Skocz do zawartości

Interfejs serwa z PC


Pablo621

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy może ktoś podpowiedzieć jak sterować serwem(ami) z komputera? Poszukuje schematu i jakiegoś programiku, który umożliwi wysyłanie 20ms impulsów podzielonych na mniejsze 2ms ramki czasowe do sterowania 9 serwami. Zbudowałem prosty manipulator na 4 serwach sterowany pilotem i odbiornikiem ze słynnej big lamy, ale chciałbym go bardziej rozwinąć.

Nie wiem czy potrzebuje mikrokontroler czy właśnie jakiś sprytny interfejs...

Czekam na podpowiedzi XD

 

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bede musiał jeszcze poczekać bo nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat...

Powiem szczerze, myślałem że znajdę jakieś gotowe rozwiązanie czy schemat do złożenia ale widzę ze nie będzie to proste...

Z tych artykułów co znalazłem w google za pana radą (zresztą już wcześniej szukałem tyle że na polskich stronach) niewiele rozumiem, za dużo skrótów i symboli.

Szkoda że nie da się tego zrobić w jakiś prostszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o takie coś mi chodzi XD

I w dodatku jest na ten temat dużo informacji np. tu jest pokazane jak zrobić przejściówkę pod usb. Tzn nie jest mi potrzebna bo mam port RS 232, ale takie artykuły bardzo zachęcają do dalszych poszukiwań.

 

Dzięki za podpowiedź, to rozwiązanie wydaje się realne XD

 

Edit:

A jak powinienem policzyć na ile czasu starczy pamięć? Mamy 20ms podzielone na ramki czasowe co 2ms, pierwsza jest kontrolna, kolejne sterują pozostałymi serwami. Każde 2ms to ile bitów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jest raczej pytanie do projektanta tego urządzenia. Jeśli zrobił to w najgłupszy możliwy sposób, to pamięć 128kbit powinna starczyć na ok 40 sekund pełnego sterowania 8 serwami (40 sekund x 8 kanałów x 8 bitów x 50 ramek/s). Oczywiście nie podejrzewam go o takie rozwiązanie. Jeśli zapisuje tam tylko położenia końcowe i czasy zmian to może starczyć na setki/tysiące pojedyńczych ruchów.

"Każde 2ms to ile bitów?" - to też mogli zrobić dowolnie. Napisali w aukcji, że rozdzielczość czasowa wynosi 32ms ale to raczej chodzi o położenie ruchu serwa w czasie a nie o rozdzielczość długości impulsu PPM bo inaczej ta liczba byłaby absurdalna. W każdym razie impuls zmienia się od 1 do 2ms. Jeśli kodują długość na 8 bitach, masz 256 różnych pozycji serwa i rozdzielczość 4us. Jeśli przeznaczyli na to 2 bajty, przy zegarze procesora 8MHz mogli osiągnąć rozdzielczość położenia nawet 125ns i 8000 kroków. Tak raczej nie jest, bo patrząc na płytkę, impulsy PPM generują programowo, w sumie jest to dość prymitywne i ogranicza rozdzielczość do kilku us.

Do samej generacji impulsów PPM i wczytywania stanu kilku prostych czujników np. dotyku lub położenia wystarczy Ci mikrokontroler ale nie wiem, co Ci chodzi po głowie. Jeśliw przyszłości ma tam być np. kamera szukająca przedmiotów, lepiej użyć większego komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.