Skocz do zawartości

Moduł graupner MC-15/ MC-16/ FM 414 itp


modrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem obecnie w trakcie przerabiania koledze nadajnika (graupner FM 414) poprzez wstawienie mu modulatora Zbig'a. No i było by wszystko ładnie, gdyby nie to, że ten moduł z tej aparatury jest jakiś magiczny... na sąsiednim forum i na stronie pitlaba znalazłem rozkłady pinów, ale to i tak nie przynosi efektu.

 

Najpierw sugerując się rozkładem z Pitlaba

Dołączona grafika (zdjęcie pochodzi z http://www.pitlab.pl/interfejs_fms_pl.html)

podłączyłem w miejsce zasilania full z pakietu no i poczułem swąd palonego tranzystora... i tu zaczęły się poważne schody, gdyż w tym dziwnym mieście znaleźć coś co by było odpowiednikiem oryginalnych tranzystorów jest naprawdę ciężko... więc trzeba jechać do normalnego sklepu do dużego miasta... ale to już swoją drogą...

 

Na sąsiednim forum znalazłem też rozkładówkę pinów podobną do tej z pitlaba z tym, że:

1. PPM

2. GND

3. +Vcc (z pakietu)

4. +Vcc (ze stabilizatora 6v)

 

no i znowu pełna baja i pod górkę...

 

I teraz moje pytanie do osób, które miały styczność z tym magicznym sprzętem...

Czy do uruchomienia modułu w.cz potrzebne są oba zasilania - z pakietu i ze stabilizatora? czy jest to opcjonalne rozwiązanie? Na oryginalnej płytce oba te napięcia są podłączone, ale nie wiem czy jest to znów konieczne...

 

No i jeszcze jedna kwestia... zamienniki tranzystorów... W module znajdują się:

 

2SC1815 (te na szczęście są w sklepie, ale w razie czego znalezione przeze mnie zamienniki to: BC174, BC182, BC190)

2SC1959 (no tych nie ma w sklepie - przynajmniej w rozpisce, ale czy odpowiednimi do niego mogą być BC337, BC635 lub BC637 ?)

no i czarny koń tych zawodów 2SC1973 (ten to już porażka na całej linii... ale czy zamiennikiem do niego może być 2SC2314 lub BD241 ?)

 

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i pomoc w odpaleniu tego pudełka... a w szczególności w dopasowaniu zamienników do tranzystorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.