Skocz do zawartości

Zasilacz do ładwarki - zbyt wysokie napięcie


bzik4

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł mi w ręce zasilacz od laptopa i pomyślałem że mógłby zasilać moją ładowarkę, prądowo by dał radę bo podaje 3,5A ale ma zbyt wysokie napięcie bo aż 20V. Czy jest jakiś prosty sposób na obniżenie napięcia do powiedzmy 15V? Jakiś np. stabilizator albo jakieś inne cuś :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MałyRC, a Ty widziałeś cenę tej przetwornicy? coś mi się wydaje że zasilacz jest dużo tańszy i bez przeróbek http://allegro.pl/item888089387_zasilacz_sieciowy_uniwersalny_12v_do_24_v.html

 

ale pomysł z ośmioma diodami mi się podoba tylko czy nie będą się grzały? mogą być takie: http://www.humasklep.pl/2SA_1492-3541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu tak - i lutuj w jakimś rozsądnym odstępie coby jakiekolwiek chłodzenie miało a owe 3,5 A to dla tych diodek paluszek w ... nosek :devil:

 

edit: POMYŁKA - to chyba tranzystory http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=76439 a Tobie trza diody prostownicze :twisted: :twisted: :twisted:

 

np. stąd http://www.tme.eu/html/PL/standardowe-diody-prostownicze-indeks-wg-obudowy-i-napiecia/ramka_364_PL_pelny.html

 

BY500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że wystarczą zwykłe diody prostownicze, których maksymalny prąd będzie większy od tych 3,5 A. Np. takie: http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=10267 Ten sklep to akurat hurtownia więc kupno kilku sztuk tam się nie będzie opłacać. A jeżeli ich maksymalny prąd będzie większy od tych 3,5 A to na pewno nie będą się grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli ich maksymalny prąd będzie większy od tych 3,5 A to na pewno nie będą się grzać.

czy aby na pewno?

spadek napięcia na każdej jednej diodzie to 0,7Volta....

 

czyli moc tracona będzie zależeć od pobieranego prądu

przy pardzie 1A będzie to :1A x 0,7V = 0,7 W

przy 2 A 2Ax0,7V =1,4W

 

już buwi777, dał wskazówkę:

i lutuj w jakimś rozsądnym odstępie coby jakiekolwiek chłodzenie miało

dla 8 diod i max prądu można policzyć moc strat .... chyba potrzeba wentylatora... :wink: a na pewno jeśli je ścisnąć razem by mało miejsca zajmowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aby na pewno?

Jestem przekonany, że tak. Diody im większy mają maksymalny prąd przewodzenia tym są większe, aby mogły rozproszyć moc, która się na nich wydziela. Tak jest do pewnej maksymalnej wartości. "Mocniejsze" diody mają już możliwość montowania ich do radiatorów. W tym przypadku maksymalny prąd tej diody to 6A i to jest prąd ciągły. Spójrz na jej wymiary http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/b/0dowjk7as4x52e5o4rp5o35ftwyy.pdf Ponad 8 mm średnicy i ponad 8 mm wysokości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody im większy mają maksymalny prąd przewodzenia tym są większe, aby mogły rozproszyć moc, która się na nich wydziela.

 

Chyba nie bardzo rozumiesz co piszesz ...

Nie ważne czy dioda ma max prąd przewodzenia 5 A czy 50 A

 

Moc wydzielana jest zawsze taka sama . Przekroczysz moc strat dla diody i max temperaturę złącza i struktura ulega uszkodzeniu .

Pół biedy jeśli się upali i dostanie przerwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego powinno tu się zastosować diody w obudowach do montowania na radiatorze.

 

zakładając średnio 3A, 8szt diod, to generuje nam 16W.

 

 

leszek504b, nie zapominaj że dioda najczęściej pracuje z prądem zmiennym, czy przemiennym, wtedy prąd jest zależny od częstotliwości itp. W tym układzie zależy tylko na spadku napięcia prądu stałego. Warto popatrzeć na parametr długotrwałego obciążenia złącza.

 

Powiem ci że ostatnio, montowałem mostek Greatza 50A, gdzie prąd przez niego płynący to 30sek 30A a później przez Xsec 7A, czyli według twojej teorii z 7krotnym zapasem. Niestety bez sporego radiatora się nie obeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroczysz moc strat dla diody i max temperaturę złącza i struktura ulega uszkodzeniu .

Dlatego diody, które mają większy maksymalny prąd przewodzenia mają możliwość dołączenia do nich radiatora, bo same nie odprowadziły by takiej ilości ciepła jakie by się wydzielało. Dlatego napisałem

"Mocniejsze" diody mają już możliwość montowania ich do radiatorów

Takie diody mimo, że mają duży max. prąd przewodzenia bez radiatora nie mogą pracować z dużym prądem.

 

 

Powiem ci że ostatnio, montowałem mostek Greatza 50A, gdzie prąd przez niego płynący to 30sek 30A a później przez Xsec 7A, czyli według twojej teorii z 7krotnym zapasem. Niestety bez sporego radiatora się nie obeszło.

Taki mostek jeśli się nie mylę ma na środku otwór do mocowania radiatora. Bez radiatora ten maksymalny prąd jest dużo mniejszy od tych 50A.

Chyba nie bardzo rozumiesz co piszesz ...

Myślę, że wiem co piszę.

 

Z resztą podobnie jest z rezystorami. Najczęściej spotykane są 0,25W, czyli max. moc jaka się może na nich wydzielić to te 0,25W. Są rezystory np. 2W lub 5W, których rozmiary są odpowiednio większe aby mogły odprowadzić to ciepło jakie się na nich wydziela. Ale są też rezystory np. 25W, które rozmiarami wcale nie odbiegają od rezystorów 5W, ale mają możliwość dołączenia ich do radiatora. Bez radiatora NIE SĄ 25W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! Dywagujecie o mocy rozproszonej wydzielanej przez złącze p-n.

To może KTÓRYŚ z Was powie jak taką diodę P600 przykręcić, przylepić do radiatora. Toż to jest dioda o takich parametrach że właśnie bez żadnego radiatora przepuści w kierunku przewodzenia taki prąd i POWINNA przeżyć :shock: Oczywiście musi mieć możliwość coby jakikolwiek obieg powietrza był wokół a nie były przylutowane ciasno na płytce.

 

Na przyszłość - więcej praktyki mniej dywagacji i :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! Dywagujecie o mocy rozproszonej wydzielanej przez złącze p-n.

To może KTÓRYŚ z Was powie jak taką diodę P600 przykręcić, przylepić do radiatora. Toż to jest dioda o takich parametrach że właśnie bez żadnego radiatora przepuści w kierunku przewodzenia taki prąd i POWINNA przeżyć :shock: Oczywiście musi mieć możliwość coby jakikolwiek obieg powietrza był wokół a nie były przylutowane ciasno na płytce.

 

Na przyszłość - więcej praktyki mniej dywagacji i :*

 

No jeśli mówimy tu o konkretnej diodzie P600.

 

http://www.iele.polsl.pl/elenota/Vishay/p600a.pdf

 

czyli teoretycznie 20°/W - w powyższym zastosowaniu mamy 2W czyli 40° na diodzie + temp. toczenia.

 

A na załączonej specyfikacji jest wykres prądu przewodzenia w funkcji temperatury. Wykres jest dla napięcia o f=60Hz, a my mamy F=0Hz.

 

Sądzę że przy ciągłym prądzie 3-4A ta dioda długo nie popracuje bez dodatkowego chłodzenia.

 

Najlepszym rozwiązaniem w tym układzie to stare radzieckie diody z obudową do montażu na radiatorze :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie teoretyzujcie :cry:

Niedawno miałem podobna sytuację potrzebowałem zbić 0.7 V

Podłączyłem dwie diody 1 A ładowarka ruszyła ,ale każde załączenie ładowania powodowałoże diody zaczynały parzyć a przy załączeniu ładowania 5A zaczynały "świecić"

Dopiero wsadzenie diód 5A na radiatorze rozwiazało problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motyl, kładzie wam jak przysłowiowej krowie na rowie.. :wink: ( bez obrazy)

 

Dioda prostownicza w typowym zastosowaniu działa tylko połowę okresu a drugą połowę nie przewodzi mając możliwość oddawania straconej mocy - czyli ciepła do otoczenia . Potem znowu przewodzi i znowu odpoczywa itd...

Można więc z grubsza przyjąć że moc tracona na diodzie jest połowę mniejsza niż dla prądu stałego.

 

No ale o tym to trzeba się przekonać..

Warto też dodać ze wspomniane 0,7V wcale nie trafia sie na wszystkich diodach i spadek może być znacznie większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę ci jak zrobić regulator napięcia od 1.2v do 32V

 

więc tak potrzebne elementy to :

 

Stabilizator napięcia LM338T - 6 zł

Potencjometr = 1 k ohm - 3,50

Rezystor = 260 ohm - 0.60zł

Rezystor = 1 k ohm - 0.47zł

 

Podsumowując - 11zł więc nie dużo ;)

 

Mały schemacik :

 

Dołączona grafika

 

mam tak podłączoną regulacje w zasilaczu ATX i działa ;) masz 5A do dyspozycji ale pamiętaj na stabilizatorze musi być Radiator !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.