Jump to content

Jak skręcać ściągacz linek mając tylko dwie ręce.


Piotr_O.

Recommended Posts

W lutowym numerze Przeglądu modelarskiego RC kolega Marek Hlebowicz w artykule opisującym składanie modelu Sopwith Camel firmy Hangar 9 napisał, że przy naciąganiu linek ściągaczami ze śrubami rzymskimi, aby zapobiec skręceniu linek potrzebował trzeciej ręki, czyli pomocy kolegi.

Jako, że w dużym lotnictwie jest pewien "sposób" żeby to można było zrobić samemu, zamieszczam poniższą fotkę zrobioną wprawdzie telefonem, ale coś widać:

 

Dołączona grafika

 

Ten "cyrkiel" zrobiony jest ze sprężystego stalowego drutu fi 2mm, przetyczka do pokręcania ściągaczem też. W modelarskim wykonaniu może być odpowiednio cieńszy.

Obecnie, aby zabezpieczyć taki ściągacz w czasie eksploatacji przed rozkręceniem stosuje się specjalne zapinki blokujące końcówki w ściągaczu. Dawniej na rosyjskich samolotach (i ten sposób można użyć w modelarstwie) przeplatało się miękki drut stalowy fi 0,8 mm (tzw. kontrówke) przez otwory wszystkich trzech elementów ściągacza,co uniemożliwia obrócenie się któregoś z elementów. Oczywiście w modelu byłby to drut stalowy czy miedziany powiedzmy fi 0,3 - 0,5 mm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.