Jump to content

moduł żarzenia świecy


aniol310

Recommended Posts

spotkałem się z czym takim:

"Dlatego bardzo użytecznym może okazać się moduł żarzenia świecy. W najprostszym wykonaniu jest to włącznik krańcowy sprzężony z przepustnicą - przy małych obrotach włączana jest bateria zasilająca świecę. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu elektronicznego, który potrafi płynnie dozować prąd świecy, w zależności od położenia drążka gazu, czyli kąta otwarcia przepustnicy. Urządzenie pozbawione mechaniki jest bardziej niezawodne oraz nie występuje efekt skokowej zmiany warunków spalania mieszanki w silniku."

Interesuje mnie bardziej uklad elektroniczny który bedzie reagował na położenie gazu. gdzieś w sieci widziałem firme która tym chandluje. Ale jestem ciekaw czy ktos namieżył lub ma schemat takiego układu.

Link to comment
Share on other sites

Zajmowałem się tym trochę w funkcji podgrzewania świeczki z mvvsie który notorycznie się na wolnych przelewał. Ostatecznie, został wymieniony gaźnik. Robiłem to na atmedze8 ale to tylko dlatego ze byl weekend i nie miałem mniejszego. Ogólnie sprawa prosta, należy odczytać długość impulsów z odbiornika (rozmawiamy oczywiście o prądzie świecy regulowanym) Wtedy od zadanej wartości czasu trwania impulsu pojawia się na świeczce PWM o wypełnieniu tym większym im niżej znajduje się drążek gazu. To zrobiłem, łącznie nawet z hardware, jednakże układ działał tylko z moim modelem, a to przez to iż poszczególne wartości graniczne w programie byly nastawione na sztywno ponieważ miało byś to rozwiązanie tymczasowe. Trzeba by dorobić w programie moduł pozwalający zaprogramować poszczególne stany pracy, skrajne poł. drążka, oraz punkt w którym żarzenie się zaczyna. Wszystko się zaczyna nieco komplikować jeśli dodamy do tego to iż każdy praktycznie dowolnie programuje kanał gazu (rev, epa). Wszystko oczywiście do zrobienia :D . Można także kupić taki gotowy moduł u Leszka Jury, właśnie firmy elektron za 112zł.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.