Skocz do zawartości

Linux - PZL-104 Wilga


Linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Postanowiłem wziąć udział w konkursie "WIOSNA 2010".

W pierwszej kolejności należało oczywiście wybrać model, zdecydowałem się na samolot naszej rodzimej produkcji PZL-104 Wilga.

Plany pobrałem ze strony Profili i mam zamiar je przeskalować do rozpiętości ok. 1200mm.

Wyposażenie:

- Odbiornik Corona 6ch

- Silnik Welgard 22-08-14 lub "dzwonek" TP.

- Regulator, jakiś ok. 20A.

- Pakiet, zależy od wagi jaka mi wyjdzie.

- 4 serwa 9-10g.

Przy okazji budowy mam zamiar dodać do samolotu "funkcję", którą zawsze chciałem mieć w modelu, mianowicie możliwość skakania skoczków spadochronowych :mrgreen: Dobrze się składa bo prawdziwy samolot Wilga, również był do tego celu wykorzystywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam.

Dziś rozpocząłem prace przy modelu.

Materiały jakich użyję:

- depron 6mm gładki

- depron 3mm rowkowany

- resztki balsy 3 i 5mm

- sklejka brzozowa 3mm

- listewki sosnowe różnych przekrojów.

Kleje jakich użyję to : UHU Por, Polimerowy Dragon, Żywica Dragon.

Dołączona grafika

 

Zacząłem od wydrukowania planów przeskalowanych do rozpiętości 1190mm.

Posklejałem plany i wszystko wyciąłem:

Dołączona grafika

Następnie przypiąłem do depronu i odrysowałem:

Dołączona grafika

Po odrysowaniu elementów wyciąłem je w depronie 6mm:

Dołączona grafika

Następnie nożykiem wyciąłem wręgę silnikową i nawierciłem otwory pod mocowanie silnika, oraz wyciąłem 2 żeberka, które posłużą jako wzór przy szlifowaniu tych właściwych z depronu:

Dołączona grafika

___________________________________________

Postanowiłem jeszcze dzisiaj wykonać żeberka, wyciąłem z grubsza 25 sztuk i nabiłem na patyczki od szaszłyków między 2 szablony ze sklejki:

Dołączona grafika

Wszystko wyszlifowałem żeby było równiutko z szablonami i pilniczkiem zrobiłem wcięcia na listewki dźwigara:

Dołączona grafika

Gotowe żeberka prezentują się tak:

Dołączona grafika

 

*Zdjęcia wstawiam jako miniaturki, po kliknięciu się otwierają. Wydaje mi się, że tak będzie wygodniej bo nic nam nie będzie "przesuwać" tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś rozpocząłem budowę skrzydła.

Rozrysowałem położenie żeberek i dźwigara, nakleiłem dolną listewkę dźwigara i pasek depronu, wyszlifowany pod kątem, przy spływie. Wszystko doszlifuję idealnie po doklejeniu żeber:

Dołączona grafika

 

Następnie nakleiłem żeberka:

Dołączona grafika

 

Na wszystko nakleiłem drugą listewkę dźwigara, i uzupełniłem dźwigar prostokątami z depronu 6mm :

Dołączona grafika

 

Całość przeszlifowałem w celu wyrównania, głównie spływu.

Naszedł czas na najgorszy moment, czyli zamykanie, poszło mi na to pół tubki UHU, posmarowałem żebra, dźwigar i spływ klejem, a w miejscu zgięcia przykleiłem 2 pasy taśmy pakowej i jakoś się udało bez komplikacji. Tak wygląda płat, brakuje mu jeszcze lotek, oraz ładnych zakończeń z depronu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Obawiałem się o sztywność płata, jednak niesłusznie, przy małej wadze jest bardzo wytrzymały.

 

Na dzisiaj to koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Dziś troszkę podłubałem przy kadłubie.

Nakleiłem wzdłuż listewkę 6x3, następnie wyciąłem drzwi od modelu przez które będą wyskakiwać skoczkowie ze spadochronem ;D Drzwi będą jak w oryginale otwierać się do góry razem z oknem. Nakleiłem w odległości 5mm od dołu boku kadłuba paski depronu dzięki którym podłoga będzie się lepiej trzymać i mocniej będzie można zeszlifować ranty.

Następnie wkleiłem wzmocnienie pod skrzydło z balsy 3mm. i "podparłem" je listewkami 6x3, wszystko sztywno się trzyma. Kolejną rzeczą było przy ekierce wklejenie wręg.

Moje postępy przedstawiają zdjęcia :

(czarny marker trochę niesmacznie wygląda, ale cóż)

Dołączona grafika

 

A tak mają wyglądać i otwierać się drzwi:

Dołączona grafika

_____________

 

Dziś kontynuowałem prace nad kadłubem, wkleiłem podłogę:

Dołączona grafika

 

Następnie, wstępnie wygiąłem fragmenty boczków nad wręgą silnika.

Wszystko prezentuje się tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem było wzmocnienie stateczników i sterów listewkami sosnowymi:

Dołączona grafika

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, dawno nic się nie działo, dziś weekend, chwila spokoju, chwila oddechu i można cosik dłubnąć.

Postanowiłem wykonać usterzenie oraz wyciąć i przymocować lotki.

 

Model będzie wzorowany na takim malowaniu MALOWANIE (klik)

 

Na początku przygotowałem taśmę pakową i żelazko, czyli to czego użyję do oklejania modelu:

Dołączona grafika

 

Następnie jak tylko mogłem dokładnie i starannie okleiłem usterzenie:

Dołączona grafika

 

Kolejnym krokiem było wygięcie i naklejenie kawałka górnego poszycia modelu, oklejając je taśmę w odpowiednim kształcie i wkładając do piekarnika, wszystko ładnie się wygięło.

Wkleiłem też usterzenie i z kawałków depronu uzupełniłem "luki" przy stateczniku pionowym, następnie szlifując do uzyskania ładnego opływowego kształtu:

Dołączona grafika

 

Następnie odciąłem lotki od płata, odciąłem od skrzydła jeszcze 12mm płatu i ściąłem lotki po skosie. W miejscu gdzie lotka łączy się z płatem, a płat z lotka nakleiłem paski z depronu 6mm. Przykleiłem lotki do płata za pomocą taśmy pakowej przeźroczystej:

Dołączona grafika

 

Całość na dzień dzisiejszy prezentuje się tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Na dziś to koniec. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

witam bardzo ladnie ci to wyszlo ,ja robilem z tych planow , ale okroilem troche temat bo skrzydla zrobiklem w profilu kfm3 i po przeskalowaniu uzyskalem rozpietosc 112cm ale lata fajnie z tym ze bez lotek tylko ster kier i wysokosci, w nast wekend zaczynam budowe nastepnej wilgi w takim samym malowaniu jak ty , i mniej garbata bo mi garb wyszedl na tej tylnej szybce, mysle teraz zrobic z lotkami , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.