Skocz do zawartości

Autopilot i pytania jego dotyczace


Janosik72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z kolega Mrroberto mamy zamiar polatac modelem w taki sposob

Ja startuje modelem w punkcie x , w modelu jest zabudowany autopilot z zaprogramowanym celem lotu np trzy km dalej

Startuje wycigam model na 200 m i wylaczam nadajnik

w tym momencie powinien zareagowac autopilot i kierowac model na wskazane wspolrzedne oddalone o np 3km

W tamtym miejscu stoi Robert i gdy model nadlatuje przejmuje sterowanie wlacza nadajnik na tym samym pasmie nadawania i odniornik zaczyna reagowac na sygnaly nadawane przez Roberta

Model zostaje sprowadzony na ziemie calo i szczesliwie

 

Teraz pytanie dla osob majacych pojecie o mozliwosciach danego przedsiewziecia

pierwsze zakupy zostaly poczynione

wiec czas dla zdobycia wiedzy jest palacy :-)

Jan i Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z kolega Mrroberto mamy zamiar polatac modelem w taki sposob

Ja startuje modelem w punkcie x , w modelu jest zabudowany autopilot z zaprogramowanym celem lotu np trzy km dalej

Startuje wycigam model na 200 m i wylaczam nadajnik

w tym momencie powinien zareagowac autopilot i kierowac model na wskazane wspolrzedne oddalone o np 3km

W tamtym miejscu stoi Robert i gdy model nadlatuje przejmuje sterowanie wlacza nadajnik na tym samym pasmie nadawania i odniornik zaczyna reagowac na sygnaly nadawane przez Roberta

Model zostaje sprowadzony na ziemie calo i szczesliwie

 

Teraz pytanie dla osob majacych pojecie o mozliwosciach danego przedsiewziecia

pierwsze zakupy zostaly poczynione

wiec czas dla zdobycia wiedzy jest palacy :-)

Jan i Robert

Swego czasu Piotr P. ( ten od Żaru :devil: itp ) opowiadał jak robili doświadczenia bez autopilota tylko z Failsavem i telefonem komórkowym. Pierwszy wypuszczał model w określonym kierunku, wyłączał nadajnik, powiadamiał kolegę telefonicznie a ten włączał nadajnik swój i przejmował model. Z tego co pamiętam to odległość między nimi była około 2 km.

 

ps. system oczywiście 35/40/72 MHz bo w 2,4 to się nie uda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg Ciebie Buwi mozna to przeprowadzic a odleglosc to juz kwestia platformy , zapasu paliwa , napedu? ,

A jakie widzisz obawy, skoro były próby bez autopilota ??

 

Najlepiej trzecią osobę po środku coby miała dobre walkie-talkie i opisywała what happend :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Można zaadoptować moduł sterujący od jakiegoś quadrokoptera z GPS'em to raz. Można kupić Zbigowego autopilota tylko trzeba by się upewnić czy potrafi polecieć na zadany punkt - wrócić skąd wystartował na pewno potrafi. Można poszperać na diy-drones czy innym portalu poświęconym tej tematyce i zbudować coś samemu. Możliwości jest mnóstwo. A co do pytania czy jest to możliwe? Jak najbardziej tak ;D

 

EDIT: 3km to przy dobrym osprzęcie FPV zrobisz bez pomocy autopilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosik

 

 

Ja osobiście nie próbował bym latać modelem na 40km nawet jeśli wszystko miało by być kontrolowane przez AutoPilota , który jak wiemy może zawieść. Wydaje mi się , że więcej mogło by być z tego kłopotów jak pożytku.

 

 

Tym bardziej jak wyobrażasz sobie jakie kolwiek kontrolowanie modelu na takim dystansie , ba kontrolowanie nie wchodzi w grę nawet obserwowanie , tylko co nam po obserwowaniu skoro gdy będzie spadał w kierunku Matki ziemi nie będziesz miał żadnej kontroli , gdzie i w kogo uderzy model.

 

 

Czytałem sporo o module Zbiga który jak dla mnie jest naprawdę niesamowicie mądrym i wspaniałym urządzeniem ale bardziej nadaje się on jako mimo wszystko latanie w bliskiej odległości i w razie jakiś problemów wtedy liczyć na jego pomoc. :-)

 

 

To takie moje skromne zdanie na ten temat, nie mniej jednak bardzo chętnie nagram Twój start modelu i bacznie będę Cię wspierał duchowo podczas testów jeśli tylko zechcesz :)

Jan-Mogę prosić o odpowiedź na PW.

 

 

Pozdrawiam Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostaniesz odpowiedz tu .

To co Ty sobie wyobrazasz to wierze ze trudne dla pojecia przez Ciebie , ale pamietaj Ty modelarstwem sie bawisz 5 miesiecy do moich 30 lat , i jesli pisze o 40 km to z pewnoscia mam na uwadze bezpieczenstwo projektu, a dopiero pozniej szanse z powodzeniem , jak czytasz ten watek to zauwazyles ze chce zaczac dla prob na 3 km , takie cos przeprowadzisz na kazdym polu poza Londynem

gdy projekt sie powiedzie w pierwszych fazach prob tych 3 km z cala pewnoscia nastapi proba ta wymarzona na ktore chetnie Cie zaprosze w celach dokumentacji.

Pozdrawiam Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosik - czytalem na RCgroups albo na Yahoo Groups cos na ten temat. Bede mial troche czasu to i poszperam i pewnie znajde, albo sam poszukaj. Nie warto wywazac otwartych drzwi. O ile pamietam ludziska zrobili system podobny do uzywanego w TAM tyle ze bez telemetrii satelitarnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostaniesz odpowiedz tu .

To co Ty sobie wyobrazasz to wierze ze trudne dla pojecia przez Ciebie , ale pamietaj Ty modelarstwem sie bawisz 5 miesiecy do moich 30 lat , i jesli pisze o 40 km to z pewnoscia mam na uwadze bezpieczenstwo projektu, a dopiero pozniej szanse z powodzeniem , jak czytasz ten watek to zauwazyles ze chce zaczac dla prob na 3 km , takie cos przeprowadzisz na kazdym polu poza Londynem

gdy projekt sie powiedzie w pierwszych fazach prob tych 3 km z cala pewnoscia nastapi proba ta wymarzona na ktore chetnie Cie zaprosze w celach dokumentacji.

Pozdrawiam Jan

 

 

Po Pierwsze nie chodziło mi o odpowiedź na to pytanie.

Po Drugie nie rozumiem dlaczego się unosisz!? 5miesięcy nie zajmuje się modelarstwem może ze 3miesiące to max. Nie zmienia to faktu , że osoby które latają na 4km. na znanych forach mówią, że odległość 4km. jest bardzo ciężka do osiągnięcia TY piszesz o 40km.

 

Kolejną i ostatnią sprawa jeśli miałeś odpisywać i komentować moją odpowiedź którą chyba potraktowałeś jako OBRAZE Twojego długo letniego doświadczenia, to powiem Ci że odebrałeś to źle. Mogłeś skasować tego posta a nie odpisywać skoro tak strasznie uraziło to Twoją Modelarską Dumę !!

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.