Skocz do zawartości

formowanie pakietu z optica


ali1983

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

 

czy to dobre parametry ładowania:

- ∆V na 20mV

- capacity (odcięcie) 1560mA (+20%)

- prąd ładowania 0,2A

- jaki prąd rozładowania??? czy powinien być zbliżony do tego ile "ciągnie" nadajnik (niestety nie znalazłem takiej info). czy może max co może ładowarka czyli 1A???

 

pakiet 1300mAh 7,2V Ni-MH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+40% to nie za dużo.

Poza tym, tak małym prądem możesz ładować bez końca, bez uszczerbku dla akumulatora.

 

Jeszcze jedna uwaga: ustawienie dV nie ma tu znaczenia, bo i tak ładowarka tego momentu nie zauważy - za mały prąd ładowania. W praktyce detekcja dV funkcjonuje powiedzmy od prądów ładowania rzędu 0,5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga: ustawienie dV nie ma tu znaczenia, bo i tak ładowarka tego momentu nie zauważy - za mały prąd ładowania. W praktyce detekcja dV funkcjonuje powiedzmy od prądów ładowania rzędu 0,5C.

To co piszesz jest słuszne dla badziewiatych aku. Przy pakiecie o przyzwoitej jakości, dV funkcjonuje nawet przy małych prądach ładowania (100 - 200 mA). Dla ogniw NiMh należy ustawić dV nie więcej jak 10 mV/ogniwo. Ja zwykle ustawiam 5mV i jak dotąd nie miałem żadnych problemów z prawidłowym rozpoznaniem przez ładowarkę końca ładowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

+ 40% nie jest za dużo, przy prądzie 0,1C sprawność ładowania dla dobrych ogniw wynosi jakieś 60%.....Dlatego ładowanie stałoprądowe 0,1C - zalecany czas ładowania 14-16 godz.

W ten delta peak przy małych prądach też przestałem wierzyć. Najmniej zawiódł mnie polski Pulsar ale na Infinity 2 - pakiet ładował sie 2 dni...Albo dodatkowo ograniczenie termistorem, albo czasem ładowania albo pojemnością a najlepiej do nadajnika czy odbiornika zwykła ładowarka stałoprądowa 0,1C i po 14 godz. wyłączyć... Pozdrawiam

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem:

- prąd ładowania 0,2A

- dV 20mV

- capacity +20% czyli 1560mAh

- rozładowanie prądem 0,5A, 5,4V

 

1 cykl chg-1560, dchg 1050

2 cykl chg 1560, dchg 1150

3 cykl chg 1560, dchg 1150

 

po 3 cyklach przy ładowaniu prądem 0,6A w pakiet wchodzi 1350mAh

 

nie jest źle, choć stary pakiet z Lasera 4 przyjmował 1450mAh przy pojemności 1300mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Nie jest ważne ile wchodzi ! Ważne jest: ile można z niego wziąć ! Ustaw rozładowanie do poz.1V/celę, prąd rozładowania 0,5A ( pakiet do nadajnika wystarczy 0,3A) i zobacz ile jest do Twojej dyspozycji......

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem:

- prąd ładowania 0,2A

- dV 20mV

- capacity +20% czyli 1560mAh

- rozładowanie prądem 0,5A, 5,4V

 

1 cykl chg-1560, dchg 1050

2 cykl chg 1560, dchg 1150

3 cykl chg 1560, dchg 1150

 

po 3 cyklach przy ładowaniu prądem 0,6A w pakiet wchodzi 1350mAh

 

nie jest źle, choć stary pakiet z Lasera 4 przyjmował 1450mAh przy pojemności 1300mAh.

Spróbuj jeszcze dokończyć rozładowanie pakietu najmniejszym prądem jaki się da ustawić, tzn jak wyładujesz prądem 0,5A te 1150mAh to odczekaj z godzinę i jeszcze powtórz rozładowanie minimalnym prądem, 50-100mA, później naładuj pakiet i powtórz takie rozładowanie, myślę, że jeszcze te 150-200mAh odzyskasz z pakietu, czyli sumarycznie z 1300mAh powinieneś wyładować. Ważny jest odpoczynek ogniwa na regenerację i późniejsze rozładowanie. Dobrze jest też zaczynać ładowanie i rozładowanie większym prądem, w okolicy 0,5-1C gdyż zapobiega to rozrostowi kryształów i spadkowi wydajności prądowej ogniwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.