Skocz do zawartości

Czy WiFi zakłuca 2.4??


miksell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy nadajnik WiFi zlokalizowany w okolicach modelu może zakłócić odbiornik 2.4??

 

Problem wygląda tak:

Mam idee platformy FPV na WiFi. W modelu będzie zainstalowana karta sieciowa, a na ziemi accespoint (lub karta sieciowa). Przez WiFi będzie przesyłany sygnał cyfrowo na ziemię. Urządzenie we wstępnej fazie testowałem. Odszedłem na odległość 600m od odbiornika i obraz był idealny bez zacięć. Niestety nie miałem okazji przetestować tego w powietrzu. Na ten moment oczekuję na resztę sprzętu.

Zastanawiam się jednak czy obecność karty na pokładzie nie zakłóci odbiornika 2.4? Karta będzie oddalona od odbiornika na ok 1m (na tyle pozwala model) Przez WiFi będzie przesyłany na ziemie sygnał wideo, dane z GPS, napięcie itp.

Jeśli się uda to stworzenie platformy będzie dość tanie. Koszt to 2x karta sieciowa, GPS (USB), kamera internetowa (USB), płytka obsługująca sprzęt. Zużycie energii pozwoli na pracę na lipolu 2c 7.5V na minimum godzinę.

Czy ktoś z kolegów przerabiał coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ale, jeżeli stracisz na moment sygnał wifi to chwilę będziesz musiał czekać na ponowne połączenie, przez tą chwilę wiele może się wydarzyć.

 

Co do Twojego pytania to myślę że będzie zakłócać, nie ma co ryzykować. Ja latając na 2.4Ghz i przelatując nad blokami czy domkami potrafiłem złapać fail-safe w odległości nawet 600-700 metrów od bazy, podczas gdy na wolnym terenie spokój był przez ponad kilometr.

 

Myślę że to zbyt duże ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - błagam - jak udzielać odpowiedzi to tylko jak się wie o czym się mówi. Nie wrzucajmy do jednego worka systemów 35MHz i 2.4GHz bo to zupełnie inna bajka. Poprawna odpowiedź to ZALEŻY jaki system 2.4GHz. Wifi siłą rzeczy wsiądzie na jeden kanał. Zależnie od implementacji systemu 2.4GHz (AFHSS, ASST, DSM2, FHSS) takie wifi w skrajnych przypadkach może/będzie zakłócać, nie będzie miało wpływu lub w ogóle nie będzie kolidować. Konkretniej - Systemy FHSS(FASST lub wynalazki typu turnigy) mogą dać sobie zakłócić ramki na poszczególnych częstotliwościach, ale przy ilości ramek w sekundzie i rozstrzale w paśmie nie będzie to miało wpływu na pilotaż modelu. Przy DSM2 możliwe jest wylosowanie kanałów tak bliskich sobie i pokrywających się z wifi, że sterowanie będzie ciut utrudnione(zależnie od ilości śmieci w paśmie emitowanych przez wifi, choć nie wróżę rozbicia modelu przez to, bo to bardzo mało prawdopodobny scenariusz. Najpewniejszy jest AFHSS hiteca, bo w trybie scan wyszukuje śmieci w paśmie i je omija. Fajny bajer i działa, ale niestety po stracie zasilania odbiornika mamy kreta - już się nie zestroi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretna odpowiedź ;-)

Aparaturę jaką obecnie mam to 2.4 FHSS pelikana. Kupiłem Turnigy 9x. Mam nadzieję, że nie będzie wielkiego problemu.

Jedną próbę z FPV na pokładzie wykonałem przy aparaturze pelikana. Z uwagi na dość mały wtedy model odbiornik od aparatury i karta WiFi były blisko siebie. Zakłóciło to strasznie sterowanie modelem. Leciałem a model gubił i odzyskiwał sygnał. Ostatecznie model zaliczył wtedy kreta;-)

Na razie oczekuję na przesyłki z Turnigy i z elektroniką która będzie obsługiwać FPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

[quote="

 

płytka obsługująca sprzęt?

 

Wyjdzie - czy nie wyjdzie :D Oświeć nas ciemnych - na temat tej magicznej płytki co ma złącza USB i łączy komponenty w całość.

 

A tak na temat - to zależnie od wybranego systemu 2.4 gHz RC bardziej bym się obawiał czy sieciówki na większą odległość się nie pogubią - na analogowym przekazie Video na 2,4 gHz nadajnik RC robi sałatkę z buraków na ekranie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - błagam - jak udzielać odpowiedzi to tylko jak się wie o czym się mówi. Nie wrzucajmy do jednego worka systemów 35MHz i 2.4GHz bo to zupełnie inna bajka. Poprawna odpowiedź to ZALEŻY jaki system 2.4GHz. Wifi siłą rzeczy wsiądzie na jeden kanał. Zależnie od implementacji systemu 2.4GHz (AFHSS, ASST, DSM2, FHSS) takie wifi w skrajnych przypadkach może/będzie zakłócać, nie będzie miało wpływu lub w ogóle nie będzie kolidować.

Wszystkie moduły 2.4GHz które miałem okazję oglądać miały bardzo uproszczony tor sygnału z anteny - praktycznie nie zapewniający żadnej rozsądnej selektywności. Selektywność (jakaś tam) pojawia się na etapie scalaczka obsługującego radio, ale i tak nie jest to nic specjalnego.

Mając na pokładzie stosunkowo silny nadajnik pracujący "w pasmie" (czyli WIFI) skutecznie osłabimy czułość odbiornika RC. Obserwowałem nawet w testach zakłócanie odbiornika 2.4GHz radiem "PMR" chodzącym na 446MHz - tor wejściowy się nasycał silnym sygnałem i :ass:

 

Co do RC na 2.4GHz, największym jego atutem moim zdaniem jest "czasowa zajętość pasma" - nadajniki komunikują się paczkami transmisji trwającymi bardo krótko, przez co prawdopodobieństwo "zestrzelenia się" jest małe (do dyspozycji jest nie tylko podział częstotliwości=kanały ale też podział czasu). Najgorszy rodzaj zakłóceń dla systemu RC 2.4GHz to będą zakłócenia "ciągłe" (albo o dużej zajętości czasowej pasma) a WIFI z dużą przepustowością tak właśnie ma szanse się zachowywać.

 

W 35MHz było zupełnie inaczej - dzięki bardzo selektywnemu filtrowaniu (przynajmniej w dobrych odbiornikach) sterowanie RC mógł zabić sygnał zakłócający dokładnie w pasmie, najczęściej po prostu (w praktyce) inny modelarz na tym samym kanale.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka jest oparta na linuxie. By to wszystko uruchomić potrzebny jest dobry programista, który to wszystko zakoduje.

Mam nadzieję, że taki system będzie działać. Jak zmontuje wszystko to opisze na forum. Na razie czekam na sprzęt. :-)

Zakładam, że nie będzie zakłóceń nadajnika i karty WiFi. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafiony zatopiony, ale np taki AFHSS hiteca w trybie scan sprawdza wcześniej i np sygnał z kamerki video nadawany na 2.4 ładnie omijał - nie używał kanałów z zakresu zakłóceń. Z tego co mi wiadomo WiFi ze względu na pakietowy charakter ruchy również cechuje czasowa zajętość pasma, więc do czasu wpakowania się na brzydką kolizje problemu ze stratą ramek nie będzie. Innym problemem jest osłabienie czułości odbiornika - tutaj czapka z głowy za zwrócenie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

WiFi (domowe) ma to do siebie że nie nadaje ze zbyt dużą mocą.

W odległości 200-300 metrów sygnał jest już dość słaby.

 

Problemem mogą być sieci osiedlowe nadające na 2,4 bo tam

ludzie montują większe i zewnętrzne anteny.

Antena umieszczona na zewnątrz budynku promieniuje z dużo większą mocą

bo nie ma tłumienia ścian budynku.

 

No i teraz jak wlecisz swoim modelem w wiązkę nadającej anteny to na bank

zagłuszy twój nadajnik.

 

Problemem są też anteny montowane w aparaturach i odbiornikach.

W odbiorniku anteną jest kawałek przewodu oskubany z izolacji

a w nadajniku najtańsza antena wifi jaką tylko można zrobić (mówię na przykładzie TGY 9x)

 

Dlatego np. wymiana anteny w aparaturze na taką np. z routerów WIFI od razu poprawia warunki pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dlatego np. wymiana anteny w aparaturze na taką np. z routerów WIFI od razu poprawia warunki pracy.

 

no to się ubawiłem, zapewne nigdy nie miałeś okazji rozebrać jednej ani drugiej......

 

a zapewniam cię że to jedna i ta sama konstrukcja ( bynajmniej w przypadku mojej T9 i domowego punktu dostępowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.