Skocz do zawartości

Gyro w big lamie


Pablo621

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Może ktoś wytłumaczyć albo odesłać do innego miejsca na forum, jak działa elektroniczne gyro? znalazłem 3 artykuły, ale w żadnym nie znalazłem zadowalającej mnie odpowiedzi. wiem ze stabilizuje lot, czyli jak model przechyla się na lewo to gyro kontruje w prawo. Jednak jak wirniki stoją, a ja poruszam modelem tzn pochylam w różne strony to nic się nie dzieje. Serwomechanizmy nie "chrobolą".

Poza tym wiem jak wygląda "normalny" zyroskop - są to 3 pierścienie z wirującym środkiem, dzieki czemu środek zawsze jest w takim samym położeniu bez względu na ruchy pierścieni. Ale tutaj raczej nic nie wiruje.. chyba...

 

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Od 2 dni nieskuteczne szukam materiałów na ten temat i dochodze do wniosku ze po prostu nie umiem korzystać z wyszukiwarki na epheli. znalazłem tylko taki opis:

Elektroniczny żyroskop zbudowany jest z cienkiej krzemowej płytki zamocowanej na stałej ramce. Cząsteczki krzemu poruszają się dzięki prądom elektrostatycznym przepływającym przez płytkę. Cząsteczki poruszają się w określony sposób, wywołujący przewidywalne wibracje płytki. W chwili gdy płytka obraca się wokół swojej osi cząsteczki nagle przestawiają się, wywołując zmiany w wibracjach płytki. Są one proporcjonalne do stopnia przechylenia płytki. System żyroskopów mierzy te zmiany i przesyła dane o nich do komputera sterującego, który dzięki temu może ustalić położenie względem różnych osi obrotu. :shock:

no nie wiele z tego rozumiem, a poza tym skoro w helikopterach zyroskop kontroluje obrót woku własnej osi pionowej, to ta płytka nie ma sie jak przechylac...

 

nie chce żeby ktoś opisał mi to TUTAJ. wystarczy jak odeśle mnie do innego artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym skoro w helikopterach zyroskop kontroluje obrót woku własnej osi pionowej, to ta płytka nie ma sie jak przechylac...

Mierzy odchylenie, a nie przechylenie. Od położenia początkowego, oś (pion/poziom) jest zależna od zamontowania i przeznaczenia żyroskopu - bo żyroskop modelarski kontroluje tylko jedną oś. W przypadku modelu helikoptera - ogon, resztę osi załatwia efekt żyroskopowy od systemu stabilizacji wirnika (np. flybar, pomijam tu systemy z bodajże 3 żyroskopami a bez flybara).

Po prostu wibrująca płytka (tak samo jak obracająca się tarcza/pierścień) chce zachować tę sama płaszczyznę drgań (wirowania w przypadku tarczy/pierścienia)

 

Po polsku to cięzko będzie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vibrating_structure_gyroscope

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.