Skocz do zawartości

Skaner częstotliwości AX700


Ładziak

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używa skanera częstotliwości AX700 i zechciałby się podzielić spostrzeżeniami?

 

Linki do sklepów z tym urządzeniem:

http://nastik.pl/skaner-czestotliwosci-3536mhz-p-1254.html?osCsid=551769f71aff37a530a1d35a75e938bb

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=3283

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1581,modelarski-skaner-czestotliwosci-ax700-35-36-mhz-rc-system

 

Tu specjalny ukłon w stronę Kojota: dyg :P - bo ma i może zechce coś napisac? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem to coś (w planach mam latanie w nieznanych mi miejscach i postanowiłem tamże z tego korzystać). Na razie sprawdziłem jak to działa w domu z nadajnikiem włączonym i wyłączonym. Na lotnisku modelarskim jeszcze nie byłem. Generalnie działa. Pokazuje co w eterze przemiatając w ciągu kilku sekund kilkanaście (kilkadziesiąt kanałów). Może ostrzegać pikaniem, jeśli w zadanym oknie kanałów pojawi się jakiś sygnał.

Co jeszcze chciałbyś wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info!

Skoro się przyznałeś, że masz ten skaner, to cię będę molestował :P

W jaki sposób wygląda prezentacja zajętości pasma? Na obrazkach sklepowych widać jakiś wykres z pikiem - czy pokazywane jest całe pasmo, czy wycinek?

Czy ostrzeganie pikaniem ustawia się na jeden wybrany kanał, czy można na kilka?

No i najważniejsze - napisz jak się urządzenie sprawuje w terenie, jak już je wypróbujesz. Najbardziej mnie interesuje, z jakiej odległości realnie potrafi wykryć zajętość pasma. Wiadomo - jak latamy w kupie, to jest tablica kanałów lub się uzgadnia kto lata. Najgorsi są wolni strzelcy z krzaków pół kilometra dalej... :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie działa w trzech trybach 35a, 35b (dwa "podpasma" 35 Mhz) i 40 mhz. W każdym wyświetla wykres słupkowy, w których jeden słupek jest jednym kanałem. W sumie ekran ma rozdzielczość poziomą kilkudziesięciu punktów i tyle słupków wyświetla. Przemiatając je nieustannie. Cały przebieg trwa ze 2 sekundy. Ostrzeganie można ustawić na jeden kanał, ale standardowo jest ustawione na kilka. I to chyba ma sens. Tak naprawdę to trzeba by trochę z tym posiedzieć na lotnisku, czego na razie nie planuję (brak czasu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W każdym wyświetla wykres słupkowy, w których jeden słupek jest jednym kanałem.

No nie do końca jest tak, przynajmniej w moim AX-700. U mnie odstęp we wszystkich pasmach latających (35A, 35B i 40) wynosi 5kHz (oznaczenie 5K na dole ekranu AX-700), co oznacza że na 1 kanał składają się dwa słupki. Urządzenie ma więc większą rozdzielczość i ponoć elektronicznie jest oparte na zwykłym odbiorniku modelarskim.

 

Na lotnisku sprawdza się całkiem dobrze, pokazuje nawet słupki boczne obok częstotliwości głównej włączonego nadajnika oddalone o jakieś 255kHz. Wydaje mi się że to jest częstotliwość pośrednia odbiorników z pojedynczą przemianą.

Dzięki temu wiemy, że jeśli np. kanał 76 jest zajęty, to na pojedynczej przemianie nie powinniśmy latać zarówno na kanale 76, jak i na częstotliwościach +- 255kHz od tego kanału, ale one już najczęściej wykraczają poza dozwolone pasmo.

 

W AX-700 możemy sobie ustawić zarówno poziom tłumienia sygnału na wykresie, jak i próg procentowy, po przekroczeniu którego urządzenie zacznie nam "pikać" sygnalizując zajętość kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość Anonymous
W każdym wyświetla wykres słupkowy, w których jeden słupek jest jednym kanałem.

No nie do końca jest tak, przynajmniej w moim AX-700. U mnie odstęp we wszystkich pasmach latających (35A, 35B i 40) wynosi 5kHz (oznaczenie 5K na dole ekranu AX-700), co oznacza że na 1 kanał składają się dwa słupki. Urządzenie ma więc większą rozdzielczość i ponoć elektronicznie jest oparte na zwykłym odbiorniku modelarskim.

 

Na lotnisku sprawdza się całkiem dobrze, pokazuje nawet słupki boczne obok częstotliwości głównej włączonego nadajnika oddalone o jakieś 255kHz. Wydaje mi się że to jest częstotliwość pośrednia odbiorników z pojedynczą przemianą.

Dzięki temu wiemy, że jeśli np. kanał 76 jest zajęty, to na pojedynczej przemianie nie powinniśmy latać zarówno na kanale 76, jak i na częstotliwościach +- 255kHz od tego kanału, ale one już najczęściej wykraczają poza dozwolone pasmo.

 

W AX-700 możemy sobie ustawić zarówno poziom tłumienia sygnału na wykresie, jak i próg procentowy, po przekroczeniu którego urządzenie zacznie nam "pikać" sygnalizując zajętość kanału.

 

Bartek,

ale częstotliwość pośrednia dla odbiorników modelarskich z pojedynczą przemianą częstotliwości wynosi 455 kHz. I tu trzeba uważać na tkzw. ,,lustrzanki''. Mieliśmy już taką kolizję na lotnisku w Rakowie.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.