmiastowe z niej wyjście ?

 

Czy ktoś w ogóle lata w te mrozy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak dla mnie to najważniejsza jest sygnalizacja środkowego położenia potencjometru.

W moim przypadku strefa będzie w bardzo wąskim zakresie, na konkretnym ząbku w którym jest środek. Myślę że zmiany jakie proponujesz w niczym nie będą przeszkadzać.

Co do tego szybkiego przejścia i wyjścia ze strefy to nie wiem. Gdybym to widział, słyszał

jak to w praktyce wygląda to może bym się wypowiedział.

Jeśli chodzi o latanie to chęć jest wielka, tym bardziej, że Guppy świeżo zrobiony i gotowy do oblotu :D ale te mrozy dają się we znaki :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tej sygnalizacji mówimy. Zbyszek, spróbuj się skupić. Ja mogę zrobić w dowolny sposób ale to Twój temat i Ty będziesz tego ustrojstwa używać. Nie chcę, by jakieś moje zmiany w czymkolwiek przeszkadzały a wręcz przeciwnie. Staram się wyobrazić sobie jak to będzie działało i sprawić, by działało najlepiej jak można. Jeśli będziesz obracał potencjometrem i nagle usłyszysz krótki pisk, to jesteś w strefie "zero" czy nie ? Bo jeśli zdążyłeś się zatrzymać, to jesteś. Jeśli nie zdążyłeś, to przejechałeś ząbek albo dwa dalej. Co teraz robisz, wracasz czy zostawiasz jak jest ? Jeśli trafiłeś w strefę, to wracając wychodzisz z niej nic o tym nie wiedząc i kręcisz bez sensu z złą stronę. Mając sygnalizację wyjścia wiesz, że jeśli usłyszysz dwa różne piski zaraz po sobie to znaczy, że przejechałeś i musisz cofnąć.

Regulacja szerokości stref chyba jest ważna, bo każdy ma inne ząbki a niektórzy wcale ;) Mogę zrobić tak wąską (np. 1/500) obrotu, że w życiu się tam nie wpasujesz a z kolei za szeroka pokryje dwa (albo więcej) ząbków. Powinna być uszyta na miarę.

W czasie szybkiego obrotu może się zdażyć, że żaden wynik pomiaru nie będzie mieścił się w strefie. Jedne będą przed a następne już za. Mogę napisać algorytm, który będzie takie rzeczy wykrywał i piszczał (na wejście i wyjście) mimo, iż się "zagapił". To miałem na myśli pisząc o szybkich przejściach.

To jak ma być z tym piszczeniem ? Ech, a może zrobię to wyłączalne ? Każdy sobie zrobi jak chce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku,

ja moge opisac jak to działa w mojej futabie . Pipek odzywa sie w momencie przejscia przez zero na ok 0,5 s . Mnie to wystarcza do okreslenia polozenia suwaka ktory czuje pod palcami . Co bys powiedział na gadaczke ? np. podłączam do potencjometru klap i slysze w glosniczku klapy wypuszczone , przełączam fazy lotu i slysze faza akro wlaczona itp. Idealnie jakby komunikaty mozna bylo nagrywac z PC .

- A pipek zrobil bym tak :

swich po ktorym przycisnieciu zapamietuje wartosc mierzonego napiecia , po zapamietaniu jak to napiecie sie pojawi zrobi pip . proste Ty to napiszesz :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, macie rację, niech będzie prosto: dwa wejścia, dwa przyciski, jeden bipczak i zasilanie 5V. Żadnego ustawiania, programowania, diodek itp. Każde wejście ma swój przycisk. Naciśnięcie go zapamiętuje aktualne położenie potencjometru jako środek strefy. Piszczy ok. 0.5s w chwili wykrycia wejścia do strefy. Dam znać jak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam kolegów po bardzo długiej przerwie i odświeżam temat sygnalizatora.

W końcu zebrałem się i zmontowałem układzik według Marka schematu na płytce testowej i działa to tak jak powinno. A więc w położeniu środkowym zapala się diodka i jest krótki sygnał dźwiękowy. Marku teraz pytanie do Ciebie, czy miałbyś ochotę zrobić to samo na procesorku tak jak napisałeś w ostatniej wiadomości? Jeżeli nie to będę próbował zrobić

płytkę do tego co mam. Obawiam się trochę wielkości tej płytki bo części nie są smd, a jednak trochę ich jest. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.