Jump to content

Ukryte opcje nadajników JR


MiQ27

Recommended Posts

Hej

Zarejestrowałem się na forum RCGroups, jako że pocięta wzdłuż i w poprzek noga skutecznie ogranicza moje aktywności ruchowe. No i zacząłem szperać w poszukiwaniu informacji o nadajniku JR x-347, bo takowy właśnie posiadam.

Miałem z nim trochę przebojów na początku. Gdy go kupiłem na eBay-u, sygnalizował błąd baterii od backupu. Wymieniłem bateryjkę (litowa CR2032 do druku), przeszło mu. Ponoć niektóre potem padają by już nie wstać (trzeba albo na czas wymiany podłączyć dodatkowe 3V zasilanie pod backup, albo zresetować procesor), na szczęście mój przeżył. Później spadł na podłogę skutkiem nieuwagi (mam nadzieję że nie celowo :) ) mojej lepszej połowy i 2 dni potem umarł. Nowy kwarc procesora postawił go na nogi (OMIG wyciął mi na zamówienie).

 

Z ciekawostek - samochodowy spray do plastików znacząco poprawił wygląd tego niemłodego już sprzętu (głównie czarnych części z tworzywa) i powinien też przedłużyć jego sprawne funkcjonowanie. Środek też prysnąłem, tak samo jak mechanikę drążków. Polecam, chyba że ktoś zna lepsze sposoby.

 

Ale do rzeczy - na ww. forum napisano, że po wymianie baterii należy nadajnik skalibrować, bo najczęściej ustawienia fabryczne (znaczy po resecie) nie są idealne. Robi się to w menu serwisowym, a wejście tamże jest magicznie ukryte ;) (jak będzie jakiś odzew w wątku, to się podzielę... 8) )

Dość powiedzieć, że w przypadku mojego x-347 udało się, poza oczywiście kalibracją drążków, włączyć nieobecne wcześniej "Swashplate CCPM mixing" do trybu heli, z wyborem na normal/2 serwa/3 serwa. Można też zmienić poziom alarmu od aku między 9.0 i 9.3V oraz skalibrować wbudowany woltomierz z dokładnością do 0.01V. Menu pozwala także na sprawdzenie wyświetlacza i wszystkich przełączników (miksery, D/R, gear etc.).

Wyjście z trybu serwisowego pozwala na przeglądanie aktualnych wychyleń drążków (normalnie tego w tym nadajniku nie ma). Oczywiście, wskazana jest ostrożność w grzebaniu, żeby nie zostać z kosztownym przyciskiem do papieru... w menu jest też jakiś monitor rejestrów procesora (a przynajmniej tak to wygląda).

Menu serwisowe jest podobno obecne we wszystkich JR-ach, a wejście do niego ma drobne wariacje zależnie od modelu nadajnika.

Link to comment
Share on other sites

Czy moja MC-19 tez ma ??

Nibby to JR/Graupner :D

Nie wiem. Ale seria MC to chyba bardziej konstrukcje Graupnera. Nadajniki JR (firmowane też w Europie przez Graupnera) to serie X i MX

Link to comment
Share on other sites

To ciekawe co mowisz...

 

Moja MC-16/20 wg. instrukcji powinna sygnalizowac niskie napiecie przy 9,6V.

Co ciekawe robi to zawsze przy zejsciu z 9,0 na 8,9V

 

Mozliwe ze ktos juz przy niej grzebal po ukrytych opcjach ?!?!?! ;/

 

MOTYL: Jaki jest u Ciebie prog alarmowania i czy masz ocpje zmiany tej wartosci?

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Znamionowe napięcie pakietu ni-cd 8 cel wynosi 9,6V.W mojej mc-14 też sygnalizacja włączała się przy 8.9-9.0V.Zanim padła całkowicie mijało jeszcze parę minut.Ni-Cd uważa się za wyładowane jak napięcie spadnie do około 0.9V/ ogniwo.

Link to comment
Share on other sites

Michał a znalazłeś dokładny opis wejścia w funcje serwisowe 3810, bo juz przeszedłem chyba :) wszelakie kombinacje i jak to mówią "dupa panie Ferdku". Z ciekawości bym tam zerknął, a nóż widelec jest tam jakis program parzenia kawy albo schładzania coli. Czasami na lotnisku jak znalazł.

 

Moja MC-16/20 wg. instrukcji powinna sygnalizowac niskie napiecie przy 9,6V.

Co ciekawe robi to zawsze przy zejsciu z 9,0 na 8,9V

Miałem kiedyś 16-20 i o ile mnie pamięć nie myli to sygnalizowała coś ok 9.2V.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.