Skocz do zawartości

Moduł trenera i połączenie Graupnera MC-16/20 z FM414


JacekO

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku tygodni jestem w posiadaniu modułu trenera do aparatury Graupnera serii MC:

 

Dołączona grafika

 

Moduł wkładam w Graupnera MC 16/20 między płytkę nadajnika a moduł w.cz. - jest tylko jeden sposób na podłączenie...

Potem łącze moduł trenera z drugim nadajnikiem (FM 414) za pomocą kabla słuchawkowego(mini-jacki mono).

 

I niestety komplet nie działa.

Dodam, że w FM414 jest przylutowane zwykłe gniazdo mini-jack i dziala po podłączeniu do komputera.

Próbowałem podlączać gniazdo (w FM414) na różne sposoby: raz sygnał i masę, potem sygnał i plusowy przewód sygnałowy, a nawet zamieniałem ich kolejność - w 3/4 przypadkach działało w symulatorze, a z MC 16/20 ani razu.

 

Czy macie pomysł jak mogę podlączyć te nadajniki, aby działały jako instruktor-uczeń?

Czy ktoś z Was ma oryginalny zestaw Graupnera do łączenia i moze powiezieć czy w kablu i gnieździe ucznia siedzi jakaś wyrafinowana elektronika?

 

 

Dodam jeszcze, ze po podłączeniu modułu trenera nadajnik (instruktora) działa zwyczajnie, a po przestawieniu dźwigienki jest wysyłany sygnał z ostatnimi połozeniami z nadajnika instruktora (serwa stoją w miejscu - nie łapią zaklóceń). Może to pomoże w diagnozie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może polegać na odwrotnej polaryzacji impulsów PPM (nie sprawdzałem - zajrzałem tu:http://users.belgacom.net/TX2TX/tx2tx/english/tx2txgb5.htm )

 

Jeśli tak jest, trzeba przekonwertować sygnał inwerterem na jednym tranzystorze - również do znalezienia na ww stronce.

 

Dodatkowo, trzeba sprawdzić, czy w obu nadajnikach na masie jest plus zasilania czy minus. Jeśli jest odwrotnie, to tzreba to też uwzględnić, np w ten sposób jak opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może polegać na odwrotnej polaryzacji impulsów PPM

Jeśli tak jest, trzeba przekonwertować sygnał inwerterem na jednym tranzystorze

Próbowałem z tym odwracaniem od razu jak dostałem moduł (te kilka tygodni temu) i nie chciało działać... Nie pisałem o tym, gdyż diodę zenera miałem z "odzysku", teraz kupię nową i spróbuję jeszcze raz podłączyć nadajniki.

Aczkolwiek nie sądze, żeby w tym tkwił problem, bo na stronach o modułach przeważnie MC 16/20 i FM414 są wrzucane do jednego worka (np. te same numery fabryczne oryginalnych modułów slave i master ( np. http://users.belgacom.net/TX2TX/tx2tx/image/graupner-buddy-overview.pdf ))

 

Czy oprócz odwrotnej polaryzacji sygnału PPM może coś jeszcze być nie tak z tym polączniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda zenera to najmniej istotny element w inwerterze, chyba że miała zwarcie ;)

Ale jeśli tak piszesz, to znaczy że próbowałeś dopiero zbudować układ, nie sprawdzając czy faktycznie odwraca sygnał (potrzebny jest oscyloskop czy choćby słuchawki, żeby potwierdzić, że jakikolwiek sygnał z tego wychodzi)

 

W dalszym ciągu stawiam na polaryzację sygnału, albo/oraz polaryzację masy zasilania.

 

To że sprzedawane moduły master/slave są takie same dla obu nadajników, mnie nie przekonuje.

 

Czy może być coś jeszcze?

- Poziomy sygnału (trzeba sprawdzić co wchodzi oryginalnie do modułu nadajnika, a także czy poziom sygnału "ucznia" jest wystarczający do wysterowania ewentualnego inwertera)

- brak kontaktu w kablu/wtyczce

- zepsuty moduł master/slave

- pracujący moduł TX w "uczniu"

- (to kiedyś miałem) jeśli polaryzacja masy zasilania się nie zgadza, to wtedy kuszące jest połączenie masy jednego nadajnika z sygnałem z drugiego. To wprowadza potężne zakłócenia elektromagnetyczne do kabla spinającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.