Jump to content

Zgrzewarka - proszę o pomoc


Guest Anonymous

Recommended Posts

Guest Anonymous

Jako, że ta z której do tej pory korzystałem jest już poza moim zasięgiem zaistiała potrzeba samodzielnego wykonania, niestety z elektryki i elektroniki jestem słaby więc proszę o pomoc Tych którzy się na tym znają.

Potrzebuję zgrzewrki do łączenia drutu platynowego 0,2 mm z elektrodą stalową.

Wiem, że są przynajmniej dwa rodzaje:

- kondensatorowe

- transformatorowe

tylko jak to zrobić żeby działało i przy okazji kogoś nie popieściło....

Link to comment
Share on other sites

hmmm......

 

może wiele do tematu nie wniosę, ale.....

 

w szkole do której chodziłem robili swego czasu na warsztatach takie zgrzewarki, uzwojeniem wtórnym był mosiężny odlew w postaci profilu kwadratowego 50x50x5 i długości w okolicy 50mm, a na jego końcach były dwa zaczepy do podłączania cęg zgrzewających. Uczniowie z "zawodówek" ten profil przecinali brzeszczotami w taki sposób że powstawała cewka jednozwojowa.

 

Później składane były do tego karkasy i uzwojenie pierwotne oraz obudowa. Nie jestem w stanie ci powiedzieć szczegółów jeśli chodzi o moc, ilość zwoi i średnice drutu.

 

Jedyne co mogę polecić to udać się do warsztatu co przewija silniki i tam o to zapytać w 90% przypadków będą wiedzieli co i jak zrobić :]

Link to comment
Share on other sites

http://www.philpem.me.uk/elec/welder/

 

ten projekt zgrzewarki wydaje mi się najrozsadniejszy i chyba najtanszy. Elektronika zdaje sie byc prosta jak budowa cepa, problem moze byc z znalezieniem tyrystora (ale jakis zamiennik napewno sie znajdzie)

Kondensatory najlepiej do zastosowania w komputerach (wysoki prąd rozładowania, niskie ESR) aczkolwiek takich wielkich jeszcze nie widziałem (sądze że sa do dostania)

 

Inna sprawa że ten projekt może być aż 'za mocny' na Twoje zapotrzebowanie, kwestia dobrania pojemności i zepsucia X ilości świec :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.