Skocz do zawartości

Lotki na silikon


Jatza

Rekomendowane odpowiedzi

Zamocowałem lotki na silikon w modelu ELF - zgodnie z instrukcją (zalaminowane krawędzie, taśma klejąca, silikon...)

Mam problem z dobraniem grubości warstwy silikonu, tak żeby lotkę dało się później ruszyć. Oczywiście pierwsza próba skończyła się słabo - za dużo silikonu. :crazy:

 

1)Czy macie jakiś sprawdzony sposób jak to zrobić dobrze

2)Czy macie sposób na usuięcie silikonu - jak już trzeba poprawić? :wink:

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje kolejny raz sam siebie :

 

KROK 1

 

Przygotowanie płatów do zasilikonowania polega na wylaminowaniu krawędzi natarcia i krawędzi spływu skrzydła przy pomocy jednej warstwy tkaniny szklanej. Włókna układamy pod kątem 45 stopni i laminujemy przy pomocy żywicy Epidian 53. Po stwardnięciu żywicy elementy laminowane odtłuszczamy przy pomocy rozpuszczalnika nitro, acetonu etc. Lotkę łaczymy dokładnie ze skrzydłem za pomocą taśmy klejącej pozostawiając pomiędzy lotką a skrzydłem szczeline szerokości ok 0,5 - 0,8 mm.

 

zawsil1.jpg

 

KROK 2

 

Odginamy lotke w górę i w szczelinę wstrzykujemy silikon ( maksymalnie elastyczny i zarazem maksymalnie mocny ). Do wstrzykiwania można użyć strzykawki lekarskiej i grubej igły.

 

zawsil2.jpg

 

KROK 3

 

Przy pomocy drewnianej odpowiednio ukształtowanej szpatułki "kształtujemy" spoinę.

 

zawsil3.jpg

 

KROK 4

 

Szczelinę pomiędzy skrzydłem i lotką zasłaniamy pasem tworzywa sztucznego. Na skrzydło wzdłuż krawędzi lotki naklejamy tasmę dwustronną, a następnie na tę taśmę naklejamy pas wycięty z tworzywa sztucznego typu PET, kliszy rentgenowskiej lub innej podobnej folii. Odklejamy z góry skrzydła taśmę klejącą.

 

zawsil4.jpg

 

Gotowa lotka wklejona w płat przedstawioną metodą. Połączenie jest bardzo trwałe, czyste aerodynamicznie, bardzo elastyczne. Takie mocowanie doskonale sprawdza się w modelach szybowców, motoszybowców i modelach z napędem elektrycznym. Niestety w przypadku modeli spalinowych z biegiem czasu zawias taki traci swą trwałość w wyniku "penetrującego" go paliwa i może być przyczyną całkiem fajnego "kreta".

 

zawsil5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przerabiałem ten temat niedawno. Ja zastosowałem silikon szklarski (wątek podany wyżej). Jest on bardzo elastyczny i rewelacyjnie się przykleja. Lotki radzę odgiąć stosunkowo wysoko (w granicach 90st) podczas nakładania silikonu. Poza tym przydatna do tego jest strzykawka którą można spokojnie napełnić silikonem przez wyciągnięty tłoczek i nakładać niewielki wałeczek silikonu na szczelinę. Ja rozsmarowywałem silikon drewnianą końcówką pędzla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam dwi euwagi do sposobu motylastego :D Motyl robi podobni eylk owałeczek rozprowadza na boki pędzelkiem i powstaje coś na wzór paska taśmy z silikonu. I druga uwaga wcale nie trzeba laminować natarcie i spływu :D

 

 

A usunąć silicon możesz benzyną ekstrakcyjną i cierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.