Skocz do zawartości

Podłączenie serw T-REX 450 do odbiornika - kłopot


Ireks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem z podłączeniem odpowiednich serw w odpowiednie kanały odbiornika

-chodzi o 3 serwa tarczy CCPM 120. Mam odbiornik Futaby i radio 12FG. Aparatura sugeruje już odpowiednie podłączenie ale w praktycze się to nie sprawdza. Instrukcja helika podpowiada całkiem inne podłączenie niż radio, ale to wiąże się ze zmianą funkcji sterowania w nadajniku np: domyślnie jest THR na kanale 1 a manual od heli mówi, żeby zrobić na kanale 3. Pytam właśnie o system podłączenia serw do Futaby sprawdzony już u kogoś - bo mnie szlag już trafia. Chaciałbym mieć pewność że mam dobrze podłączone funkcje sterowania zanim zacznę poziomować tarczę itp. - tym badziej że to mój pierwszy "większy" heli.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - nie jest istotne na których kanałach powpinasz serwa dopóki przypiszesz tym kanałom odpowiednie funkcje. W FG12 możesz dowolnie poprzypisywać kanały, więc nie ma problemu. Z tego co pamiętam z czasów posiadania fg12 to gaz miałem na 1, ogon na 2, tarcze na 3,4,6 a na 5 czułość żyroskopu. Poza tym g12 ma takie magiczne coś co się nazywa serwo monitor. Oprogramuj aparaturę, włącz serwo monitor i zobacz które kanały się wychylają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem, że można dowalnie przypisać funkcje sterowania w radiu ale pogubiłem się w pewnym miejscu - otóż o ile przy ruszaniu lewym drążkiem (skok ogólny) góra-dół wszystkie trzy serwa od tarczy poruszają się zgodnie z kierunkiem ruchu drążka to przy poruszaniu prawym drążkiem (przechył i pochył) mam wrażenie, że funkcje sterowania działają całkiem odwrotnie. W tym momencie pojawia się pytanie czy można odwrócić sterowanie zachowując prawidłaowe kierunki wychyleń przy skoku (lewy drążek).

Może coś namieszałem ale wydaje mi się że tak jest.

Pozdrawim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcją którą szukasz jest mikser ccpm i serwo rewers. Jak pojedyńcze serwo działa odwrotnie niż powinno to ustawiasz na kanale rewers. Jak cała tarcza nie przechyla się tak jak drąg(patrząc z tylu ogona) to musisz miks ccpm na tym kierunku zmienic na wartosc ujemna/dodatnia(w zaleznosci jak masz ustawione)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję pokombinować z mixem tarczy i poustawiać w końcu poprawność sterowania.

Z tego co zrozumiałem (przepraszam za pytanie) to ruchy płaszczyzny tarczy sterującej powinien być zgodny z kierunkiem ruchu prawego( tak jest u mnie - mode 2) drążka radia. Czyli np: drążek w lewo to płaszczyzna tarczy też powinna pchylić się w lewo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zgodnie z obietnicą - przedstwawiam wyniki "walki" z tarczą T-rexa.

Nie do końca potrafię to wytłumaczyć ale przy nadajniku Futaba 12FG trzeba uważnie czytać to co on "podpowiada". Podłączyłem serwa tarczy dokładnie tak jak było to przedstawione na servo monitorze w radiu i po kłopocie, tylko musiałem włączyć jeden rewers. Nie wiem czemu wcześniej nie potrafiłem tego zrobić :-) Finalnie podłączenie wygląda tak:

kanał 4 - prawe przednie serwo (PITCH)

kanał 5 - tylnie serwo (ELEV)

kanał 6 - lewe przednie serwo (AILE)

reszta to:

kanał 1 - (MOTOR)

kanał 2 - (RUDDER)

kanał 3 - (GYRO)

Przy takim podłączeniu tarcza sterująca poddąża dokładnie za ruchami prawego drążka nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.