Skocz do zawartości

TOTO-0


Gość Squa

Rekomendowane odpowiedzi

W Lamie jest 6 kanałowy odbiornik ( przynajmniej tak jest napisane " 6ch " ) to gdzie podpiąć serwa od lotek ? Przecież w "lamerskim" odbiorniku są tylko 2 miejsca na serwa i 2 miejsca na silniki. Więc będę mieć 1 wolne miejsce od silnika. I wtedy co ? Podpiąć do tego ? Dzieki za wszelkie info do tej pory. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam ponownie

Moim zdaniem dla kabelka Y wystarczy popychacze założyć po przeciwnych stronach osi obrotu (tak jakbu było to jedno serwo - czyli jeden popychacz po prawej jednego serwa a drugi po lewej drugiego serwa - wychylają się w te same strony i powinno być ok - ale nie ma mowy o różnicowym wychyleniu lotek). To akurat wyszło mi przez przypadek za pierwszym razem.

Pozdrawiam AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

1.Możesz spokojnie latać na nadajniku od Lamy. Ja też zaczynałem od tego prostego radia.

Podpatrując w sklepie budowę rozgałęziacza "Y" zrobiłem sobie takie coś:

Dołączona grafika

Wtyczki kupiłem w sklepie elektronicznym, koszt znikomy.

Wtyczki wyglądają tak:

Dołączona grafika

A układ połączenia wygląda oto tak:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w "lamerskim" odbiorniku są tylko 2 miejsca na serwa i 2 miejsca na silniki

Nienienie. Są normalne 4/6 kanałów, zależnie od wersji, a kanały 3-4 są wpięte w żyro-mikser-regulator. 3 kanał to kanał silnika (idzie wspólnie na oba silniki) a kanał 4 to kanał steru kierunku i on idzie do silników różnicowo (do jednego dodaje a od drugiego odejmuje).

Jeśli chcesz wykorzystać odbiornik z Lamy, to trzeba go wyjąć z obudowy i odłączyć od części "3in1". Odbiornik to sama płytka z kwarcem i 4/6 złączkami szpilkowymi do serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Od strony z kwarcem jest sam 6ch odbiornik i mam 4 złączki na serwa.

 

A z drugiej idą 2 złączki prosto do silników. Tylko jak wykorzystać te pozostałe złączki od serw w radiu od Lamy ? Ona tam nie ma chyba drążków do kontroli pozostałymi serwami.

 

Więc wychodzi tak. Sprawa z lotkami prawie rozwiązana. Tzn wiem juz jak ułożyć serwa w półce na skrzydłach. Wiem jak je złaczyć zeby dzialaly naprzemian, ale nie wiem gdzie je włączyć w odbiorniku ; / bo miejsca od serw bede miec zajete na kierunek i wysokosc. A skoro włoże je do tych pustych wtyczek to jak tym bede sterowac radiem od Lamy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Squa, się nie rozumiemy. Jak odłączysz płytkę odbiornika, to masz na przemian po 2 złączki z każdej strony płytki odbiornika. Pierwsze 2 to lotki i wysokość, drugie 2 ( te z drugiej strony) to silnik i kierunek. Ostatnie 2 zostaną wolne.

W Toto będziesz miał tylko płytkę z odbiornikiem, drugą część "Lamerskiego" modułu zostawiasz w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra odłączyłem i sory ale nie zauważyłem wcześniej połaczenia odbiornika z mixerem itp . był taką pianką zasłonięty. teraz widze po stronie odśrodkowej mam 2 złączki który były z mixerem itp. podłączone.

 

Czyli jeśli rozumiem te odśrodkowe 2 to bedzię silnik i kierunek a od drugiej strony tej zewnętrznej bede miec podłączone lotki złączone i wysokość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem że to można zmienic ? Kanaly w sensie ? Bo ucze sie na symulatorze na własnie takich ustawieniach i tak mi to najlepiej wychodzi ; )

 

PS : regler bedzie pomiedzy odbiornikiem a silnikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem że to można zmienic ? Kanaly w sensie ?

W nadajniku nie. Esky zawsze wyśle np. kanał lotek jako pierwszy. Tzn. serwo lotek trzeba przypiąć na pierwsze wyjście odbiornika. Kanałów się zwykle nie zmienia, bo nie ma po co (poza jakimiś dzikimi manewrami w stylu nadajnik JR i Lama). Zmienia się ew. Mode - od Mode 1 do Mode 4. Poczytaj sobie, co to jest Mode :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest mode ; D To jest układ drążków w radiu. Ja mam akurat gaz i kierunek po prawej, lotki i wysokosc po lewej ; ) dlatego chce podłączyć tak żebym miał tak samo. Czyli to nie ma znaczenia gdzie co wepchne ? ; >

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat gaz i kierunek po prawej, lotki i wysokosc po lewej

Latasz w Mode 3 ? No, można i tak.

 

Czyli to nie ma znaczenia gdzie co wepchne ?

Ma znaczenie. Zawsze.

Przecież tłumaczę, że nadajnik Lamy (jak też w zasadzie każda Futaba czy Hitec) zawsze wyśle kanał lotek jako pierwszy do odbiornika, a wysokość jako drugi itd. A na którym drążku są te kanały w nadajniku, to już zależy od modu nadajnika.

 

W nadajniku Lamy ma to prawie zerowe znaczenie, bo on nie ma mikserów. Ale w bardziej rozbudowanych nadajnikach trzeba tego pilnować, bo miksery są do konkretnych kanałów.

Więc jak teraz sobie powpinasz, gdzie Ci co wygodnie, to pewnie będzie działać. Jak kupisz sobie lepszy nadajnik i zrobisz tak samo, to nagle się może okazać, że mikser kierunku z lotkami powoduje dodawanie wysokości do podwozia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madrian, od kiedy lotki z wysokością po lewej to jest Mode 2 ?

A wysokość razem z kierunkiem jest w Mode 1 i 4. Odpowiednio po lewej i po prawej.

 

http://www.rc-airplane-world.com/rc-transmitter-modes.html

 

Squa, przy okazji - Lama Ci działała na Mode 3 ? Wydawało mi się, że nadajniki są tylko w 1 i 2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle co działała ale działa nadal ;) Bo cały czas sobie latam. Kiedyś też miałem już Lame ale miała powaznego kreta i ją sprzedałem. I miałem gaz po lewej. Dlatego teraz mam już wprawe tak i tak chce miec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment. Nie wiem czy to możliwe ale coś mi się nie zgadza i wychodzi sprzecznie.

 

W Lamie moje sterowanie odbywa się ( według HELI MODE ) w mode 1 .

 

Sterując lamą mam tak: prawa strona GAZ - OBRÓT WOKÓŁ WŁASNEJ OSI ; lewa strona PRZÓD TYŁ - ODCHYLENIE PRAWO LEWO . Czyli mode 1 ?

 

Ale teoretycznie mode 1 powinno być tak w samolocie : prawa strona SILNIK - STER KIERUNKU ; lewa strona WYSOKOŚĆ - LOTKI . I tak mam w symulatorze. Więc dlaczego wychodzi to na mode 3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawa strona GAZ - OBRÓT WOKÓŁ WŁASNEJ OSI ; lewa strona PRZÓD TYŁ - ODCHYLENIE PRAWO LEWO . Czyli mode 1 ?

No właśnie nie. To jest Mode 3. Takie jakby lustrzane odbicie Modu 2, zamienione miejscami drążki.

Mode 2 "symuluje" lotniczy drążek na prawym drążku aparatury, dając tam lotki z wysokością. Mode 1 rozdziela lotki od wysokości za to grupuje na lewy drążek sterowanie ogonem.

Mode 1/2 nie zamienia drążków, tylko zamienia miejscami silnik z wysokością. Lotki zostają z prawej, kierunek z lewej.

 

mode 1 powinno być tak w samolocie : prawa strona SILNIK - STER KIERUNKU ; lewa strona WYSOKOŚĆ - LOTKI

Nie. W samolocie Mode 1 to jest z prawej strony silnik i lotki, a z lewej ogon, czyli kierunek i wysokość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.