Skocz do zawartości

Koliber z MODELARZA


Rado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poniżej przedstawiam kilka fotek nowego modelu, który obecnie mozoelnie buduję w miarę możliwości czasowych (tak naprawdę to budowa została rozpoczęta przd TZagim, którym teraz latam)

 

dscf6619tz6.jpg

żebra centropłata

 

dscf6627md7.jpg

żebra ucha

 

dscf7213uk3.jpg

ogólny zarys konstrukcji

 

Od tego momentu oszlifowałem stateczniki na gotowo, dorobiłem dziób kadłuba i wkleiłem na stałe rurke kadłuba no i na razie tyle

Trochę danych:

Rozpiętość ok 1500mm

Długość ok 1100mm

Cięciwa śródpłata 200mm

Cięciwa na końcu ucha 150mm

profil SD 7084

przewidywana waga do lotu 500-600g

 

To na razie tyle, dalsza relacja jak poczynię jakieś postępy w pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,

ok zrobię dzisiaj i jutro wrzucę, zrobione jest to tak że rurka wpasowana jest w otwór we wrędze i wklejona żywicą, natomiast na końcu mocowanie do boków za pomocą żywicy (stycznie) i wzmocnione wypełnieniem balsowym od góry i dołu na długośbo ok 15mm.

zrobię fotę od strony wręgi i z tyłu, natomiast może być słabo widać bo kadłub już jest przykryty. Boki kadłuba na całej długości podklejone są sklejką 0,8.

 

Małe OT: Szperając w sieci znalazłem plany w formacie .dxf bardzo podobnego szybowczyka, zasadnicze wymiaty prawie takie same, z tym że kadłub całobalsowy. Nazywa się bodaj Chuco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się już za Kolibra, mam wycięte ścianki kadłuba... Do tego użyłem średniej balsy 3mm, jeszcze się to powzmacnia :) .

 

Powoli będę go sobie robił.

 

PS. Byłbym wdzięczny jeszcze za zdjęcia kałuba, a w dalszej części budowy Twego egzemplarza - za fotki jak poprowadzisz popychacze :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poniżej zdjęcia kadłuba o które prosiłeś

48694162ea2.jpg

sposób wklejenia rurki we wręgę

40048042gf3.jpg

widok z tyłu

10141018gd6.jpg

widok ogólny

77278541zt9.jpg

...od środka

12298530cx6.jpg

i ogólny.

Mam nadzieję pomogłem. Napędy sterów planuję zrobić bowdenami przyklejonymi wewnątrz rurki (na epidian). Sposób wklejania był gdzieś tutaj opisywany - bowden z prętem w środku wstępnie mocuje się magnesami neodymowymi i "zakrapla żywicą.

Jeszcze nie zastanawiałem się jak rozmieszczę serwa - jeżeli za wręgą środkową (pod kabinkę to bowdeny przymocuję jeszcze do wręgi, jak pod skrzydłem to będą umocowane tylko w rurce na całej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki... Póki co mozolnie robię kadłub i obmyślam nad wzmocnieniami.

Jaką średnicę ma wędka przy kadłubie u Ciebie?

Jakie planujesz dac serwa? Ja mini Conrady :wink: (innych nie mam).

 

Aha - prócz profilu wprowadziłeś jeszcze jakieś zmiany w konstrukcji? Ja np: powiększyłem nieco powierzchnię steru kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fi ok 15mm

serwa conrady 17 gram (takie mam)

tylko profil, i na natarcie dałem z przodu listwę świerkową grubości ok 3mm żeby się krawędź nie wgniatała od każdego uderzenia, jak mi się będzie chciało to może jeszcze na spływie zrobię takie wzmocnienie, bo oryginalne rozwiązanie wydaję mi się trochę delikatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to żeby nie było, że Koliber nic nie został ruszony :) , kilka zdjęc obrazujących obecny stan modelu:

 

Widok na wszystko co dotychczas się posklejało :) :

 

6530d33737b3207e.jpg

 

Widok szczegółowy na dziób:

7e6ad4280d0ea5a7.jpg

 

Oraz widok na "dopasowanie" obecnie zrobionych elementów:

579c20c101225fb3.jpg

 

2005389fa9ed3bde.jpg

 

Nie mam zbyt wiele czasu coś ostatnio... albo chęci :) . W każdym bądź razie: prawa częśc centropłata czeka na sklejenie; do wykonania pozostały uszy, wykończenie kadłuba... w sumie, widac zresztą co :wink: .

 

:idea: Zaczynam się zastanawiac, czy może nie pokryc by tak modelu japonką - głównymi powodami, dlaczego chciałbym to zrobic, są finanse oraz... widok pracy kolegi przy pewnym motoszybowcu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 miesiące temu...

Prace posunęły się trochę dalej:

 

2777041f42de5ac8.jpg

 

Widok na cały model; skrzydło jeszcze nie sklejone ze sobą.

 

A tu widok na ogon:

 

07a4b31b213b8d38.jpg

 

Następnym krokiem będzie sklejenie skrzydła w całość, no i pomyślunek nad oklejeniem ich... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie, czym Wy byście okleili skrzydło w tym modelu? Waham się z tą folią, bo obawiam się, że nie wyjdzie - i model będzie do kosza. Myślę równocześnie jeszcze nad japonką - ale tu wadą jest to lakierowanie, no i to, że robota trwa dłużej...

Hmm... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz folie oracover standard lub stransparent , co do oklejania to nie jest to jakoś bardzo trudne wystarczy robić to powoli i dokładnie (przede wszystkim dobrać odpowiednią temperaturę żelaska i to już przed oklejaniem na jakims kawalku balsy )...

Poszukaj na forum jest gdzieś wątek o obklejaniu itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cóż, folię zamówiłem --> Solarfilma.

 

A póki co, polakierowałem sobie kadłub.

 

Na chwilę obecną wsio wygląda tak:

8e2b81dffbd46dba.jpg

 

Wyraźnie wygląda, że kadłub jest ciemniejszy.

 

A tak wygląda ogonek, grubiej polakierowany:

997314d620f93d5d.jpg

 

Zaczęły się ferie, mam nadzieję, że w tym czasie model ukończę :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i zacząłem oklejać powoli skrzydło Solarfilmem.

Póki co są tylko koncówki:

995bdd9269ed193a.jpg

 

Z czasem się całość oklei. Spodziewałem sie, że będzie ciężko, a tu muszę przyznać, że fajna rzecz ten Solarfilm :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i okleiłem całe skrzydło... Straszna lipa krótko mówiąc. Jak było do przewidzenia, skrzydło się zwichrowało.

Właściwie wiadomo już to było przy robieniu lewogo ucha, że nic z tego nie będzie:

 

656c74224850af06.jpg

 

i prawego też:

 

2fe956a90c950e07.jpg

 

Tak wygląda całe, widać wyraźnie, że prawa strona "odstaje" ku górze:

d59473d7396a7788.jpg

 

Z kolei, mniej-więcej tak by wyglądał cały model:

29fd3244c515ab4d.jpg

 

 

Piszę, że "wyglądałby", ponieważ nie wiem czy jest sens oblatywanie modelu z tak złym skrzydełm... Co ciekawe, całe skrzydło się tak zwichrowało na całej długości, że będzie sobie pięknie skręcać w lewo...

 

Tyle kasy i folii póki co poszło na zmarnowanie. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.