Jump to content

Regulator Turnigy Super Brain HV 100A


tomekr

Recommended Posts

Właśnie dotarł do mnie regulator z HobbyCity Super Brain 100A http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10944&Product_Name=Turnigy_Super_Brain_100A_Brushless_ESC . Z opisu w instrukcji obsługo moge powiedzieć, że jest to klamot raczej dla tych, którzy na elektronice modelarskiej trochę się znają, jako, że pojawia się sporo błędów i niejasności z wyprowadzeniami przewodów, programowaniem i podłączeniem do programatora. Na dodatek mój przyszedł w 2 częściach, tzn oddzielnie płytka procesora i oddzielnie płytka z tranzystorami mocy, obie złączone są jakimś mikrozłączem i powinny być zlutowane ze sobą. Ja jednak wolę taką wersję bo połączenie i zlutowanie obu połówek to żaden problem, a mam wgląd w bebechy regulatora. Kolejny plus to tranzystory w obudowach D2Pack, łatwiej je wymienić i zastąpić czymś innym. Później opiszę trochę jak programować regulator i co musiałem zrobić/przygotować aby go uruchomić - tak wyjęty z pudełka trochę boję się podłączać.

I pierwsza uwaga, przy pierwszym podłączeniu trzeba skalibrować zakres wychyleń gazu, tak więc podłączamy zasilanie z wychylonym gazem na full. Poniżej parę zdjęć (pierwsze ze strony HC).

Dołączona grafika

http://rapidshare.com/files/388849757/regSBrain100AHV03.jpg.html

http://rapidshare.com/files/388849756/regSBrain100AHV02.jpg.html

 

http://rapidshare.com/files/388849754/regSBrain100AHV01.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Czekamy na opis jak to ustrojstwo podłączyć do komputera - ja w chwili obecnej jestem po pierwszych próbach ( regulator 80a ) i coś nie chce mi to iść - wykrywa urządzenie ale go poprawnie nie instaluje.

 

Bardzo bym zatem prosił o opis jak to podłączyć i programować - jakie ew. sterowniki poza programem ze strony UH, podłączać z zasilaniem podpiętym do regulatora czy nie itp...

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek mnie trochę zmobilizował i w końcu odpaliłem swój regulator, na razie spróbowałem jak się programuje i pracy silnika i jak wyglądają logi z pracy - wszystko działa.

 

Parę uwag:

W instrukcji zastrzegają, żeby nie podłączać "międzymordzia" USB do komputera zanim całkowicie nie zainstalujemy pakietu programów do jego obsługi. Kolejna ważna wskazówka, to że proponowane miejsca instalacji (ścieżki dostępu) są jedynymi właściwymi, przy innych to nie biedzie działać . I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - proponowany kabel "Y" jest podłączany do kabla zamiast odbiornika, a druga gałąź pod dodatkowe złącze z dwoma przewodami czarnym i czerwonym, wtyczka żeńska (ta podłączana do odbiornika) z przewodu "Y" podłączana jest pod "międzymordzie" USB, nie podłączamy żadnego dodatkowego zasilania odbiornika ani głównego zasilania silnika. Podłączenie zasilania silnika, przy podłączonym interface-ie USB spali i interface (międzymordzie) i regulator. Tylko międzymordzie USB zasila regulator na czas programowania i wczytywania logów.

W czasie gdy wgrywało się oprogramowanie na komputer podłączyłem na próbę regulator do silnika, testera serw i zasilania i spróbowałem w/g instrukcji skalibrować zakres wychylenia gazu, ale chyba się nie udało - niestety opis w instrukcji nijak się ma do tego co słyszymy, po prostu jak regulator sypał serią krótkich piśnięć to zdjąłem gaz z maksimum na minimum i regulator się uzbroił wtedy, reagował na gaz, jednym słowem działał. Włączenie wyglądało następująco: tester na max. gaz, podłączenie regulatora do testera, podłączenie zasilania zewnętrznego testera (pakiet 2S LiFe), podłączenie zasilania głównego - wyłączenie w odwrotnej kolejności.

Po wgraniu softu i odpaleniu programu, przed podłączeniem międzymordzia USB odłączyłem wszystko z wyjątkiem silnika od regulatora, podłączyłem kabel "Y" do regulatora i do interface-u USB, potem interface do USB. Startowe okno to logi z pamięci regulatora, żeby je wydobyć to trzeba tupnąć na przycisk "connect device", wypełnić pole "user parameter" i tupnąć na "upload record data". Podczas ściągania danych miga zielona dioda na regulatorze.

Z innych ważnych zakładek to "programming set" (u góry) - czyli programowanie regulatora. Powinien się wyświetlać status "connected" ( lewy górny róg), jeśli nie to wyjąc i włożyć interface do gniazda USB. Tupiemy na przycisk "Reading Data from ESC" - zostaną wtedy wczytane ustawienia regulatora, możemy je wtedy skorygować w/g własnych potrzeb i wysłać do regulatora przyciskiem "Update".

Unikamy zakładki "Upgrade" służy do wgrania nowego softu i zdarzało się, że użytkownicy wgrywali (wymazywali) program w regulatorze, bo nie wczytali docelowego softu. Jak by co to ściągnąłem z HC soft do swojego regulatora, jest też gdzieś na stronie HC soft do regulatora 80A HV. Na koniec kilka zdjęc poglądowych.

 

http://rs10tl.rapidshare.com/files/398003239/sterownikUSB02.jpg.jpg.html

Identyfikacja symulowanego portu COM w zakładce "Port Num", ważne do sprawdzenia gdy nie ma połączenia z regulatorem, domyślnie jest to "COM3"

 

http://rs939tl4.rapidshare.com/files/397975841/ESC-SB02.jpg.html

Próbny rozruch silnika i regulatora, podłączenia przewodów.

 

http://rs939tl4.rapidshare.com/files/397975840/ESC-SB01.jpg.html

Podłączenia do programowania, najpierw podłączamy przewody do regla i międzymordzia, potem międzymordzie do USB, reszta z wyjątkiem silnika odłączona. Uważać na polaryzację na przewodach i wtyczce na interface-ie USB.

 

http://rs939l34.rapidshare.com/files/397975842/ESC-log00.jpg.html

Początkowy ekran po odpaleniu programu, oczywiście bez logów, trzeba je ściągnąc z regulatora. Zrobiłem tu błąd bo zadeklarowałem w zakładce "User parameter", że silnik jest 14-to polowy, a nie 7-io polowy, ma tylko 14 magnesów, przez to pokazywane obroty silnika są o połowę za małe.

 

http://rs504tl.rapidshare.com/files/397979346/ESC-lprog1.jpg.html

Ekran programowania regulatora

 

trochę linków:

instrukcja obsługi: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/SuperBrain100A_online.pdf

program: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/setup%20soft%20for%20Super%20Brain%20ESC.rar

wsad, soft do regulatora SuperBrain HV80A: http://www.hobbycity.com/hobbyking/forum/uploads/907/UL_MV_126v_80A.rar

wsad, soft do regulatora SuperBrain HV100A: http://www.hobbycity.com/hobbyking/forum/uploads/907/UL_HV_152v_100A.rar

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odp. !

 

Dodam od siebie że miałem problem ze skomunikowaniem tych urządzeń i straciłem troszkę nerwów a problem dziś rozwiązałem i był bardzo prosty :

 

Po zainstalowaniu klucza USB trzeba zobaczyć jako który port jest on przypisany ( u mnie był to COM6 i stąd problemy ) i potem po otworzeniu data loggera trzeba zmienić w jego ustawieniach port z COM3 na COM6 ( w moim wypadku ). Od razu wszystko zadziałało poprawnie :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Regulator jest po próbach na stanowisku pomiarowym, mogę powiedzieć, że przy zasilaniu napięciem 33-36V wytrzymuje 115A, a nawet krótko prze ok. 25sek. 135A, całkiem przyzwoicie działa, mógłby mieć tylko mocniejsze te tranzystorki, ale 100A na pewno wytrzyma. Problem jest z wiarygodnością odczytu prądu, obrotów i temperatury z regulatora, pewny jest odczyt napięcia i położenia przepustnicy. Bez pracy pobór prądu to 5,6A - na mierniku zewnętrznym jest 0, przy 98A miernik zewn. pokazuje 92A, przy 149A miernik pokazuje 135A - może dlatego że mój miernik pokazuje wartość skuteczną. Oproty zaczynają się od 700-750 obr/min przy rzeczywistych 0obr/min i maksymalne ok. 5700-5800obr/min gdy powinno być ponad 6500obr, ale to też nie sprawdzona wielkość bo padł mi zewnętrzny obrotomierz. Temperatura pokazywana przez regulator to 32°C, gdy radiator parzy, czyli ma ponad 45°C. Parę logów z pomiarów można znaleźć w opisie mojego silnika do Veloxa tutaj http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=25544&start=15 .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.