Jump to content

laminowanie z użyciem farby wodnej poliuretanowej (???)


bronek

Recommended Posts

Witam,

Wczorajszej nocy oglądając temat o Slipso400 na rcgroups. Natknąłem się tam na taką technikę jak w temacie. Pomysł ten nieźle namieszał mi w głowie. Zarwałem nieco noc w poszukiwaniu informacji na ten temat w języku polskim i/lub opinii.

Tu jest artykuł:

http://www.pldaniels.com/flying/balsa/fiberglassing-model-aircraft-with-water-based-polyurethane.html

a tu film:

http://www.pldaniels.com/flying/videos/flash/playflash.html?video=glassing-with-wbpu-360x288

Co o tym sądzicie? Czy gra jest świeczki warta? Jakiego szukać polskiego odpowiednika wodnej farby PU?

Technologia ta bardzo mi się spodobała ze względu na niską toksyczność (mniej smrodu?), szybkość (ok 30 min schnięcia pod obróbkę), oraz niewielkie koszty w porównaniu do tradycyjnych epoksydów. No i pożegnanie się z precyzyjnym mieszaniem składników.

Link to comment
Share on other sites

Wyszukiwarka oczywiście została uruchomiona, niestety nie udało mi się znaleźć wskazanego przez Michała wątku. Dziękuje-bardzo mi ten link pomógł.

Jeśli to możliwe to bardzo bym prosił któregoś z łaskawie nam panujących Moderatorów (prosze nie doszukiwać się sarkazmu) o usunięcie zbędnego tematu.

A co do slipso, to jestem pewien, że wykonany nawet z depronu będzie latał i do tego w miarę szybko. Bardziej zainteresowała mnie raczej nowa, nieznana mi techlogia (którą notabene pewnie stestuję).

Poza tym, ostatnio staram się wykonywać trwalsze modele, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych rozczarowań. Dla przykładu moja delta plektron z planów FMS (moja nazwa:promil) mimo, że zastosowałem w niej "delikatniejsze" materiały niż przewidują to plany, przy niekontrolowanym kontakcie z ziemią raczej się odbija i koziołkuje niźli gubi winglety/statecznik etc. Masa wyszła poniżej spowdziewanej, ale mimo wszystko po wielu lotach nie widać niemal śladów używania.

Wydaję mi się, że płat slipso wykonany z klepki balsowej 6mm (w najgrubszym miejscu profilu) ma prawo ulec nawet niefortunnie przyłożonemu paznokciowi, a co dopiero w kontakcie z trawą, kamykiem itp.

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i serdecznie przepraszam za niepotrzebne zamieszanie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.