Skocz do zawartości

Michaś ,,Max'' od Mirka G.


lukas 39

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Marcinie (Zefirek) jak idą prace ? Czy mógłbyś przed ostatecznym oklejeniem modelu, zrobić parę fotek, jak i gdzie zamontowałeś serwa ? Fajnie, gdybyś też "pokazał" jak rozwiązałeś montaż lotek i połączyłeś do kupy z serwami. Zakupiłem zawiasy płytkowe do lotek i sterów, mam nadzieję że się spiszą. Gdybyś miał więcej zdjęć postępowych w pracy, miło by było je również zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklejanie skrzydła kesonem

 

post-5095-0-39701200-1354359627_thumb.jpg

 

Panie Mirku. Czy skrzydła kleić na prosto? Nie doszukałem się nigdzie informacji o wzniosie.

 

Witam.

Proszę popatrzeć na trzy pierwsze żebra - są tam otwory fasolowe, wystarczy włożyć kieszeń - rurkę papierową wraz z rurką aluminiową w środku w te żebra , i jedną połowę skrzydła podnieść na wysokość 15 - 20mm , w tej pozycji należy zablokować rurkę papierową wklejając po obu stronach żebra okrągłe elementy ze sklejki . tak samo zablokować należy w drugiej połówce skrzydła. Tym sposobem otrzyma Pan wznios około 1,5 - 2 stopnie .

Można też darować sobie ten wznios i zostawić skrzydła na płasko - model wtedy będzie lepiej " kręcił " pętle beczki i lot plecowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę popatrzeć na trzy pierwsze żebra - są tam otwory fasolowe, wystarczy włożyć kieszeń - rurkę papierową wraz z rurką aluminiową w środku w te żebra , i jedną połowę skrzydła podnieść na wysokość 15 - 20mm , w tej pozycji należy zablokować rurkę papierową wklejając po obu stronach żebra okrągłe elementy ze sklejki . tak samo zablokować należy w drugiej połówce skrzydła. Tym sposobem otrzyma Pan wznios około 1,5 - 2 stopnie .

Można też darować sobie ten wznios i zostawić skrzydła na płasko - model wtedy będzie lepiej " kręcił " pętle beczki i lot plecowy.

 

Dziękuje za szybką odpowiedź. Skrzydło kleje na "płasko" :)

 

post-5095-0-15806600-1354445416.jpg

 

post-5095-0-43947900-1354445418.jpg

 

post-5095-0-57196400-1354445420.jpg

 

post-5095-0-58787300-1354445423.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kształt lotki, który otrzymałem po sklejeniu elementów z zestawu, nie wpłynie niekorzystnie na własności lotne modelu?

 

Witam.

Proszę popatrzeć na ten przekrój skrzydła:

Dołączona grafika

 

 

 

Jeśli lotka wychodzi poza obrys to należy ją odpowiednio dociąć - jeśli to o to Panu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z lotką pojawił się w momencie osadzenia jej w przygotowanych "fabrycznie" otworach na zawiasach w płacie. Wystaje ona ponad obrys profilu skrzydła o ~1-1,5 mm. Od dołu jest przesunięta do góry. Zobaczę jak to będzie wyglądało po oklejeniu skrzydła do końca kesonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miło zobaczyć efekty czyjejś pracy :) Też czekam na Michasia Maxa, ale już mnie ogarnia przerażenie, jak sobie poradzić z montażem wyposażenia. Do tej pory, jedyne co złożyłem to model RTF z pianki, więc wszystko miałem podane na tacy. Teraz muszę zadbać o prawidłowe wyposażenie i może to śmieszne, ale póki co nie mam pojęcia jak połączyć do kupy, serwa ze sterami, jakie zastosować popychacze itd. itd. Jak wkleić zawiasy, jak to do kupy połączyć by lotki się ruszały :) Czy z Michasiem otrzymaliście w miarę szczegółową instrukcję (w opisie innego modelu Pana Mirka, napisane jest że dołącza bardzo szczegółową instrukcję). Już się nie mogę doczekać podjąć wyzwania, ale pewnie nie obejdzie się bez pomocy tych, którym się już udało pomyślnie ulotnić model.

 

Pozdrawiam !

 

 

Michaś dotarł? Jak idzie budowa?

 

 

Marcinie (Zefirek) jak idą prace ? Czy mógłbyś przed ostatecznym oklejeniem modelu, zrobić parę fotek, jak i gdzie zamontowałeś serwa ? Fajnie, gdybyś też "pokazał" jak rozwiązałeś montaż lotek i połączyłeś do kupy z serwami. Zakupiłem zawiasy płytkowe do lotek i sterów, mam nadzieję że się spiszą. Gdybyś miał więcej zdjęć postępowych w pracy, miło by było je również zobaczyć.

 

 

Serwo umieszczone w płacie skrzydła

 

 

post-5095-0-57956000-1356198109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł :) Sklejanie kadłuba się nie powiodło za pierwszym razem, zwichrował się konkretnie. Popełniłem "czeski błąd". Kolejny dzień rozklejałem milimetr po milimetrze. Już jest wszystko OK, poklejone super. Bawię się obecnie z oszlifowywaniem krawędzi, szpachlowaniem itp. W czasie schnięcia szpachli, pokleiłem stateczniki, na szczęście wszystko idealnie prosto. Trenowałem też dziś oklejanie folią, widzę że nie ma co panikować, idzie dobrze. Jutro się zabieram za skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem z lotką pojawił się w momencie osadzenia jej w przygotowanych "fabrycznie" otworach na zawiasach w płacie. Wystaje ona ponad obrys profilu skrzydła o ~1-1,5 mm. Od dołu jest przesunięta do góry. Zobaczę jak to będzie wyglądało po oklejeniu skrzydła do końca kesonem.

 

Jak się udało rozwiązać problem z lotkami ? U mnie w miarę pasowało, minimalnie skróciłem końce żeber lotek i spiłowałem lekko górę. Po sklejeniu wszystko idealnie pasuje, nic nie wystaje góra/dół spływu płata ani poza koniec spływu.

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Przymiarka "na sucho" :

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Wiem, że Mirek nie jest zwolennikiem dociążania modelu, ale zdecydowałem się inaczej zabudować serwo:

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dokończony płat. Krawędź spływu płata postanowiłem zrobić około 4 mm dłuższą od lotki. Uważam, że lepiej dosolić niż odsloić ;) mogę swobodnie ściąć i zeszlifować tyle, ile potrzeba. Ostatecznie będę wiedział jak osadzę lotkę i odsunę na zawiasach by swobodnie mogła się ruszać tyle, ile potrzeba. Kesony kleiłem wikolem, CA średnim i stykające się krawędzie CA rzadkim. Wszystkie dziurki po szpilkach zamaskowałem, na czubek skalpela nakładałem minimalną ilość szpachli akrylowej, wciskałem w dziurkę, po pół godzinie zacierałem. W moim mniemaniu wygląda nieźle. Przymierzyłem pozycję dźwigni lotek, wyszły na jednym z żeber lotki, dokleiłem po obu stronach dodatkowe żebra wycięte z balsy 5 mm, żeby było więcej "mięsa". Zdecydowałem się zrobić skrzydła ze wzniosem. Po oklejeniu drugiego płata balsą umieszczę fotki.

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Jak tam u Ciebie ? Pewnie już umieściłeś wyposażenie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się udało rozwiązać problem z lotkami ? U mnie w miarę pasowało, minimalnie skróciłem końce żeber lotek i spiłowałem lekko górę. Po sklejeniu wszystko idealnie pasuje, nic nie wystaje góra/dół spływu płata ani poza koniec spływu.

 

Jak tam u Ciebie ? Pewnie już umieściłeś wyposażenie.

 

 

Przesunąłem lotki o 1-1,5 mm w dół i już pasują. Malutkie dałeś zawiaski do lotek. Wyposażenia jeszcze nie umieściłem, bo dopadała mnie grypa. Opiłowałeś już krawędź natarcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach są już lekko opiłowane, ale wczoraj opiłowałem znacznie mocniej "na okrągło", by zachować jak najmniejszą szczelinę między lotką a krawędzią spływu płata. Krawędź natarcia płata też opiłowałem. Dziś się biorę za drugi płat. Zawiasy nie są jeszcze wklejone, ale myślę że nie ma potrzeby wymieniać na większe. Wydają się solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega spróbuje metodą eksperymentalną ;-)

Jeśli będzie zadzierał na pełnym gazie to potrzebna kolejna podkładka. Wykłon natomiast jest poprawny wtedy gdy model przy różnych obrotach nie ma skłonności do schodzenia z kursu. Skłon jest poprawny kiedy model nie zadziera po dodaniu gazu. Oczywiście przy założeniu że kąt zaklinowania skrzydła jest poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalić i pozazdrościć.. Mój też stanął, ale na półce ;) urlop się skończył, czas było wrócić do UK. Pozostał gotowy do oklejenia i montażu wyposażenia. Zabrałem serwa, silnik i całą resztę ze sobą. Rozmawiałem z Mirkiem by wysłał mi kolejnego do UK. Tutaj ze stoickim spokojem będę budował zwracając uwagę na wcześniej popełniane błędy. Gdy będzie całkowicie RTF wyślę do PL. Tamtego dokończę na Wielkanoc. Zawsze będę już miał zapasowy kadłub czy skrzydła ;) ale trzymam się dobrej myśli, że oba będą służyły. W jednego chyba wstawię spalinę, jak się nauczę co i jak to zaryzykuję nowych emocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.