Skocz do zawartości

5 kanał w EK2-0404


grabo

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno stałem się posiadaczem 4-kanałowej aparatury E-Sky.

 

Dołączona grafika

Początkowo chciałem nabyć wersję 6-kanałowa, ale znalazłem świetną ofertę w jednym z internetowych sklepów modelarskich (4hobby, pozdrowienia dla Pana Michała :)) i zdecydowałem się na uboższą wersję. Wybiegając myślami w przyszłość i planując budowę modeli na nadchodzący sezon stwierdziłem, że jednak przydałby chociaż jeden dodatkowy kanał.

Jak na inżyniera przystało, od razu zacząłem grzebać w nadajniku i internecie :D Czego się dowiedziałem? We wszystkich nadajnikach umieszczona jest ta sama elektronika! Różnice polegają jedynie na ustawieniu zworek oraz ilości oryginalnie zamontowanych potencjometrów/przełączników. Wiemy już co i jak, więc do dzieła!

 

Co będzie potrzebne?

- przełącznik dźwigniowy, dwupozycyjny, np. taki:

Dołączona grafika

- przewód 3-żyłowy

- lutownica z cienkim grotem

- wiertarko-wkrętarka

- wiertło 6mm

- śrubokręt krzyżakowy

- nieduże kombinerki

 

1. Obracamy aparaturę i odkręcamy 4 śruby (zaznaczone na czerwono), po czym delikatnie rozdzielamy obie połówki obudowy.

Dołączona grafika

2. Dla wygody możemy odpiąć wtyk zasilania i odkręcić przełącznik trenera

Dołączona grafika

3. Wiercimy otwór w przystosowanym do tego miejscu

Dołączona grafika

Średnica wiertła jest ściśle związana ze średnicą włącznika, standardowo jest to około 6mm. Należy wiercić na niskich obrotach, tak aby plastik się nie topił, lecz ładnie ciągnął się wiór.

 

4. Montujemy wstępnie włącznik

Dołączona grafika

Odkręcamy górną nakrętkę i ściągamy mniejszą z podkładek. Dolną nakrętkę dokręcamy na sam dół, a większą podkładkę ustawiamy tak, żeby języczek nie opierał się o obudowę. Jeśli włącznik nie chce wsunąć się w otwór to delikatnie go rozwiercamy. Jeśli wszystko jest OK, demontujemy przełącznik i przystępujemy do lutowania.

 

5. Lutujemy przewody do przełącznika

Dołączona grafika

Przyjąłem następujące znaczenie kolorów: brązowy - masa, czerwony - 5V, żółty - sygnał. Przewód powinien być takiej długości, aby swobodnie biegł wewnątrz obudowy po jej obrysie (nieco ponad 20 cm). Mała rada z mojej strony: w trakcie gdy lutujemy dolny styk, dźwignię przełącznika należy również ustawić na dół. W ten sposób sprężynka wewnątrz nie wywiera nacisku na styk i w przypadku zbyt długiego lutowania i przegrzania nie zostanie on wypchnięty z obudowy przełącznika. Analogicznie postępujemy z górnym stykiem.

 

6. Lutujemy przewody do płytki enkodera PPM

Dołączona grafika

Lutujemy przewody w kolejności (od lewej strony): masa, sygnał, 5V (w naszym wypadku: brązowy, żółty, czerwony). Należy uważać, aby nie zrobić zwarcia pomiędzy punktami lutowniczymi oraz elementami na płytce!

 

7. Przykręcamy przełączniki, podpinamy wtyk zasilania i skręcamy obudowę

Dołączona grafika

8. Cieszymy się aparaturą 5-kanałową :)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Tanim kosztem poszerzyliśmy możliwości naszego nadajnika o kanał sterowania dodatkowym serwem, oświetleniem lub innym gadżetem :D

 

Inne opcje

Zamiast przełącznika można zastosować potencjometr obrotowy, pojedynczy, liniowy o rezystancji z zakresu 4,7kOhm - 22kOhm lub kombinację przełącznik + potencjometr (co mam zamiar uczynić, jednak póki co nie chciałem za bardzo ingerować w obudowę).

 

UWAGA

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Ingerencja we wnętrze nadajnika jest równoznaczna z utratą gwarancji. Modyfikacja została wykonana i przetestowana przez osobę z doświadczeniem w dziedzinie elektroniki, więc jeśli nie czujesz się na siłach poproś kogoś o pomoc. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia.

 

Komentarze i uwagi mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.