Skocz do zawartości

Pomoc na pocztek


mati1988k

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zacząć przygodę z modelarstwem i ile to kosztuje?

 

Wielu ludzi pyta się mnie ile modelarstwo kosztuje, z podejściem, że jest drogie. Tak naprawdę początek nie jest wcale aż tak bardzo drogi.

 

1

 

Jeśli chodzi o modelarstwo samo w sobie (tzn. nie zdalnie sterowane, tylko takie żeby "sobie coś przy samolocie podłubać") to wydatek jest rzędu 50 do 100zł. Wystarczy kupić sobie model np. Bolka i Lolka, czy Jaskółkę i po sklejeniu można się nieźle bawić. Potem zapewne będziecie chcieli więcej i przejdziecie na modelarstwo RC (zdalnie sterowane) na które trzeba mieć trochę więcej funduszy, ale też bez przesady (o tym napiszę więcej troszeczkę niżej :) ).

 

Oto, czego będziemy potrzebować, wraz z adresami sklepów, w których między innymi możemy to dostać.

 

Modele (ok. 50zł.)

 

* Modelarski.com

* Gamahobby.com

* Modele.sklep.pl

* Rcabc.com

 

Najciekawsze a jednocześnie najtrudniejsze do złożenia są modele żeberkowe, czyli takie, w których skrzydła skleja się z żeberek.

 

Kleje cyjanoakrylowe, przyśpieszacze oraz nitrocelon (ok. 40zł)

 

* Modelarski.com

* Rcabc.com

* Modele.sklep.pl

 

2

 

Kolejnym poziomem wtajemniczenia są modele zdalnie sterowane. Wielu ludzi myśli, że to proste, ale tak naprawdę trzeba "wylatać" wiele godzin, albo nawet dni żeby latać w miarę pewnie. Dobrze jest też polatać sobie na symulatorze (np. FMS) i poćwiczyć loty, szczególnie na siebie, gdyż to najczęściej sprawia kłopoty młodym pilotom RC.

 

Na początek zestawy gotowe do lotu (RTF). Zestawy te powinny zawierać: nadajnik, serwa, odbiornik, silnik, śmigła, części potrzebne do zmontowania samolotu i oczywiście - sam samolot :)

 

Zestawy RTF (od ok. 135 do 700zł)

 

* Modele.sklep.pl

* Modelarski.com

* Modelerc.pl

* Rcabc.com

* Macrotech.pl

 

3

 

Alternatywą są modele prawie gotowe do lotu (ARF). W tym przypadku będziemy musieli dokupić kilka rzeczy osobno. W skład takich zestawów najczęściej wchodzi sam model. Jest on oklejony i jego złożenie nie zajmuje dużo czasu (coś jak składanie półki do domu ;) ) w przeciwieństwie do tego, który opisze zaraz. Mamy jeszcze jedną decyzję do podjęcia- jaki rodzaj samolotu chcemy- elektryczny czy spalinowy? Na początek polecałbym elektryki ponieważ o wiele łatwiej jest je przygotować do lotu. Potem zaś radziłbym przeniesienie się na spalinowe samoloty, które dają znacznie większą frajdę (według mnie :) ).

 

Jeśli jesteś początkujący i nie chcesz za dużo samolotów rozbijać, polecałbym Ci modele górnopłatów lub motoszybowców. Takimi lata się najłatwiej. Dopiero w następnej kolejności radzę sięgać po samoloty do akrobacji, czyli z reguły dolnopłaty i fun-flyer'y

 

Modele elektryczne ARF (od ok. 100 zł.)

 

* Modele.sklep.pl

* Modelarski.com

* Rcabc.com

* Macrotech.pl

 

Do tych modeli potrzebował będziesz aparatury i reszty elektroniki. Jest to dość drogie, ale kupiona raz dobra aparatura wystarcza na wiele lat.

 

Aparatury + akcesoria (od ok. 600zł do bardzo dużo ;) )

 

* Rcabc.com

* Modelarski.com

* Modelarski.com

* Modelarski.com

* Modelarski.com

* Modelarski.com

 

Jednym z ważniejszych parametrów nadajnika jest ilość kanałów. Aby latać samolotami potrzebujemy czterech, chociaż da się latać też na trzech.

 

Przydałby się jeszcze jakiś napęd. W zależności od tego jaki model mamy potrzebujemy silnik spalinowy lub elektryczny.

 

Silniki spalinowe (cena zależy od pojemności silnika)

 

* Modele.sklep.pl

* Modelarski.com

* Rcabc.com

* Rcabc.com

 

4

 

Można kupić także modele typu kit, czyli takie które będziemy musieli całkowicie sami złożyć. Będziemy potrzebowali jednak dużo cierpliwości oraz dodatkowo do tego co w modelach ARF monokotę do oklejenia samolotu. I kilki narzędzi :). Znajdziecie je w sklepach które podałem wam powyżej.

 

Miłego modelowania ;)

 

 

Źródło: (http://www.gorzow.mm.pl/~mati1988k/modelarstwo/jak%20zaczac.html)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No ja mam problem troche inny,mianowicie sklejalem przewaznie statki i to takie ktore raczej nie moga plywac.Pierwszy model z napedem elektrycznym to byl,samochod dosyc sporych rozmiarow.Ostatnio zlozylem spalinowke ferarri,ale niestety przy pierwszej probie odpalenia ,poszla cala sprezyna z linka.Kupilem nowa ale jakos sie boje odpalic ,poza tym jakos mi przeszla ochota na auta.Kupilem w ebay pare konstrukcji samolotow by zobaczyc jak sie to dokladnie skleja i mniej wiecej o co chodzi.No i oczywiscie zakochalem sie w samolotach.Kraze po internecie jak manniak jakis,lecz to forum zaciekawilo mnie najbardziej.

Tyle ze co do samolotow to mam maly problem,chcial bym latac spalinowkami ,bo mi sie bardzo podobaja,lecz nie wiem czy nie zaczac od elektrykow,czy ktos mi by mogl poradzic ,co najlepiej zrobic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.