Skocz do zawartości

Jak zmienić częstotliwość w opticu 6 ?


tolo

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie mam optica 6 firmy hitec dotychczas latałem samolotami i wszystko było ok

Ale przyszedł ten dzień i chciałem sobie polatać heli tak więc kupiłem lame o częstotliwość 35.980mhz a ponieważ apke miałem to lamową opchnełem koledze a potem się zoriętowałem że mój optic ma częstotliwość też 35mhz ale inna końcówka i teraz nasuwa się pytanie czy taka różnica częstotliwość może zrobić że będą nie kompatybilne i co zrobić ? Kupić inne kwarce ?

A jakby co model nie reaguje na ruchy drążkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, magiczne słowo to kwarce, dzięki którym wybierasz kanały, na których nadaje nadajnik i odbiera odbiornik (w ramach danego pasma - w tym przypadku 35MHz).

Tak się utarło, że żeby współpraca była udana, kanały muszą się zgadzać ;-)

 

BTW - jak się uchowałeś latając samolotami nie znając pojęcia kanału???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to dziwne bo wsadziłem kwarc od odbiornika (który współpracował z opticem ) do modułu lamy i też nie działa więc zanim wydam kasę na kwarce oczęstotliwości lamy to chciałem być pewien

bo jak zauważyłem wymiana kwarców to chyba nie wszystko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze drobiazg - odbiorniki i nadajniki "lubią" kwarce swoich producentów.

Oczywiście nie często udaje się z innymi, ale nie zawsze. I jak słusznie napisał Bartek - kwestia czy do optica miałeś odbiornik z pojedynczą czy podwójną przemianą?

Może napisze ktoś, kto ma praktyczne doświadczenie z odbiornikiem lamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jednego newsa a mianowicie przed chwilą pakiet w nadajniku mi zgłodniał i zaczoł piszczeć że chce do ładowarki :) Czy to możliwe że poprostu był na tyle rozładowany że coś tam ?

 

Co do przemiany to tak jest podwójna co do lamy to pewnia takich wynalazków tam nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiorniki i nadajniki "lubią" kwarce swoich producentów

Z tego co mi wiadomo E-sky współpracuje z Hitecem bez problemu.

 

Co do przemiany to tak jest podwójna co do lamy to pewnia takich wynalazków tam nie ma

Owszem są, w E-eky na 99% jest pojedyncza przemiana, więc takiego kwarca potrzebujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh no doszelem do rzeczy oczywistej :) musze kupic kwarc na pojedyncza przemiane 35mzh ale nurtyje mnie jeszcze jedna rzecz a mianowicie w opticu jest czestotliwoszc 35.050mzh a w lamie 35.980 to jest to az taka roznica ze nie wspolpracuja ?

Bo jest napisane ze dla kwarcu w nadajniku nie ma ruznicy czy jest podwujny czy pojedynczy wiec czemu nie dziala na kwarcu lamy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiorniki i nadajniki "lubią" kwarce swoich producentów

Z tego co mi wiadomo E-sky współpracuje z Hitecem bez problemu.

 

Co do przemiany to tak jest podwójna co do lamy to pewnia takich wynalazków tam nie ma

Owszem są, w E-eky na 99% jest pojedyncza przemiana, więc takiego kwarca potrzebujesz.

Skoro wspolpracuja z hitec to znaczy ze ta roznica czestotliwosci cos zmienia ?

To moze ja napisze co jest napisane na kwarcach...

Hitec:CH65;35.050 RF

Lama:FM RX 35.890 z drugiej strony 189 fm rx

 

Ps sorry za pisownie ale pisze maca a ty nie ma polskich znakow :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To tak jak kanały w telewizorze. Jakby nie było różnicy to byś na ekranie miał jednocześnie jedynkę, dwójkę, trójkę, Polsat, TVN, Tv-trwam i co tam jeszcze. Kwarce służą do wyboru odpowiedniego kanału. Jeżeli masz różne kwarce ( z różnymi numerkami) to tak jakbyś ty nadawał Polsat a odbiornik był nastawiony na nasłuch TVN. Żeby było trudniej kwarc nadawczy (z nadajnika) nie zadziała w odbiorniku i na odwrót. Co więcej kwarce przeznaczone do odbiorników z podwójną przemianą nie zadziałają z odbiornikami z pojedynczą przemianą. Kwarc odbiorczy Hitec owszem współpracuje z E-sky pod warunkiem że jest on na pojedynczą przemianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nurtyje mnie jeszcze jedna rzecz a mianowicie w opticu jest czestotliwoszc 35.050mzh

Z tak chaotycznej wypowiedzi nie wynika do końca, czy Kolega ma w nadajniku w ogóle kwarc nadawczy. Może ma Optica z modułem Spectra - czyli z syntezą częstotliwości i nie ma problemu z kwarcem nadaczym tylko z ustawieniem odpowiedniej częstotliwości nadawania, tak by była zgodna z kwarcem odbiornika... Oczywiście może mieć też zwykłego Optic'a, ale z takich postów i wiedzy naszego Kolegi trudno dojść do tego jak jest rzeczywiście :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolo:

 

Kwarc do nadajnika to kwarc do nadajnika. Koniec kropka. Nie zadziała w odbiorniku.

 

Odbiorniki dzielą się na 3 rodzaje:

- z pojedynczą przemianą

- z podwójną przemianą

- z syntezą częstotliwości

 

Do odbiornika z pojedynczą przemianą kupujesz kwarc .... do odbiornika z pojedynczą przemianą.

Do odbiornika z podwójną przemianą kupujesz kwarc .... do odbiornika z podwójną przemianą.

Jeśli masz odbiornik z syntezą nie potrzebujesz kwarcu tylko odpowiednio "zestrajasz" nadajnik i odbiornik.

 

Kanały na jakich pracuje nadajnik i odbiornik MUSZĄ być ze sobą zgodne.

Jeśli coś jest nie tak ( kanał, rodzaj kwarcu ) to na 100% nie zadziała.

 

Sam podałeś ...

Hitec:CH65;35.050 RF

Lama:FM RX 35.890 z drugiej strony 189 fm rx

Widać że Hitec pracuje na kanale 65 a Lama na kanale 189 pasma "B".

 

A pod tym linkiem masz tabelkę z kanałami i ich częstotliwości.

http://www.odlot.linuxpl.com/tabelakanalow.htm

 

 

 

Na twoim miejscu zakupił bym kwarc do Lamy na kanał 65.

Pozostaje jeszcze upewnić się czy odbiornik ma pojedynczą czy podwójną przemianę.

Zakładać można że jest to pojedyncza przemiana lecz najlepiej to sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymień eskayowy odbiornik na hiteca i po sprawie

 

żeby to zrobić musisz zdjąć opakowanie z modułu 4 in 1 i podzielić go na 2 połowy(jak zdejmiesz folijke sam zobaczysz co i jak

 

 

tu masz filmik jak to zrobić tylko zamiast odbiornika 2.4 wsadzasz swój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

pawel66 - a nie prościej (i bezpieczniej) jest po prostu dokupić eskajowy kwarc na 65 kanał jak radzi radek_w? Wsadzi do 4-in-1 i śmiga. A tak rozbierać, lutować a nuż się coś ufajczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymień eskayowy odbiornik na hiteca i po sprawie

 

żeby to zrobić musisz zdjąć opakowanie z modułu 4 in 1 i podzielić go na 2 połowy(jak zdejmiesz folijke sam zobaczysz co i jak

 

 

tu masz filmik jak to zrobić tylko zamiast odbiornika 2.4 wsadzasz swój

Wieeeeeeeeeelkie dzieki !!!!!

 

A wogóle dziękuje wszystkim sorry za "obniżanie wartości naukowej forum" ale wiecie w szkole tego nie uczą to skąd mam wiedzieć :)

 

Dobra sam se poradziłem i działa :)

 

Jeszcze raz Wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czytam kolejny temat o kwarcach i zawsze nurtuje mnie pytanie jako elektronika.

Czym różni się kwarc nadajnika i odbiornika? Bo jak dla mnie niczym. Kwarc to kwarc. Co innego to jego częstotliwość rezonansowa. Do czego zmierzam. Generalnie do tego, że przy pojedynczej przemianie, częstotliwość kwarcu nadajnika = częstotliwości kwarcu odbiornika, no chyba że producent zastosował dodatkowe sztuczki. Przy podwójnej przemianie to już ma znaczenie. Jedno jest pewne zwykle skąpo opisują kwarce, ale nikt mi nie powie, że kupując w zwyczajnym elektroniku kwarc o odpowiedniej częstotliwości nie zadziała bo nie będzie nadawczy czy odbiorczy i nie będzie działał bo jest innego producenta. Jeżeli znamy dokładną częstotliwość potrzebnych kwarców to po prostu takie kupujemy i używamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przy pojedynczej przemianie, częstotliwość kwarcu nadajnika = częstotliwości kwarcu odbiornika

WoZnY, bluźnisz i herezje wypisujesz :)

Nigdy, ale to nigdy w aparaturach RC nie ma takiego równania. Odbiorczy zawsze się różni od częstotliwości kanału o pierwszą bądź jedyną częstotliwość pośrednią odbiornika, a nadawczy wcale nie musi być na częstotliwość kanału (hint: podwajanie częstotliwości w nadajniku).

Jeżeli znamy numer kanału jaki chcemy mieć, to takie kwarce kupujemy w modelarskim. W dodatku przewidziane do naszego nadajnika/odbiornika (mam moduł JR, używam kwarców niefirmowych, ale dedykowanych do JR firmy Pelikan)

W elektronicznym nie znajdziesz nawet pół rezonatora na potrzebne częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.