Skocz do zawartości

TACO - spalinowy funfly 3D


Callab

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybym miał taki dylemat jak Ty to wolałbym dać 25la który waży ok 265g.ść w takich modelach to najlepiej 1\3 cięciwy.Zamiast dokładać ołów dałbym serwa na ogon.

Oczywiście to sugestie bo model jest fajnie oklejony i szkoda to psuć.Ale może wynagrodzić Ci tym że będzie latał o niebo lepiej niż teraz, z tym trenerkowatym ść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym pozostał przy tym AX'ie. Co prawda mam 25FX ale mogę go porównać z 25LA. Różnica w mocy wg mnie jest dosyć znacząca i zasłania tę różnicę wagi. Ale masz oba to wiesz jak chodzą :) Raczej pokombinowałbym z serwem na ogonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem sobie stosunek masy do mocy dla tego modelu:

 

a) z dołożonym balastem 60 gram na ogonie i silnikiem AX

B) z silnikiem LA ale bez balastu

 

W pierwszym przypadku model będzie o ok. 160 gram cięższy, ale stosunek masy do mocy będzie korzystniejszy niż w drugim przypadku. A obciążenie powierzchni nośnej i tak pozostanie małe. Na poziomie 42g/dm2. Czyli jak dla ciężkiego szybowca.

 

No więc plan mam taki: dołożę balast na ogon, polatam, poobserwuję i potem będę kombinował. A teraz trzeba dokończyć inny model :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich modelarzy.

Zamierzam złożyć sobie ten model samemu, proszę bardziej doświadczonych ode mnie o pomoc.

Mam wydrukowany plan tego modelu na ploterze, proszę napiszcie mi czego będę potrzebował aby go poskładać, jaka balsa, jakie listewki (gdzie je zamówić) itp. Jaki silnik zbiornik kupić na hoobycity itp.

Mam masę czasu więc powoli pozbieram To do kupy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki silnik i zbiornik kupić na HobbyCity to nie wiem, ale mój model na OS MAX 25 AX i zbiorniku 110 ml, lata tak jak powinien :-)

 

Co do innych materiałów to kadłub robiłem z listewek balsowych 6x8 i 6x3 - jeżeli dobrze pamiętam. Oklejony z dwóch stron deskami balsowymi o grubości 2mm. Przód oklejony dodatkowo sklejką 1,5mm.

 

Dźwigary skrzydeł zrobiłem z sosny 5x5 (akurat takie listewki miałem w domu) zamiast balsowych, jakie proponuje autor projektu. Żebra i kesony bodajże z balsy 1,5 mm.

 

Moją własną inicjatywą było też przeszlifowanie lotek w klin - natarcie ma grubość 6mm a spływ 3mm.

 

Poza tym wszystkie informacje masz na planie.

 

Zamierzam złożyć sobie ten model samem

Nie złożyć tylko zbudować :-)

 

 

Powodzenia.

 

I odnośnie mojego modelu, jako kontynuacja wątku:

 

Na razie żadnego ołowiu na tył nie dodawałem, ani nie przesuwałem serw. Przesunąłem tylko pakiet zasilający, umieszczony w skrzydle, bardziej do tyłu. Trochę to przesunęło ŚĆ do tyłu i na razie wydaje mi się, że model zachowuje się w powietrzu tak jak FunFly powinien. Na razie wykonałem nim jakieś 10 lotów, z czego większość w warunkach trudnych (duży wiatr) więc wiele jeszcze powiedzieć nie mogę ale już wiem, że lata świetnie! Po prostu "idzie za ręką".

 

Zdjęcia z wykonane przez Mirka "Mirolka":

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=5971

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=5960

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.