Jump to content

Serwa


mati1988k

Recommended Posts

serwo.jpg

 

Serwo jest mechanizmem wykonawczym. Tzn. wykonuje ruchy które modelarz każe mu wykonać przy pomocy radia i za pośrednictwem odbiornika.

 

Sygnał radiowy "wychodzi" z nadajnika i trafia do odbiornika który przetwarza ten sygnał na impuls elektryczny dzięki któremu serwo wykonuje ruch i porusza na przykład lotką w samolocie ;).

 

Zasadę działania oraz budowę serw na przykładzie serwa HS-422 wspaniale ukazuje grafika wykonana przez Bartka Śliwińskiego. Pobrana ze strony www.serwo.wtx.pl.

 

www.youtube.com/watch?v=1udNIuniufU

 

Serwa różnią się od siebie między innymi wielkością, siłą, szybkością działania oraz budową. I dzielą się na:

 

Serwa Analogowe

 

Serwa takie są według mnie najlepszą alternatywą dla modelarzy. Nie są skomplikowane, i mają nieduży pobór prądu. Dobre analogowe serwa osiągają moc serw cyfrowych, ich dokładność do celów modelarskich też jest wystarczająca. Główną zaletą tych serw jest cena która jest znacznie niższa od ceny serw cyfrowych.

 

Serwa Cyfrowe

 

Serwa cyfrowe to już trochę bardziej skomplikowany temat. Są one dużo bardziej zaawansowane w budowie aniżeli analogowe, ponadto mają one większy moment obrotowy, większą dokładność ustawiania, większą siłę trzymania, dokładniejsze wysterowanie położenia neutralnego czy większą szybkość zadziałania. Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Są i minusy posiadania takich serw; jedno potrafi pobrać do 3A prądu.

 

Przeprowadzano już kilka eksperymentów które miały na celu zbadanie które serwa są bardziej wydajne. Podczas jednego z nich zamontowano 14 serw do 3 metrowego modelu. Stał on na ziemi miał wyłączony silnik więc nie było żadnych oporów ani drgań. Pobór prądu wynosił 12A, to wszystko przez tą "dokładność ustawienia", którą serwa starają się cały czas utrzymać. Kolejnym doświadczeniem było wymienienie serw na cyfrowe w śmigłowcu. Pobór prądu był czterokrotnie większy, a czas latania krótszy.

 

 

Rozmiary Serw

 

Serwa standardowe zdj.1

 

Mówiąc "serwa standardowe" mamy na myśli ich rozmiar. Standard to mniej więcej: 39.5 x 20.0 x 39.5mm. Siła takich serw (analogowych) waha się od ok 8kg (te lepsze) i 3,5kg (te tańsze) a cena analogicznie od 80zł do 35zł. Droższe będą te z metalowymi trybami ale dzięki nim mogą one wytrzymać większe przeciążenia. Siła serw cyfrowych różni się nieznacznie dochodzi do ok 10kg tylko cena jest już znaczenie większa i zaczyna się od 130zł. Są serwa cyfrowe mające siłę 24kg Jednak kosztują ok. 400zł.

 

Serwa gigant zdj.2

 

Jak sama nazwa mówi są to gigantyczne serwa. Wymiary ich wynoszą mniej więcej 63 x 30 x 54mm. Siła ich waha się od około 10kg do około 24kg. Te serwa używane są już do modeli większych czyli do takich których rozpiętość wynosi od 2m w górę (oczywiście mowa tu o akrobatach, do szybowców których rozpiętość wynosi ponad 2 metry można dać spokojnie standardowe serwa lub silne micro, wszystko zależy od powierzchni steru.)

 

Micro serwa zdj.3

 

Podobnie jak wyżej chodzi znów o rozmiar serwa. Micro serwa mają wymiary mniej więcej takie: 23,6 x 11,4 x 24mm. Siła tych "maleństw" jest dużo mniejsza od siły serw standardowych i wacha się pomiędzy 1kg a 2kg. Używa się ich do samolotów mniejszych czyli takich które mają około 1m. rozpiętości.

 

Serwa nisko profilowe zdj.4 i zdj.5

 

Są to serwa stosunkowo niskie, ich wymiary to około 43.2x21.5x21.8mm. Ich siła waha się mniej więcej w zakresie 6kg do 7kg. Do serw nisko profilowych można zaliczyć również serwa leżące (zdj.5) które idealnie nadają się do napędzania lotek w samolocie którego profil skrzydła jest niewielki. Ich wymiary to około 30 x 12 x 34mm. a siła to około 3 - 4kg.

 

 

Poniższy obrazek pokazuje różnice pomiędzy danymi serwami.

 

serwarozm.gif

 

stand.jpggiga.jpgmicro.jpgprofil.jpgleza.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Te serwa używane są już do modeli większych czyli do takich których rozpiętość wynosi mniej więcej 2m.
Używa się ich do samolotów mniejszych czyli takich które mają około 1m. rozpiętości.

 

to jest troche zbyt uogólnione, przecież nie będe wkładał takiego potężnego serwa(giganta) do szybowca o ropziętośc 2m, nawet do jotek wkłada sie małe serwa.

proponuje troche sprecyzować do jakich modeli takie serwa, np:

 

"opis serwa[...]

najczęściej stosowane w: akrobaty, szybowce etc."

 

edit:/ odrazu lepiej to wygląda ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.